Federal Open Market Committee (FOMC)

Federalni komitet otvorenog tržišta

Šta je Federalni komitet otvorenog tržišta?

Federalni komitet otvorenog tržišta Federal Open Market Committee je ogranak Sistema federalnih rezervi Federal Reserve System (FRS) koji određuje pravac monetarne politike u Sjedinjenim Državama usmeravanjem operacija na otvorenom tržištu Open Market Operations (OMOs). Komitet se sastoji od sedam članova Odbora guvernera Board of Governors i pet predsednika Banaka Federalnih rezervi Federal Reserve Bank.

12 članova FOMC-a se sastaju osam puta godišnje da razgovaraju o mogućim promenama kratkoročne monetarne politike. Rezultat glasanje je promena politike kupovina ili prodaja državnih obveznica SAD Government Bonds na otvorenom tržištu kako bi se promovisao zdrav rast nacionalne ekonomije. Članovi odbora koji se zalažu za strožiju monetarnu politiku se smatraju jastrebovima, oni koji favorizuju podsticaje su golubovi, a umereni su centristi.

Predsedavajući FOMC-a je i predsedavajući Odbora guvernera. Predsedavajući je Džerom Pauel Jerome Powell, kome četvorogodišnji mandat teče od maja 2022. Svoj prvi mandat u ovoj ulozi je započeo februara 2018. Pauel se smatra umerenim.

Postoji 12 okruga Federalnih rezervi, od kojih svaki ima svoju banku Federalnih rezervi. Ove regionalne banke rade kao regionalne banke centralne banke.

Sastanci FOMC-a

FOMC ima najmanje osam redovnih sastanaka svake godine, ali se mogu sastajati i češće ako se za to ukaže potreba. Sastanci se ne održavaju javno i stoga su predmet mnogih spekulacija na Vol Stritu. Analitičari pokušavaju da predvide da li će Fed pooštriti ili olabaviti ponudu novca i da li će se kamatna stopa Interest Rate povećati ili smanjiti.

Poslednjih godina su u vestima objavljivani zapisnici sa sastanaka FOMC-a. Najvažnija vest posle redovnih sastanaka FOMC-a je da je Fed promenio kamatne stope.

Koji je posao FOMC-a?

Federalne rezerve poseduju alate neophodne za povećanje ili smanjenje ponude novca. Ovo se radi putem operacija na otvorenom tržištu (OMO), prilagođavanjem diskontne stope i određivanjem obavezne rezerve banke. Odbor guvernera Feda zadužen je za određivanje diskontne stope i obavezne rezerve, dok je FOMC posebno zadužen za OMO, što podrazumeva kupovinu i prodaju državnih hartija od vrednosti. Na primer, da smanji količinu novca dostupnog u bankarskom sistemu, Fed prodaje državne hartije od vrednosti.

Scroll to Top