Cena koštanja prodate robe, trošak prodate robe
Šta je cena koštanja prodate robe?
Cena koštanja prodate robe Cost of Goods Sold je zbir svih direktnih troškova koji su povezani sa proizvodnjom prodate robe i usluga kompanije. COGS se prikazuje kao poslovni rashod Operating Expense u bilansu uspeha Income Statement i sastoji se troškova sirovina i rada. U COGS ulaze inputi, koji se direktno koriste u proizvodnji robe, ali ne i indirektni troškovi, kao što su režijski troškovi Overhead Costs, prodaja i marketing. Na primer, COGS proizvođača motocikala su materijalni troškovi delova za njihovo sklapanje i troškovi rada uloženog u proizvodnju. Indirektni troškovi kao što su transport do dilera, troškovi marketinga i plate prodajnog osoblja nisu uključeni u COGS. Troškovi robe na zalihama koji nisu prodati tokom godine neće biti uključeni u obračun COGS-a
Formula:
Cena koštanja prodate robe = Početne zalihe + Nabavke – Krajnje zalihe
Cost of Good Sold = Beginning Inventory + Purchases – Ending Inventory
ili
COGS = Troškovi sirovina + Troškovi rada + Ostali direktni troškovi
COGS = Raw materials costs + Labour costs + Other direct costs
Oduzimanjem cene koštanja prodate robe od prihoda Revenue kompanije dolazi se do bruto profita Gross Income. Bruto profit je vrlo važno merilo profitabilnosti i efikasnosti preduzeće u upravljanju radom i zalihama u procesu proizvodnje. Bruto dobit poredi troškove proizvodnje i prihod. Kompanije nastoje da COGS bude što manji kako bi neto dobit Net Income bio veći. Na primer, ako bruto profitna marža Gross Margin opada, mogu se smanjiti troškovi radne snage ili pronaći bolji dobavljači materijala. Takođe, kompanija može povećati cene i tako povećati prihode. Bruto profitna marža se mogu koristiti za merenje efikasnosti kompanije i za poređenje dve kompanije različite tržišne kapitalizacije Market Capitalization.
Trebalo bi napomenuti da postoji razlika između cene koštanja prodate robe i troškova prodaje Cost of Sales koji uključuju prodajne i marketinške troškove.