Ne-GAAP zarade, zarade koje nisu GAAP
Šta je zarada koja nije GAAP ?
Ne-GAAP zarade Non-GAAP Earnings mere zarade koje u izveštavanju ne prate Opšteprihvaćene računovodstvene principe GAAP (General Accepted Accounting Principles). Ne-GAAP zarade su izveštaji koji nisu pripremljeni korišćenjem GAAP-a . Takođe, ne postoji obaveza za spoljno izveštavanje ili druga javna objavljivanja. Ove zarade se prijavljuju Komisiji za hartije od vrednosti SEC ako menadžment smatra da je to korisno za zainteresovane strane. Često se koriste interno za donošenje poslovnih odluka ili za procenu rada menadžmenta.
Zašto se prijavljuju zarade koje nisu GAAP?
Ne-GAAP zarade se prijavljuju zato što menadžment može smatrati da je to bolji način prikazivanja zarada kompanije. Kada kompanija napravi veliki jednokratni trošak One-time Charge, trebalo bi da ga prijavi prema GAAP pravilima.
Oni takođe mogu prijaviti pro-forma izveštaj ili prilagođeni izveštaj o zaradi koji bi veliki trošak prikazali kao jednokratni trošak. Osim toga, ne bi ga uključili u normalne poslovne prihode. Zato razlike između ne-GAAP i GAAP zarada mogu biti jako velike.
Drugi razlog zbog koga kompanije koriste ne-GAAP zarade je da pokažu investitorima kako menadžmenta posluje.
Uobičajeni pokazatelji zarada koja nisu GAAP
Najpopularnija pokazatelji ove vrste zarada su zarada pre kamate, poreza, deprecijacije i amortizacije EBITDA i slobodan novčani tok FCF.
EBITDA
Zarada pre kamate, poreza, deprecijacije i amortizacije EBITDA se koristi kao merilo zarade i profitabilnosti iz poslovanja.
Za kompanije sa značajnom stavkom nekretnine, postrojenja i oprema PP&E, EBITDA se može značajno razlikovati od neto dobiti po GAAP-u. Ova razlika nastaje zbog deprecijacije PP&E. EBITDA takođe procenjuje kompaniju nezavisno od njenih finansijskih odluka i oporezivanja.
Pokazatelj EBITDA se izračunava dodavanjem troškova kamata Interest Expense, poreza Taxes, deprecijacije i amortizacije D&A na neto dobit Net Income:
EBITDA = Neto dobit + Trošak kamata + Porezi + Deprecijacija + Amortizacija u prevodu EBITDA = Net Income + Interest Expense + Taxes + Depreciation + Amortization
Slobodan novčani tok (FCF)
Free Cash Flow pokazuje tokove gotovine koje kompanija prima, a koje vlasnici hartija od vrednosti kompanije mogu distribuirati između sebe. FCF isključujući bezgotovinske troškove Non-cash Expenses iz bilansa uspeha, ali sa promenama u neto obrtnom kapitalu NWC i kapitalnim izdacima CapEx.
Ovo je jedna od mnogih metoda za izračunavanje FCF:
Slobodni novčani tok = Tok gotovine iz operacija + Kamata – Zaštita od poreza na kamatu – Kapitalni izdaci
Free Cash Flow = Cash Flow from Operations + Interest – Interest Tax Shield – Capital Expenses
Značaj ne-GAAP zarada
Investitori obraćaju veliku pažnju na zarade koje nisu GAAP jer one pružaju uvid u to koliko rukovodstvo veruje u osnovne poslovne operacije kompanije. Međutim, zarade koje nisu u skladu s GAAP mogu da dovedu u zabludu investitore kada se pogrešno koriste. Ako uključuju jednokratne troškove u svaku prijavu, kompanije povećavaju svoju zaradu koja nije GAAP. Takođe, ne-GAAP zarade nisu prikladne za kompanije koje moraju često da unapređuju skupu opremu, jer se to može označiti kao neoperativni trošak Non-operating Expense.
Nedostaci Ne-GAAP zarade
Glavni nedostaci ovih zarada je to što često prikazuju rezultate kompanija boljim nego što su stvarni i što nisu standardizovani. To otežava poređenje sa zaradama konkurentskih kompanija. Zbog toga, investitori moraju biti oprezni kada analiziraju ne-GAAP zarade.