EBIT, zarada pre kamate i poreza, operativni profit, operativna dobit
vidi Operating Income, Operating Profit, Reccuring Profit
Šta je zarada pre kamata i poreza EBIT?
EBIT ili zarada pre kamate i poreza , takođe poznata kao operativna dobit Operating Income, operativna dobit ili dobit pre kamata i poreza, je pokazatelj profitabilnosti kompanije. Zarada pre kamate i poreza je neto dobit Net Income kompanije pre odbijanja poreza na dobit i troškova po osnovu kamate. Kao pokazatelj, operativna dobit je korisno merilo sposobnosti kompanije da bude profitabilna, otplati dug i finansira tekuće operacije.
Zarada pre kamate i poreza se odnosi na dobit koju kompanija ostvaruje samo iz svojih poslovnih (operativnih) aktivnosti.
Trebalo bi napomenuti da se u nekim slučajevima operativna dobit može razlikovati od EBIT-a. Ključna razlika između njih je u tome što EBIT uključuje i neoperativnu dobit Non-operating Income. EBIT je zato nešto veći ili jednak operativnoj dobiti.
Formule
Osnovna formula za izračunavanje zarade pre kamate i poreza počinje sa neto dobiti koja se sabira sa kamatom i porezima. Sve ove stavke su prikazane u bilansu uspeha.
EBIT = Neto dobit + Kamate + Porezi
EBIT = Net Income + Interests + Taxes
Primer
Primer dobiti pre kamata i oporezivanja (EBIT) | |
Prihod | 250.000 |
Troškovi prodate robe | 140.000 |
Operativni troškovi | 40.000 |
Troškovi kamata | 20.000 |
Troškovi poreza | 3.000 |
Bruto dobit | 110.000 |
Neto dobit | 47.000 |
EBIT = 47.000 + 20.000 + 3.000 = 70.000 |
U sledećoj formuli obračun operativnog profita-a počinje od prihoda Revenue ili prodaje Net Sales koji se nalaze na vrhu bilansa uspeha. Zatim se od prihoda ili prodaje oduzimaju troškovi prodate robe Cost of Goods Sold (COGS), što daje bruto profit Gross Profit. Do iznosa EBIT-a se dolazi tako što se operativni troškovi Operating Expenses (OpEx) oduzmaju od bruto profita.
Zarada pre kamate i poreza= Prihod – COGS – Operativni troškovi
EBIT= Revenue – COGS – Operating Expenses
Primer
Dobit pre kamata i oporezivanja (EBIT) | |
Prihod | 40.000 |
Troškovi prodate robe | 15.000 |
Operativni troškovi | 2.000 |
Dobit pre kamata i oporezivanja (EBIT) | 23.000 |
EBIT = Prihod – Troškovi prodate robe – Operativni troškovi = 40.000 – 15.000 – 2.000 = 23.000
Prve i druga formule se mnogo češće koriste za razliku od od treće koja polazi od EBITDA. Konačno, od EBITDA se oduzimaju troškovi deprecijacije i amortizacije Depreciation & Amortization.
Zarada pre kamate i poreza = EBITDA – Troškovi deprecijacije i amortizacije
EBIT = EBITDA – Depreciation and Amortization Expenses
Osim ove tri formule postoji još nekoliko, ali prve dve formule se smatraju osnovnim.
Operativna dobit i porezi
Zaradu pre kamata i poreza koriste investitori za poređenje više kompanija u istoj industriji, ali sa različitim poreskim stopama. Na primer, ako investitor namerava da kupi akcije neke kompanije, EBIT može pomoći u određivanju operativne profitabilnosti kompanije bez uzimanja u obzir poreza prilikom analize. Ako kompanija dobije poreske olakšice i smanji poreske obaveze, profit kompanije bi se povećao. U tom slučaju zarada pre kamate i poreza uklanja iz analize koristi od smanjenja poreza.
Prednosti EBIT-a
EBIT je najvažniji pokazatelj profitabilnosti kompanije.
EBIT može pokazati da kompanija ima potencijal da bude profitabilna što privlači potencijalne kupce i investitore. Na osnovu veličine EBIT-a, investitori procenjuju buduću dobit i da li mogu zaraditi investiranjem u kompaniju. Investitori i zajmodavc se fokusiraju na operativnu profitabilnost poslovanja na osnovu koje procenjuju sposobnost kompanije da plati svoje obaveze.
