Equity

Kapital, vlasnički kapital, kapital akcionara

Šta je kapital?

Kapital, koji se obično odnosi na akcionarski kapital Shareholders’ Equity ili vlasnički kapital za privatna preduzeća Owner’s Equity, predstavlja iznos novca koji bi bio vraćen akcionarima kompanije ako bi sva imovina bila likvidirana i sav dug otplaćen u slučaj likvidacije. Drugim rečima kapital je preostalo vlasništvo nakon oduzimanja svih dugova povezanih sa nekom imovinom. U slučaju sticanja Acquisition, to je prodajna vrednost kompanije umanjena za sve obaveze kompanije koje nisu prenete prodajom.

U zavisnosti od finansijskog stanja preduzeća, kapital može biti pozitivan ili negativan broj. Na primer, ako preduzeće ne vrati kredit, bići nesolventno i postoji verovatnoća da će bankrotirati. Kada preduzeće proglasi bankrot, ono prestaje sa radom i celokupne njegove imovine biće likvidirana da bi bile isplaćene preostale obaveze. Na kraju, sve što ostane predstavlja kapital kompanije. Ako je neplaćeni dug veći od vrednosti prodate imovine, preduzeće bi imalo negativan sopstveni kapital.

Nasuprot tome, pozitivan kapital podrazumeva da preduzeće ima više sredstava nego obaveza, što ukazuje na rastuću vrednost.

Investitori takođe koriste kapital za izračunavanje odnosa duga i kapitala Debt to Equity Ratio (D/E Ratio), koji pokazuje kolika je vrednost dugova u poređenju sa vrednostima imovine kompanije. Generalno, odnos D/E između 1 i 1,5 ukazuje na visoku zaduženost, iako to zavisi od industrije. Kapitalno intenzivna preduzeća (npr. proizvodnja) imaju tendenciju da imaju veći odnos D/E.

Kapital se može naći u bilansu stanja Balance Sheet i jedan je od najčešće korišćenih podataka u  proceni finansijskog zdravlja kompanije.

Vlasnički kapital

Izraz vlasnički kapital Owners Equity se obično odnosi na preduzeća sa jednim vlasnikom i partnerstva. Za razliku od preduzeća sa velikim brojem akcionara, samostalni vlasnici i partnerstva imaju potpuno vlasništvo nad preduzećem, a samim tim i njegov kapital. Vlasnički kapital predstavlja vlasništvo na sve što preostane ako preduzeće proda svoju imovinu i plati svoje obaveze.

Na primer, ako je preduzeće prodato za 900 miliona dolara i ima 150 miliona duga, samostalni preduzetnik bi dobio 750 miliona dolara kapitala. Grupa od tri partnera će, s druge strane, podeliti 750 miliona dolara na tri dela.

Obračuni vlasničkog kapitala su isti kao za akcionarski kapital. Vlasnik preduzeća se posmatrati kao akcionar sa 100% kapitala.

Akcionarski kapital

Dok se vlasnički kapital odnosi na pojedinačna preduzeća i partnerstva, akcionarski kapital  se odnosi na preduzeća sa više akcionara. U slučaju akcionarskog kapitala, investitori imaju vlasički udeo u kompaniji što znači da vlasnik preduzeća nema 100% vlasničkog kapitala

Postoji mnogo vrsta akcionara:

Javna preduzeća Public Company mogu da izdaju akcija kako bi prikupila kapital i finansirala rast.

Preduzeće može ponuditi zaposlenima kapital kao oblik naknade.

Privatni investitori, kao što su anđeli investitori i rizični kapitalisti Venture Capital, takođe će tražiti vlasnički kapital u zamenu za finansiranje. U svakom slučaju, ako je preduzeće prodato ili likvidirano, akcionari bi dobili njegovu preostalu vrednost nakon izmirenja obaveza.

Formula za izračunavanje kapitala

Za izračunavanje kapitala, se koriste podaci iz bilans stanja iz koga se uzima ukupna imovina i od nje oduzimaju ukupne obaveze:

Kapital = Imovina – Obaveze

Equity = Assets – Liabilities

Generalno, vlasnički i akcionarski kapital imaju istu gore navedenu formulu. U krajnjem slučaju vlasnik je jedini akcionar svog posla. Ali moguće je koristiti alternativnu formulu za izračunavanje akcionarskog kapitala koja se zove metod akcijskog kapitala Share Capital Method, ili jednačina investitora Investor’s Equation:

Akcionarski kapital = Akcijski kapital + Zadržana dobit – Trezorske akcije

Shareholders’ Equity = Share Capital + Retained Earnings – Treasury Stock

Akcijski kapital predstavlja novac koji korporacija prikuplja izdavanjem običnih Common Shares ili preferencijalnih akcija Preferred Shares. Na primer, prodaja 5.000 hiljada akcija po ceni od 10 dolara po akciji povećava akcijski kapital za 50 hiljada dolara. Ova formula se odnosi samo na korporacije koje su izdale akcije.

Zadržana dobit Retained Earnings je kumulativna zarada kompanije nakon obračuna dividende Dividend. Ako je kompanija ostvarila neto dobit Net Income od 21 hiljada dolara i isplatila 6 hiljade dividendi, preduzeće bi imalo 15 hiljada dolara neraspoređene dobiti.

Trezorske akcije Treasury Stock, takođe poznate kao ponovo stečene akcije Reacquired Stock, nastaju kada kompanija otkupi sopstvene akcije. Korporacije mogu otkupiti akcije iz više razloga, uključujući konsolidaciju vlasništva i uticaj na cene akcija. Ako kompanija otkupi 2.000 sopstvenih akcija po ceni od 20 dolara po akciji, stanje njihovih trezorskih akcije bi bilo 40 hiljada dolara.

Akcijski kapital = 50.000

Zadržana dobit = 15.000

Trezorske akcije = 40.000

Akcionarski kapital = Akcijski kapital + Zadržana dobit – Trezorske akcije = 50.000 + 15.000 – 40.000 = 25.000

Prema tome, akcionarski kapital bi bio 25,000 dolara

Bilo da se koristi standardno računovodstvo ili jednačinu investitora, dobiće se isti rezultat.

Scroll to Top