Liquidation

Likvidacija

Šta je likvidacija?

Likvidacija u finansijama Liquidation i ekonomiji je proces dovođenja posla do kraja i raspodele njegove imovine podnosiocima zahteva po redosledu prioriteta. Likvidacijom se imovina pretvara u gotovinu ili gotovinske ekvivalente Cash and Cash Equivalents prodajom na otvorenom tržištu Open Market. To se obično dešava kada je kompanija insolventna, što znači da ne može da plati svoje obaveze kada dospeju. Po završetku poslovanja kompanije, preostala imovina se koristi za isplatu poverilaca i akcionara, na osnovu prioriteta njihovih potraživanja.

Likvidacija se obično dešava tokom stečajnog postupka. Kada se završi proces likvidacije poslovanje u stečaju prestaje da postoji. Prihodi se raspodeljuju podnosiocima zahteva po redosledu prioriteta

Primer likvidacije

Kompanija ABC ostvaruje profit tokom 10 godina poslovanja. U poslednjoj godini, međutim, imala je finansijske probleme zbog pada privrede. Kompanija ABC je došla u stanje da više ne može da plaća svoje dugove ili pokriva svoje troškove, kao što su plaćanja svojim dobavljačima.

ABC je odlučio da otvori stečaj i rasproda imovinu, skladište, kamione i mašine u ukupnoj vrednosti od 5 miliona dolara. Trenutno, ABC duguje 3,5 miliona dolara svojim poveriocima i milion dolara svojim dobavljačima. Prodajom imovine tokom procesa likvidacije pokrivene su obaveze.

Dobrovoljna i prinudna likvidacija imovine

Likvidacija imovine može biti dobrovoljna ili prinudna:

Dobrovoljna likvidacija je raspuštanje kompanije koje su odobrili njeni akcionari. Menadžment kompanije odlučuje da kompanija nema razloga da nastavi sa radom. Dobrovoljna likvidacija nije obavezna jer je ne nalaže nijedan sud ili regulatorno telo. Međutim, likvidacija je dobrovoljna ako je odobre akcionari i upravni odbor.

Prinudna likvidacija, ili prinudna prodaja, se događa kada je investitor u dugovima i primoran je da proda svoju imovinu. Uobičajeni oblik prinudne likvidacije je kada kompanija ode u stečaj Bankruptcy. Imovina dužnika se pleni sudskim putem i prodaje na javnoj licitaciji, dug se vraća poveriocu, a ostatak vraća dužniku.

Raspodela imovine tokom likvidacije

Imovina se raspoređuje na osnovu prioriteta potraživanja različitih strana. Prioritetna potraživanja pripadaju obezbeđenim poveriocima koji imaju kolateral Collateral za poslovne kredite. Ovi zajmodavci će zapleniti zalog i prodati ga, često uz veliki popust. Ako prodata imovina ne pokrije dug, oni će nadoknaditi ostatak iz preostalih likvidnih sredstava kompanije, ako ih ima.

Sledeći na redu su neobezbeđeni poverioci, vlasnici obveznica, dugovi državi za poreze i dugovi zaposlenima za plate ili druge obaveze.

Konačno, akcionari dobijaju svu preostalu imovinu, ali je malo verovatno da će imati šta da naplate. U takvim slučajevima, vlasnici povlašćenih akcija Preffered Shares imaju prioritet nad vlasnicima običnih akcija Common Shareholder.

Likvidacija se takođe može odnositi na proces rasprodaje zaliha, obično uz velike popuste. Za likvidaciju zaliha nije potrebno pokretati stečaj.

Šta je likvidacija preduzeća?

Likvidacija preduzeća se dešava kada se imovina preduzeća proda kada ono više ne može da izmiruje svoje finansijske obaveze. Ponekad kompanija u potpunosti prestane sa radom i bude odjavljena. Imovina se prodaje da bi se vratili različiti potražioci, kao što su poverioci i akcionari. Neće se sva imovina prodati po 100% vrednosti, tako da će poslovni i stečajni sudovi utvrditi procenjenu nadoknadivu vrednost imovine za raspodelu poveriocima.

Važno je napomenuti da se kompanija ne raspušta nakon likvidacije. Raspuštanje preduzeća i likvidacija su dva odvojena postupka. Kada se kompanije likvidira to znači da se rasprodaje njena imovina podnosiocima zahteva, dok je raspuštanje kompanije njeno odjavljivanje.

Likvidacija hartija od vrednosti

Likvidacija se takođe može odnositi na čin prodaju hartija od vrednosti za gotovinu. Drugi pristup je da se zauzme jednaka, ali suprotna pozicija u istoj hartiji od vrednosti, na primer, zauzimanjem kratke pozicije Short Position istog broja akcija koje čine dugu poziciju u akciji.

Broker može prinudno likvidirati pozicije trgovca ako je portfolio trgovca pao ispod zahtevane granice ili je pokazao nepromišljen pristup preuzimanju rizika.

Likvidacija imovine za novac 

Likvidirati imovinu znači pretvoriti imovinu u gotovinu. Na primer, osoba može prodati nekretninu, automobil ili drugu imovinu i za to dobiti gotovinu. Ovo je, takođe, poznato kao likvidacija. Mnoga sredstva se procenjuju na osnovu toga koliko su likvidna. Na primer, kuća nije mnogo likvidna jer je potrebno vreme da se kuća proda, što podrazumeva pripremu za prodaju, procenu vrednosti, stavljanje na prodaju i pronalaženje kupca. S druge strane, akcije su likvidnije jer se mogu lako prodati i dobiti gotovinu od prodaje

Scroll to Top