GAAP (Generally Accepted Accounting Principles)

Opšteprihvaćeni računovodstveni principi, GAAP računovodstveni principi

Šta su opšteprihvaćeni računovodstveni principi?

GAAP je skup računovodstvenih pravila, standarda i procedura koji regulišu korporativno računovodstvo i finansijsko izveštavanje u SAD. Opšte prihvaćeni računovodstveni principi postavljaju standarde i pravila za pripremu i prezentaciju finansijskih izveštaja Financial Statements. Preduzeća koja javno trguju u SAD moraju da poštuju GAAP pravila u pripremi svojih finansijskih izveštaja.

US GAAP su zajednički razvili Odbor za standarde finansijskog računovodstva FASB i Odbor za vladine računovodstvene standarde GASB. Primenjuju se i na vladino i neprofitno računovodstvo.

Američki zakon o hartijama od vrednosti zahteva da kompanije kojima se javno trguje, javno objavljuje finansijske izveštaje, poštujući GAAP. U EU i zemljama Južne Amerike i Azije, Međunarodni standardi finansijskog izveštavanja International Financial Reporting Standards (IFRS) regulišu računovodstvene standarde

GAAP obezbeđuje potpune, dosledne i uporedive finansijske izveštaje

GAAP čine finansijsko izveštavanje standardizovanim i transparentnim, jer koriste opšte prihvaćene uslove, prakse i procedure. Konzistentnost prezentacije finansijskih izveštaja olakšava investitorima i drugim zainteresovanim stranama da lakše razumeju finansijske izveštaje kompanija i međusobno ih uporede. Takođe olakšava poređenje finansijskih informacija kompanija koje posluju u različitim delatnostima.

GAAP takođe nastoji da neprofitne i vladine subjekte učini odgovornijim, da jasno i pošteno izveštavaju o svojim finansijama.

Investitori bi trebalo da budu oprezni u slučaju da finansijski izveštaj nije pripremljen korišćenjem GAAP-a. Poređenje finansijskih izveštaja različitih kompanija, čak i unutar iste delatnosti, postaje sporno. Neke kompanije mogu koristiti GAAP i ne-GAAP mere Non-GAAP Financial Measures za izveštavanje o svojim finansijskim rezultatima. GAAP zahteva da se mere koje nisu GAAP identifikuju u finansijskim izveštajima i javnim objavljivama, kao saopštenja za javnost.

Čak i sa GAAP pravilima o transparentnosti, finansijski izveštaji i dalje mogu sadržati greške ili obmanjujuće informacije. Investitor bi uvek trebalo pažljivo da pregleda finansijske izveštaje, jer postoji mogućnost za manipulaciju i u okviru GAAP-a.

Usklađenost sa GAAP-a i SEC

Komisija za hartije od vrednosti i berze Securities and Exchange Commission (SEC) je postavila pravila koja finansijsko izveštavanje mora poštovati. Emisije hartija od vrednosti kojima se javno trguje moraju biti registrovane kod SEC-a da bi se mogle prodavati investitorima.

SEC nalaže da kompanije kojima se javno trguje u SAD redovno podnose finansijske izveštaje u skladu sa GAAP-om. Ovo je uslov, da bi se javno kotirale na berzama. Usklađenost sa GAAP-om se verifikuje putem odgovarajuće eksterne revizije od strane ovlašćene firme javnog računovodstva Certified Public Accounting (CPA).

Usklađenost GAAP i IFRS

Međunarodni standardi finansijskog izveštavanja IFRS, predstavljaju alternativu GAAP-u i koristi se širom sveta.

Ključna razlika između GAAP i IFRS je tretman zaliha. (IFRS) pravila zabranjuju korišćenje LIFO metoda obračuna zaliha, dok GAAP dozvoljava LIFO. Oba sistema prihvataju FIFO metode i metode ponderisanih prosečnih troškova Weighted Average Cost (WAC) method .

MSFI i GAAP su početkom 21-og veka su značajno usklađeni, naročito posle 2007 godine. Tada je SEC dozvolio kompanijama koje nisu registrovane u SAD da koriste IFRS bez usklađivanja sa GAAP-om. Na taj način je eliminisana potreba da strane kompanije na američkim berzama podnse finansijske izveštaje u skladu sa GAAP-om.

Ukratko, GAAP obezbeđuje doslednu prezentaciju finansijskih izveštaja, olakšava ljudima da čitaju i shvataju informacije sadržane u izveštajima.

Scroll to Top