Federal Funds

Federalni fondovi

Šta su federalni fondovi?

Federalni fondovi Federal Funds , predstavljaju višak rezervi koje drže komercijalne banke i druge finansijske institucije preko obaveznih rezervi centralne banke. Federalni fondovi se često nazivaju i Fed fondovima Fed Funds. Finansijske institucije deponuju višak sredstava u regionalnim bankama Federalnih rezervi Federal Reserve System.

Termin Federalni fondovi, pored ovog značenja, se može odnositi i na sredstva koja savezna vlada obezbeđuje državama i drugim entitetima za određene svrhe. Savezna vlada obezbeđuje grantove Grant, kredite i druge oblike finansijske pomoći. Ova sredstva se obično koriste za podršku javnim službama, stimulisanje ekonomije i finansiranje raznih programa i projekata

Kamatna stopa federalnih fondova

Ova sredstva se zatim mogu pozajmiti drugim učesnicima na tržištu koji nemaju dovoljno gotovine da zadovolje svoje potrebe za kreditiranjem i rezervama. Krediti su neobezbeđeni i odobravaju se po relativno niskoj kamatnoj stopi, koja se naziva kamatna stopa federalnih fondova Federal Funds Rate. Ova kamatna stopa je ključno sredstvo Federalnih rezervi za uticaj na ponudu novca i kamatne stope.

Prekonoćni krediti

Banke pozajmljuju ili daju pozajmljene viškove sredstava jedna drugoj preko noći, jer neke imaju previše rezervi, a druge premalo. Prekonoćni krediti Overnight Loans su obično kratkoročni krediti i služe za održavanje odgovarajućeg nivoa rezervi u Federalnim rezervama.

Termin Federalni fondovi u SAD, pored ovog značenja, se može odnositi i na sredstva koja savezna vlada obezbeđuje državama i drugim entitetima za određene svrhe. Savezna vlada obezbeđuje grantove, kredite i druge oblike finansijske pomoći. Ova sredstva se obično koriste za podršku javnim službama, stimulisanje ekonomije i finansiranje raznih programa i projekata.

Kako funkcionišu federalni fondovi?

Federalni rezervni fondovi pomažu komercijalnim bankama da popune svoje dnevne obavezne rezerve. Osnova za obavezne rezerve je veličini depozita klijenata koje komercijalna banka drži. Višak, ili sekundarne rezerve, su iznosi gotovine koje banka ili finansijska institucija drži preko zahteva regulatora, poverilaca ili interne kontrole. Za komercijalne banke, višak rezervi se meri u odnosu na standardne iznose obaveznih rezervi koje su odredile centralne bankarske vlasti. Ovi koeficijenti obaveznih rezervi određuju minimalne likvidne depozite (kao što je gotovina) koji moraju biti u rezervi u banci. Više od toga se smatra viškom sredstava.

Federalne rezervne banke postavljaju ciljnu stopu ili raspon za stopu federalnih fondova. Ona se periodično prilagođava na osnovu ekonomskih i monetarnih uslova.

Scroll to Top