Dividend Reinvestment Plan (DRIP)

Plan reinvestiranja dividendi

DRP

Šta je plan reinvestiranja dividendi (DRIP)?

Plan reinvestiranja dividendi Dividend Reinvestment Plan je program, koji omogućava investitorima da automatski reinvestiraju svoje novčane dividende u nove akcije, pri svakoj tromesečnoj isplati dividende.

Većina investicionih brokera olakšava investitoru da ponovo uloži sve svoje dividende Dividend učešćem u planu automatskog reinvestiranja. Investitori se takođe mogu odlučiti da učestvuju u DRIP-ovima koje direktno nudi kompanija koja plaća dividende. Ovi programi pružaju slične pogodnosti onima koje nude brokeri jer su mnogi bez provizije i omogućavaju investitorima da kupuju delimične akcije. Pored toga, neke kompanije prodaju akcije putem svog DRIP programa uz popust na trenutnu tržišnu cenu.

Međutim, ne nude svi DRIP-ovi ove prednosti, tako da investitori moraju pažljivo da pročitaju šta piše sitnim slovima. Na primer, neke kompanije imaju investicione minimume kao što je zahtev za posedovanjem određenog broja akcija ili određene vrednosti u dolarima. Dalje, neki takođe naplaćuju naknadu za uslugu i brokersku proviziju.

Primer DRIP-a

Akcionar poseduje 1.000 deonica u fondu za ulaganja u nekretnine (REIT) i u potpunosti (100%) učestvuje u planu reinvestiranja dividendi kompanije. REIT objavljuje dividendu od 10 dolara po akciji koja se isplaćuje 1. decembra. Tog dana, tržišna cena akcije je 100 dolara, a plan reinvestiranja dividendi nudi popust od 15%. Uz puno učešće u DRIP-u kompanije, akcionar će moći da kupi dodatne akcije :

1. decembra akcionar prima dividendu u gotovini od 10.000 dolara (1.000 akcija x 10 dolara). Meri u potpunosti učestvuje u DRIP-u, čime reinvestira 100% svojih gotovinskih dividendi u dodatne akcije kompanije. Na dan plaćanja, tržišna cena akcije je 100 dolara. Uz popust od 15% od DRIP-a, akcionar može da kupi dodatne akcije po ceni od 85 dolara (100 dolara x 0,85).

Sa kupovnom cenom od 85 dolara i 10.000 dolara u gotovini, sada će imati dodatnih 117.6471 akcija u fondu za ulaganja u nekretnine. Delimični iznos (0,6471) se prenosi na sledeću isplatu dividende. Dakle, sa DRIP-om, akcionar će dobiti dodatnih 117 akcija.

Vrste planova reinvestiranja dividendi

Postoje tri uobičajena tipa planova za reinvestiranje dividendi:

  • DRIP kojim upravlja kompanija

Kompanija ima sopstveni DRIP i posebno odeljenje koje se bavi planom.

  • DRIP kojim upravlja treća strana

Kompanija prenosi DRIP trećem licu koje se bavi celokupnim planom. Ovo se obično radi kada je preskupo i dugotrajno da kompanija upravlja sopstvenim DRIP-om.

  • DRIP kojim upravlja broker

Neke kompanije možda ne nude DRIP, ali brokeri mogu dati investitorima DRIP za neke investicije. Sa ovim DRIP-om brokeri kupuju akcije na otvorenom tržištu. Obično, u zavisnosti od svog odnosa sa klijentima, brokeri će naplaćivati malu ili nikakvu proviziju za kupovinu akcija DRIP-a.

Prednosti DRIP-a

  • Akcije se umnožavaju  bez plaćanja provizije

Akcionarima se obično ne naplaćuju provizija ili dodatni troškovi posredovanja prilikom kupovine akcija putem DRIP-a. Učešćem u planu reinvestiranja se štedi na troškovima transakcije.

  • Akcije se umnožavaju  uz popust

Većina kompanija nudi popust na trenutnu tržišnu cenu svojih akcija i akcionari ih mogu kupiti po nižoj ceni kada učestvuju u DRIP-u.

  • Efekat složene kamate

Zbog automatskog reinvestiranja gotovinskih dividendi, DRIP-ovi pomažu investitorima da postignu mnogo veće prinose. Reinvestiranje dovodi do eksponencijalnog rasta prinosa na investiciju (Efekat složene kamate – Compound Interest). Prilikom svake sledeće isplate dividende, investitor će dobiti više gotovinskih dividendi zbog dodatnih akcija kupljenih preko DRIP-a.

  • Kompanija stiče dugoročne akcionara

Akcionari koji učestvuju U DRIP-u su obično investitori na dugi rok. DRIP je povoljan za kompanije koje žele da stvore bazu lojalnih, dugoročnih akcionara.

  • Kompanija lakše prikuplja kapitala

DRIP-ovi omogućavaju kompaniji da uvećava kapital direktnim davanjem akcija akcionarima u zamenu za gotovinske dividende.

Nedostaci plana reinvestiranja dividendi

Pored prednosti, plan reinvestiranja dividendi ima nekoliko nedostataka:

Izdavanje više akcija akcionarima povećaće broj emitovanih akcija u opticaju Outstanding Shares što može dovesti do razvodnjavanje akcija. Zbog toga će akcionari koji ne učestvuju u DRIP-u kompanije uočiti da se njihova vlasnička struktura razvodnjava.

  • Nedostatak kontrole nad cenom akcija

Pošto se akcije automatski reinvestiraju investitor nema kontrolu nad cenom akcija, tako da se može desiti da dobijaju dodatne akcije po vrlo visokoj ceni što može dovesti do završetka investicije.

  • Duži horizont ulaganja

DRIP nije pogodan za kratkoročne investitore, posebno ako kompanija isplaćuje svoje dividende polugodišnje ili godišnje. Umesto da čeka da čeka dodatne akcije šest meseci ili godinu dana, investitor može da odluči da odmah kupi akcije na berzi.

  • Zahtevi za vođenje knjigovodstva

Akcije stečene putem DRIP-a se oporezuju – smatraju se prihodima iako je stvarna novčana dividenda reinvestirana. Prema tome, od investitora se traži da vode knijgovodstvo o transakciji, osnovici troškova ili kapitalnim dobicima Capital Gain i kapitalnim gubicima Capital Loss za poresko izveštavanje. To može biti zamorno i dugotrajno za investitore.

  • Nedostatak diversifikacije

DRIP povećava zavisnost investitora od kompaniji. Kako investitor stiče više akcija, njihov portfolio će biti više zavisiti od kompanije. DRIP-ovi mogu uticati na investitore da periodično rebalansiraju svoj portfolio.

Scroll to Top