EBITDA Margin

EBITDA marža, odnos EBITDA i neto prodaje

Šta je EBITDA marža?

EBITDA marža EBITDA Margin je mera operativne dobiti kompanije Operating Income, koja se izračunava izračunava poređenjem EBITDA i neto prodaje Net Sales. Izražava se u procentima u odnosu na ukupnu neto prodaju kompanije. Inače, skraćenica EBITDA označava zaradu pre kamata, poreza, depresijacije i amortizacije. To je mera operativne profitabilnost i tokova gotovine Cash Flow, što olakšava poređenje kompanija različitih veličina u istoj delatnosti.

Analitičari i investitori smatraju da je EBITDA vrlo važan pokazatelj. Ova marža pokazuje koliko je kompanija uspešna u smanjenju troškova. Što je veća marža, niži su njeni operativni troškovi Operating Expenses u odnosu na ukupne prihode.

Formula za EBITDA maržu

Prvo bi rebalo naći EBIT u bilansa uspeha Income Statement. Sledeći korak, je izračunavanje EBITDA. Na kraju se dodaju troškovi deprecijacije i amortizacije Depreciation & Amortization (D&A).

EBITDA = Operativna dobit (EBIT) + Deprecijacija + Amortizacija

EBITDA = Operating Income (EBIT) + Depreciation + Amortization

Da bi se izračunala EBITDA marža koristi se sledeća formula:

EBITDA marža = EBITDA / Neto prodaja

EBITDA Margin =  EBITDA / Net Sales   

Primer izračunavanja EBITDA marže

Kompanija ABC je prijavila EBIT od 9 miliona dolara za kraj 2022. godine. Neto prodaja prikazana u bilansu uspeha je iznosila 25 miliona dolara, a deprecijacija i amortizacija ukupno 750.000 dolara.

EBITDA marža = EBITDA / Neto prodaja = (9.000.000 + 750.000) / 25.000.000

EBITDA marža = 9.750.000 / 25.000.000 = 0,39

U ovom slučaju EBITDA marža je 39%, što znači da se preostalih 61% odnosi na operativne troškove.

Što je veća marža, to su manji operativni troškovi kompanije u odnosu na ukupne prihode. To povećava njen neto profit.

Postoji nekoliko alternativnih pokazatelja za EBITDA koje koriste investitori i analitičari koji žele da utvrde stvarnu profitabilnost kompanije:

  • Zarada pre kamata, poreza i amortizacije EBITA
  • Zarada pre kamata i poreza EBIT

U svakom slučaju, formula operativne profitabilnosti je jednostavna, jer se EBITDA ili EBIT deli sa ukupnom neto dobiti Net Income.

EBITDA marža pokazuje investitoru ili analitičaru koliko se operativnog novca stvara za svaki zarađeni dolar dobiti. Taj broj se onda može koristiti za poređenje sličnih kompanija iz iste industrije.

Na primer, mala kompanija može zaraditi 100.000 USD godišnjeg prihoda i imati EBITDA maržu od 12%. S druge strane, velika kompanija može zaraditi 1.000.000 USD godišnjeg prihoda, ali imati EBITDA maržu od 5%. Jasno je da manje preduzeće posluje efikasnije i da je profitabilnije. Veća kompanija je verovatno usmerila svoje poslovanje prema rastu obima operativnog prihoda kako bi povećala svoj rezultat.

Koja EBITDA marža je dobra?

Dobra EBITDA marža je relativan pojam jer zavisi od industrije u kojoj kompanija posluje. Ali generalno EBITDA marža od 10% ili više se smatra dobrom. Naravno, veća marža implicira niže operativne troškove u odnosu na ukupne prihode. Međutim, marža ispod proseka ukazuje na probleme sa novčanim tokovima i profitabilnosti.

Ako kompanija ima visoku EBITDA maržu, ona je u dobrom finansijskom stanju i predstavlja manji rizik za investitore. Nasuprot tome, ako je marža niska, vreme je da se razmotre finansijske obaveze i troškovi kompanije. Na kraju, se implementiraju poboljšanja tamo gde je to potrebno. Definitivno, praćenje EBITDA marže je korisno jer se tako saznaje da li se povećava, smanjuju ili ostaje stabilna tokom vremena. Takođe se može uporedite sa EBITDA maržama drugih kompanija. Pri tome je važno da se porede kompanije u istoj delatnosti, da se vidi učinak u odnosu na konkurenciju

Scroll to Top