SaaS kompanija, “Softver kao usluga”
Šta je SaaS kompanija?
SaaS kompanija Software as a Service je kompanija koja hostuje aplikaciju i čini je dostupnom korisnicima preko interneta. Ovo znači da se softver nalazi na serveru SaaS kompanije dok mu korisnik pristupa daljinski. U današnje vreme ova definicija važi za mnoge softverske kompanije.
Kako funkcioniše SaaS kompanija?
SaaS kompanija održava servere, baze podataka i softver koji omogućava pristup aplikaciji preko interneta. Korisnici mogu pristupiti softveru sa skoro svakog uređaja.
SaaS korisnici obično plaćaju mesečno pretplatu za pristup aplikaciji. Neke pretplate se zasnivaju na tome koliko podataka treba da se uskladišti, broju korisnika koji će pristupiti aplikaciji ili željenom nivou tehničke podrške.
Funkcije SaaS aplikacija
SaaS kompanije mogu da obrađuju skoro svaku poslovnu aktivnost. Neke od najpopularnijih funkcija SaaS aplikacija sadrže:
• Upravljanje korisničkim resursima ili upravljanje odnosima sa klijentima Customer Relationship Management (CRM). CRM aplikacije omogućuju SaaS klijentima da upravljaju korisničkim informacijama i prate prodaju kroz svoje kanale.
- Planiranje resursa preduzeća Enterprise Resource Planning (ERP)
Ovo je najpogodnija od mnogih SaaS aplikacija za velike organizacije.
- Računovodstvo i fakturisanje
Neke SaaS kompanije se fokusiraju na usluge naplate i fakturisanja. Drugi nude čitav niz usluga finansijskog praćenja i izveštavanja.
- Upravljanje projektima
Softver za upravljanje projektima Project Management može pomoći saradnicima da komuniciraju i ostanu na pravom putu.
- Veb hosting i e-trgovina
Udaljeni serveri mogu da operišu svime što je potrebno preduzeću u njegovom onlajn prisustvu na mreži.
- Ljudski resursi
SaaS kompanije mogu ponuditi alate za praćenje radnih sati zaposlenih, upravljanje platnim spiskom i upravljanje procesom zapošljavanja.
- Upravljanje podacima
SaaS proizvodi mogu pomoći u analizi i obezbeđivanju podataka kompanije.
Mnoge B2B kompanije nude softverske aplikacije kao što su automatizacija marketinga, marketing putem e-pošte, marketing na društvenim mrežama, automatizacija prodaje i još mnogo toga. Ove kompanije se takođe mogu podeliti u različite kategorije SaaS-a.
Iako mnoge velike tehnološke kompanije nisu SaaS kompanije, one često nude SaaS proizvode, kao što su Iako mnoge velike tehnološke kompanije nisu „SaaS kompanije“, one često nude SaaS proizvode, kao što su Google Workspace, Google Cloud i Adobe Creative Cloud.
Koristi od SaaS kompanija
Glavna prodajna tačka SaaS kompanije je koliko će se efikasnije koristiti njihovo centralno upravljane aplikacijom umesto instaliranja softvera na licu mesta. To znači da SaaS kupci mogu da ostvare sledeće koristi:
• Uštede troškova
Većina SaaS kompanija naplaćuje pretplatu koja omogućuju da se troškovi aplikacije rasporede tokom vremena. Kupci imaju niže početne troškove jer ne moraju da ulažu u skupi hardver za hostovanje aplikacija jer nude usluge u oblaku.
- Ažuriranja sa malo truda
SaaS kompanije održavaju softver i ažuriraju ga po potrebi. SaaS korisnici ne moraju da instaliraju nikakav softver ni da instaliraju zakrpe.
- Mobilnost
Korisnici mogu pristupiti svojim sistemima sa bilo kog uređaja ili lokacije. Ovo je veoma korisno za zaposlene jer nisu ograničena na centralnu lokaciju ili kancelariju.
