Pre-tax Profit Margin 

Profitna marža pre oporezivanja, PBT marža

vidi EBT Margin (Earnings Before Taxes Margin), Pretax Margin (PBT Margin), Pretax Income Margin                   

Šta je profitna marža pre oporezivanja?

Profitna marža pre oporezivanja Pre-tax Profit Margin je koeficijent operativne profitabilnosti koji poredi profit pre poreza EBT (Earnings Before Tax) i prihod Revenue. Ovaj pokazatelj je koristan u analizi profitabilnosti poslovanja kompanije, jer isključuje troškove poreza. PBT marža pokazuje koliko je centi profita stvoreno poslovanjem od svakog dolara prodaje. Koristi se za poređenje kompanija u istoj delatnosti. Profitnoj marži pre poreza se obično daje prednost u odnosu na profitnu maržu jer porezi mogu učiniti poređenje profitabilnosti kompanija pogrešnim. Za kompanije iz različitih sektora  ovaj koeficijent nije tako efikasan jer svaka industrija ima različit nivo operativnih troškova.

Formula

Profitna marža pre poreza = Profit pre poreza / Prihod

Pretax Profit Margin = Profit Before Taxes / Revenue

Primer

Profitna marža pre poreza
Prihod100.000
Cena koštanja prodate robe(50.000)
Bruto profit50.000
Operativni troškovi(20.000)
Operativna dobit EBIT30.000
Troškovi kamata(5.000)
Zarada pre poreza25.000
Profitna marža pre poreza25%

Profitna marža pre oporezivanja = Profit pre oporezivanja / Prihod = 25 / 100 = 25%

Profitna marža pre oporezivanja u odnosu na profitnu maržu

PBT marža dobija sve više na značaju među analitičarima i investitorima. Međutim, smatra se  da plaćanja poreza govori malo o efikasnosti kompanija i da bi ih, stoga, trebalo izbaciti iz jednačine.

Poreski rashodi mogu učiniti poređenje profitabilnosti između kompanija nepouzdanim. Poreske stope se razlikuju od države do države, generalno su van kontrole menadžmenta i nisu nužno pravi odraz poslovanja preduzeća. Jedan alternativni koeficijent poređenja je Beri koeficijent Berry Ratio, koji upoređuje bruto dobit Gross Profit sa operativnim troškovima Operating Expenses.

Ponekad poreski rashodi tekuće godine mogu biti veći nego prethodnih godina. To se to dešava zbog poreskih kazni i novih zakona koji propisuju više poreske stope. Alternativno, tekući poreski trošak može biti mnogo manji od troška u ranijim godinama zbog poreskih kredita, odbitaka i poreskih olakšica. U ovom slučaju, analitičari će možda moći da smanje volatilnost zarade izračunavanjem profitne marže pre oporezivanja.

Scroll to Top