Odloženi porez na dobit
Šta je odloženi porez na dobit?
Odloženi porez na dobit Deferred Income Tax je porez koji još nije dospeo za plaćanje, ali ga kompanija na kraju plaća na oporezivu dobit Taxable Income. Razlika između iznosa prijavljenog i plaćenog poreza uslovljena je razlikama u obračunu poreza u poreskim propisima i računovodstvenim standardima. Primeri računovodstvenih standarda su Opšteprihvaćeni računovodstveni principi GAAP i Međunarodni standardi finansijskog izveštavanja IFRS.
Svi porezi koji još uvek nisu plativi, prema važećim poreskim propisima se prikazuju kao poreska obaveza Tax Liability. Odloženi porez na dohodak se nalazi u bilansu stanja Balance Sheet preduzeća do trenutka kada budu plaćeni. Poreska obaveza se često prikazuje kao dugoročna obaveza Long-term Liabilities u bilansu stanja. Razlog za to je što se ne očekuje da će biti plaćena u narednih 12 meseci. To znači da stavka odloženog poreza na dobit generalno ne utiče na koeficijente kratkoročne likvidnosti Short-term Liquidity Ratios.
Primer odloženog poreza na dobit
Preduzeće može da koristi proporcionalnu deprecijaciju Straight Line Depreciation za evidentiranje deprecijacije svojih osnovnih sredstava Fixed Assets. Ali poreski propisi dozvoljavaju korišćenje metoda ubrzane deprecijacije Accelerated Depreciation u svojoj poreskoj prijavi. Rezultat je manji oporezivi prihod iskazan u prijavi poreza na dobit Income Tax. To se dešava zato što je povećan iznos troškova deprecijacije Depreciation u tekućem periodu. Dakle, kompanija plaća manje poreza u tekućem periodu, iako je veći porez na dobit u njegovom bilansu uspeha Income Statement. Kasnije, kada iznos priznate proporcionalne deprecijacije sustigne iznos ubrzane deprecijacije, odloženi porez na prihod će doći na nulu.