- IT ekspertiza
SaaS kompanije ulažu u IT koja je potrebna za rešavanje problema i održavanje aplikacija tako da njihovi klijenti ne moraju to da rade. Takođe, imaju bolje resurse za održavanje pouzdanosti i bezbednosti sistema podataka od klijenata sa ograničenim IT budžetima.
- Skalabilnost
Ako SaaS korisnik treba da proširi kapacitet ili doda korisnike, ne mora da kupuje novi hardver ili instalira novi softver. SaaS kompanija može brzo povećati kapacitet pomoću tehnologije i skladištenja u oblaku, ali najverovatnije uz povećanu naknau pretplate.
Rizici SaaS kompanija
Veliko obećanje SaaS kompanija je da mogu da se bave infrastrukturom i održavanjem tako da njihovi klijenti to ne moraju da rade. To znači da će treća strana biti odgovorna za osnovne poslovne funkcije što nosi određeni rizik.
- Cene
Iako je fleksibilnost sistema ključna karakteristika SaaS kompanija, njihovi ugovori nisu toliko fleksibilni. Imati SaaS usluge na zahtev može biti skupo. Povratak na jeftinije opcije ili otkazivanje ugovora možda neće biti dozvoljeno. A nadogradnja kapaciteta ili pristupa moglo bi da dođe uz naglo povećanje cene.
- Zastoji
Mogućnost korišćenja SaaS aplikacije i pristup podacima zavisi od pouzdanosti treće strane. Zastoj SaaS kompanije može postati zastoj korisnika.
- Bezbednost
Bezbednost podataka je u rukama treće strane. Postoje SaaS kompanije koje se ne pridržavaju bezbednosnih standarda i nisu transparentne u pogledu bezbednosti. Takođe bi trebalo uzeti u obzir da omogućavanje daljinskog pristupa korisnicima sa bilo kog uređaja može povećati ranjivost na neovlašćenu upotrebu.
- Solventnost
Važan aspekt poslovanja SaaS korisnika zavisi od toga da li SaaS kompanija ostaje u poslu. Ako prodavac prestane sa radom, pristup SaaS servisu i podacima može biti prekinut. U najboljem slučaju, korisnik bi trebalo da pronađe novu SaaS kompaniju i prenese podatke.
- Agresivni prodajni tim / marketinški tim
U zavisnosti od kompanije, neke SaaS softverske kompanije imaju agresivne prodajne timove koji pokušavaju da povećaju prodaju korisnika.
- Korisničke usluge
Ponovo, u zavisnosti od kompanije, neki dobavljači SaaS softvera imaju ograničenu ponudu usluga korisnicima.
Izbor SaaS kompanije
SaaS kompanije se trude da pojednostave aplikacije za korišćenje i da olakšaju kupovinu svojih proizvoda. Ponekad je to previše lako. Proces bi trebalo usporiti i proučiti neke praktične savete za izbor SaaS kompanije:
- Trebalo bi saznati šta se dešava korisniku kada prestane da bude kupac. Mogu li se lako vratiti korisnički podaci u standardizovanom formatu?
- Testiranje korisničke podrške. Dobro je znati koliko pažnje kompanija posvećuje odnosima s kupcima i korisničkom iskustvu. Korisnik može čak i direktno pitati kolike su stope zadržavanja kupaca.
- Potrebno je dobiti što je više moguće treninga za obuku i migraciju. Ili ga koristiti kao sredstvo u pregovorima.
- Saznati šta je rezervni plan. Uvek može doći do nepreviđenih događaja i zastoja. Mora se imati plan kada sistem bude nedostupan.
- Potražiti ranjivosti podataka. Govoreći o ranjivosti, da li SaaS kompanija nudi snažnu odbranu od hakera i krađe podataka?
- Razumeti cene. Potražiti skrivene naknade i vrstu upotrebe koja će pokrenuti viši nivo pretplate
- Kompatibilnost sistemi. SaaS kompanija obećava funkcionalnost na bilo kom uređaju koji se koristi bilo gde. Ali da li aplikacija zaista radi sa svim pretraživačima ili telefonima?
