Government Bonds

vidi Sovereign Debt

Državne obveznice

Šta su državne obveznice?

Državne obveznice, su dužničke hartije od vrednosti koje izdaju vlade investitorima da podstaknu državnu potrošnju ili izmire svoje obaveze. Ove obveznice su pouzdan izvor finansiranja javnih projekata i usluga što obezbeđuje ekonomsku stabilnost i rast.

Suverene obveznice mogu periodično plaćati kamate koje se nazivaju isplate kupona. Međutim, ostale obveznice ne plaćaju kupone i prodaju se uz popust.

Državne obveznice se smatraju investicijama niskog rizika jer ih država podržava. Zbog relativno malog rizika, državne obveznice obično plaćaju niske kamatne stope

Državne obveznice koje izdaje savezna vlada mogu takođe biti poznate i kao suvereni dug Sovereign Debt.

Vrste državnih tržišnih hartija od vrednosti u SAD

Različite vrste obveznica koje izdaje američko ministarstvo finansija se smatraju među najsigurnijim u svetu.

Ministarstvo finansija SAD izdaje pet vrsta dužničkih hartija od vrednosti:

  • Trezorski zapisi Treasury Bills su kratkoročne hartije od vrednosti koje dospevaju za manje od jedne godine. Prodaju se sa popustom na njihovu nominalnu vrednost i zbog toga ne plaćaju kamatu pre dospeća.
  • Trezorske menice Treasury Noteszarađuju fiksnu kamatnu stopu svakih šest meseci i imaju rok dospeća od 1 do 10 godina. Desetogodišnja trezorska nota se najčešće pominje kada se govori o učinku tržišta državnih obveznica SAD. Takođe se koristi kao merilo na tržištu hipoteka.
  • Trezorske obveznice Treasury Bond imaju rok dospeća od 10 do 30 godina. Kao i T-note, one takođe imaju isplatu kupona svakih šest meseci.
  • Trezorske hartije od vrednosti zaštićene od inflacije Treasury Inflation-Protected Securities (TIPS) su obveznice indeksirane na inflaciju. Vrednost glavnice TIPS-a se prilagođava promenama u indeksu potrošačkih cena. Nude se na rok dospeća od 5, 10 ili 30 godina.
  • Zapis sa promenljivom kamatnom stopom Floating Rate Note (FRN) je obveznica koja ima promenljivu kamatnu stopu. Razlikuje se od menice koja ima fiksnu kamatnu stopu i ne menja se. Kuponska stopa je vezana za referentnu stopu kao što su Londonska međubankarska ponuđena stopa LIBOR ili stopa trezorskih zapisa. Dakle, stopa kupona na obveznici sa promenljivom stopom je promenljiva.

Investiranje u državne obveznice

Ulaganje u suverene obveznice nudi predvidljive prinose, diversifikaciju portfelja, i doprinosi ukupnoj stabilnosti finansijskih tržišta.

Prinosi na državne obveznice su promenljivi i zavise od promena kamatnih stopa, inflatornih očekivanja i ekonomskih uslova. Kada kamatne stope rastu, cene obveznica padaju, što može doneti veće prinose. Pored toga, tokom perioda ekonomske neizvesnosti, investitori hrle u državne obveznice, što utiče na kretanje cena naviše i smanjujuje prinose.

Ove varijacije prinosa značajno utiču i na štediše i na države. Za štediše, veći prinosi znače bolji povrat na investicije, ali takođe mogu rezultirati većim troškovima zaduživanja. Za države, niži prinosi smanjuju troškove finansiranja duga, što olakšava upravljanje javnim budžetima. Nasuprot tome, veći prinosi povećavaju troškove zaduživanja, vršeći pritisak na državne finansije.

Scroll to Top