Prinos na prosečna sredstva
Šta je prinos na prosečna sredstva?
Prinos na prosečna sredstva Return on Average Assets (ROAA) je indikator koji se koristi za procenu profitabilnosti sredstava preduzeća. Najčešće ga koriste banke i druge finansijske institucije kao sredstvo za merenje finansijskog učinka. ROAA pokazuje koliko dobro kompanija koristi svoja sredstva za generisanje profita i u poređenju s kompanijama iz istog sektora. Ponekad se ROAA koristi naizmenično sa prinosom na sredstva Return on Assets (ROA). Razlika između njih je u tome što ROA koristi ukupna sredstva Total Assets umesto prosečnih sredstava Average Total Assets.
Formula
Formula ROAA koristi prosečna sredstva da bi obuhvatila sve značajne promene u bilansima sredstava tokom perioda koji se analizira. ROAA se izračunava tako što se neto dobit Net Income podeli sa prosečnim ukupnim sredstvima. Konačni rezultat se izražava kao procenat ukupnih prosečnih sredstava.
ROAA = Neto dobit / Prosečna ukupna sredstva
ROAA = Net income / Average Total Asset
Rezultat izračunavanja ROAA u velikoj meri varira u zavisnosti od industrije. Kompanije koje ulažu veliku količinu novca u opremu i drugu imovinu imaće niži ROAA. ROAA od 5% ili veći u principu se smatra dobrim.
Neto dobit se nalazi u bilansu uspeha Income Statement, a ukupna sredstva u bilansu stanja Balance Sheet. Za razliku od bilansa uspeha, koji pokazuje promene stanja tokom godine, bilans stanja je samo snimak u vremenu. Bilans stanja ne daje pregled promena koje se dešavaju tokom određenog vremenskog perioda, već na njegovom kraju.
Da bi došli do preciznije mere prinosa na sredstva, uzima se prosek stanja sredstava sa početka i kraja istog perioda. Prosečna sredstva se koriste jer uzimaju u obzir fluktuacije sredstava tokom cele godine i preciznija su mera efikasnosti.
Primer 1
Pretpostavimo da kompanija ABC ima 10.000 dolara neto dobit na kraju druge godine. Za obračun ROAA uzima se bilans sredstava na kraju prve godine i uprosečuje sa sredstvima na kraju druge godine.
Sredstva firme na kraju prve godine su bila 50.000 dolara, a na kraja druge godine 150.000 dolara. Prosek sredstava između prve i druge godine je (50.000 USD + 150.000 USD) / 2 = 100.000 USD. ROAA se zatim izračunava deljenjem neto dobiti kompanije od 10.000 dolara sa 100.000 dolara što iznosi 10% prosečnih ukupnih sredstava.
Ako se prinos izračunava korišćenjem sredstava samo s kraja prve godine, prinos bi bio 20% (10.000 / 50.000 = 0,2). Ovo se dešava jer kompanija ostvaruje veću dobit sa manje sredstava. Međutim, ako se ROA izračunava korišćenjem samo sredstva na kraju druge godine, bio bi 6,6% (10.000 / 150.000 = 0,66%). To je zato što se manji prihod postiže sa više sredstava.
Primer 2
Primer prinosa na prosečna sredstva (ROAA) | |
Početna prosečna sredstva | 50.000 |
Sredstva na kraju perioda | 40.000 |
Prosečna ukupna sredstva | 45.000 |
Neto Prihod | 15.000 |
Prosečna ukupna sredstva | 45.000 |
Prinos na prosečna sredstva (ROAA) | 33,33% |
Kako se ROAA razlikuje od ROA?
Ako prinos na sredstava (ROA) koristi prosečna sredstva, onda će ROA i ROAA biti identični. Međutim, ako se koriste početna ili završna sredstva, ROAA pruža tačniju sliku jer prosečna sredstva rešavaju problem promenljivosti sredstava.
Kako se ROAA razlikuje od prinosa na ukupna sredstva (ROTA)?
ROAA je sličan prinosu na ukupna sredstva Return on Total Assets (ROTA). Međutim, ROAA koristi neto dobit u brojiocu, dok ROTA koristi operativnu dobit EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) u brojiocu. I jedan i drugi koriste prosečnu ukupnu imovinu u imeniocu.
ROAA = Neto dobit / Prosečna ukupna sredstva
ROAA = Net income / Average Total Asset
ROTA = EBIT / Prosečna ukupna sredstva
ROTA = EBIT / Average Total Assets