EBIT pokazuje investitorima i poveriocima koliko je firma uspešna u osnovnim operacijama svog poslovanja bez uticaja poreskih obaveza i kamata. Oni mogu da provere da li su poslovne aktivnosti i ideje realne i da li se u praksi ostvaruju.
U poređenju sa ostalim finansijskim pokazateljima, dobit pre kamate i poreza (EBIT) je lako izračunati i razumeti.
Nedostaci EBIT-a
Kompanije sa velikim učešćem osnovnih sredstava Fixed Assets mogu imati pogrešnu sliku o učinku kompanije koristeći EBIT, jer uključuje deprecijaciju i amortizaciju. Ako se upoređuje EBIT kompanije koja ima mnogo osnovnih sredstava sa onom koja ima malo osnovnih sredstava, onda će zbog troškova deprecijacije prvo preduzeće imati manju zaradu pre kamate i poreza jer trošak dovodi do smanjenja dobiti.
Preduzeća koja se većim delom finansiraju dugom Debt Financing mogu imati velike troškove kamata. Zarada pre kamate i poreza takođe može biti pogrešan pokazatelj za kompanije sa velikim dugom. Na primer, dve kompanije imaju sličan operativni profit, ali jedna ima mnogo veće dugove od druge. Visoko zadužena kompanija zbog toga ima veće troškove servisiranja duga Debt Service i niži neto profit i zato je veća verovatnoća da neće biti u stanju da plati svoje dugove. Upoređivanje zarade pre kamate i poreza-a dve kompanije može dati lažan utisak da su ove dve firme podjednako finansijski zdrave.
Ako se zanemare troškovi kamata Interest Expenses, investitori mogu pogrešiti, jer postoji mogućnost da je zbog loših rezultata prodaje ili smanjenog novčanog toka kompanija uzela velike kredite. Ali EBIT ne uspeva da opomene investitore da firma ima tako velike dugove.
Konačno, EBIT ne meri novčani tok Cash Flow . Moguće je da kompanija ima pozitivan EBIT, ali negativan novčani tok iz poslovanja. Kompanije mogu imati problema zbog nedostatka slobodnog novca čak i ako su profitabilne po drugim merilima, posebno ako su visoko zadužene.
Razlika između EBIT i EBITDA
Zarada pre kamate i poreza je neto dobit kompanije pre poreza na dobit. Operativni profit meri sposobnost kompanije da ostvari profit iz svog poslovanja.
Zarada pre kamata, poreza deprecijacije i amortizacija EBITDA dodatno isključuje deprecijaciju i amortizaciju. EBITDA je takođe pokazatelj profitabilnosti koji se koristi za merenje finansijskog učinka kompanije. EBITDA odražava profitabilnost operativnog učinka kompanije pre odbitka kamata, poreza deprecijacije i amortizacije.
Obe počinju sa neto profitom na koji se dodaju kamate i porezi.
EBIT i EBITDA su veoma slične mere profitabilnosti koje se razlikuju u tome što EBITDA-a dodaje nazad deprecijaciju i amortizaciju (D&A), dok operativni profit to ne čini.
Neki investitori izbegavaju da koriste EBITDA za procenu profitabilnosti jer veruju da to može dati pogrešnu sliku finansijskog zdravlja kompanije.
Kompanije u industrijama sa mnogo osnovnih sredstava često preferiraju EBITDA u odnosu na EBIT.
Ni EBIT, ni EBITDA nisu obavezni pokazatelji prema američkim opšte prihvaćenim računovodstvenim principima GAAP . Iz tog razloga, javna preduzeća Public Company i drugi koji moraju da se pridržavaju GAAP, ne moraju da koriste EBIT ili EBITDA da bi ispunili zakonske zahteve za izveštavanje, iako ih mogu izabrati i izveštavati kao dodatak pokazateljima koje je propisao GAAP.
Primer koji pokazuje razliku između EBIT i EBITDA
Ispod je deo bilansa uspeha firme ABC za 2021. Neto dobit za godinu iznosio je 750 miliona dolara, dok su porezi bili 150 miliona dolara, kamate 120 miliona dolara, a deprecijacija i amortizacija 50 miliona dolara.
EBIT kompanije za 2021. bio je 1,02 milijarde dolara (750 miliona dolara + 150 miliona dolara + 120 miliona dolara), a EBITDA u 2021. je iznosila je 1,07 milijardi dolara (750 miliona dolara + 150 miliona dolara + 120 miliona dolara + 50 miliona dolara).
Iz primera se jasno vidi da je razlika samo u iznosu deprecijacije i amortizacije od 50 miliona dolara.