SaaS kompanije mogu pružiti poslovne usluge po povoljnoj ceni što osigurava da korisničko iskustvo odgovara očekivanjima i obećanjima.
Jednom kada pronađete SaaS kompaniju
Čak i ako je pronađeno idealno rešenje, postoji šansa da ga nećete iskoristiti u punom potencijalu. Postoji nekoliko koraka koje bi trebalo preduzeti za svaki novi alat koji vaša kompanija koristi.
- Koristiti obrazovne materijale
- Većina SaaS proizvoda ima tutorijale, baze znanja i drugi materijal koji pomaže korisnicima da izvuku maksimum iz proizvoda.
- Razgovarati sa timom za prijem
- Sledeći nivo je da stupite u razgovor ili video konferenciju sa predstavnikom. Uverite se da su i ključni članovi vašeg tima prisutni.
- Razmisliti o podešavanju treće strane
- Neki SaaS alati su toliko komplikovani, da je spoljni izvođač sve postavio idealno. Kompanija takođe može ponuditi ovu uslugu.
- Uključiti tim
- Pravo sredstvo upareno sa obrazovanjem i dovoljnom komunikacijom će olakšati usvajanje, ali sve promene zahtevaju trud da bi bile uspešne.
- Ponovo proceniti upotrebu u redovnim intervalima
Nakon nekoliko meseci, dobra je proveriti da li softver radi prema očekivanjima. Ovo bi trebalo da bude redovna praksa za svaki alat koji vaša kompanija koristi.
Primeri nekih od najboljih SaaS kompanija 2024
Evo nekoliko primera boljih SaaS kompanija:
1) HubSpot
HubSpot je kompanija za upravljanja odnosima sa klijentima (CRM) i marketinška platforma. Svojim inovativnim pristupom HubSpot je transformisao način na koji preduzeća komuniciraju sa kupcima.
2) Notion
Iako postoji mnogo primera softvera za upravljanje projektima, mali broj njih je fleksibilan kao što je Notion
3) Salesforce
Salesforce je SaaS kompanija zasnovana na oblaku koja pruža kompletan softverski paket za korisničku uslugu, automatizaciju marketinga i razvoj aplikacija.
4) Slack
Slack je SaaS kompanija za poslovnu komunikaciju u poslu s nekretninama razvijena za preduzeća koja rade sa udaljenim timom.
5) Mailchimp
Mailchimp je all-in-one marketinška platforma zasnovana na oblaku sa uslugom marketinga putem e-pošte. Sa Mailchimp-om ima mnogo mogućnosti brendiranja i dizajna kako za isticanje marketinške e-mail poruke.
6) Afterpay
Svi žele da imaju neke stvari, ali nemaju dovoljno novca da ih plate. Afterpay je revolucionisao proces kupovine svojom strukturom „kupi sada, plati kasnije“.
7) Intuit Mint
Sa rastućim troškovima života, upravljanje finansijama može biti vrlo teško. Inuit Mint je rešenje koje objedinjuje sve finansijske informacije, potrošnju i uštedu u jednom interfejsu jednostavnom za korišćenje.
8) SurveyMonkey
Slanje anketa je efikasan način za prikupljanje podataka o klijentima, a preduzeća to mogu lako da urade pomoću SurveyMonkey-a.
9) Shopify
Shopify je kanadska platforma za e-trgovinu za onlajn prodavnice i sisteme maloprodajnih mesta. Prodavci na mreži dobijaju usluge, marketinga, angažovanje kupaca, isporuku i alate za plaćanje. Tako se pojednostavljuje vođenje onlajn prodavnice.
10) Grammarly
Grammarli postavlja standard za proveru pravopisa i gramatike pomoću veštačke inteligencije. Postoji besplatni plan, za proveru pravopisa, i plus plan, pomoćno sredstvo za pisanje i uređivanje.