Obrtni kapital, obrtna sredstva
Šta je obrtni kapital?
Obrtna sredstva Working Capital, je razlika između tekućih sredstava Current Assets i kratkoročnih obaveza Current Liabilities kompanije. To je finansijski indikator, koji pokazuje da li kompanija ima dovoljno likvidnih sredstava da plati svoje obaveze koje dospevaju u roku od godinu dana. Termini Working Capital i Net Working Capital (NWC) su slični, ali postoji razlika.
Formula
Obrtni kapital = Obrtna imovina – Tekuće obaveze
Working Capital = Current Assets – Current Liabilities
Formula obrtnog kapitala nam govori o kratkoročnim likvidnim sredstvima koja preostaju posle isplate tekućih obaveza odnosno, da li preduzeće može da izmiri tekuće obaveze svojim obrtnim sredstvima. Višak obrtnih sredstava kompanija može se iskoristiti za finansiranje svakodnevnog poslovanje.
Ako kompanija ima značajno pozitivna obrtna sredstva to može biti dobar znak kratkoročnog finansijskog zdravlja kompanije jer ima dovoljno likvidnih sredstava da plati kratkoročne obaveze i da finansira rast poslovanja.
Kada su obrtna sredstva manja od tekućih obaveze, kompanije može imati problema sa rastom ili isplatom poverilaca. Sa manjkom obrtnog kapitala, možda će morati da pozajmljuje dodatna sredstva kako bi prikupila više novca za investiranje. Negativan tekući kapital može dovesti do većeg zaduživanja, kašnjenja u plaćanju poverilaca i dobavljača i smanjenja kreditnog rejtinga Credit Rating kompanije.
Primer
Ako u bilansu stanja preduzeća ima 600.000 ukupnih obrtnih sredstava i 400.000 ukupnih kratkoročnih obaveza, Working Capital kompanije je 200.000.
Obrtni kapital = Obrtna sredstva – Kratkoročne obaveze = 600.000 – 400.000 = 200.000
Koeficijent obrtnog kapitala se računa po formuli:
Koeficijent obrtnog kapitala = Obrtna imovina / Kratkoročne obaveze
Working Capital Ratio = Current Assets / Current Liabilities
Koeficijent obrtnog kapitala bi bio 300.000 / 200.000 = 1,5.
Korisno je znati ovaj koeficijent zbog poređenja dve kompanije sa veoma različitim obrtnim sredstvima i obavezama.
Na primer:
- Kompanija A ima obrtna sredstva od 1.000.000 dolara i obaveze od 500.000 dolara
- Kompanija B ima obrtna sredstvao od 5.000.000 dolara i obaveze od 4.500.000 dolara
Kompanija A ima koeficijent obrtnog kapitala 2 što je bolje od koeficijenta kompanija B od 1,1.
Razlika između neto obrtnog kapitala i obrtnog kapitala
U poslovnim finansijama, ova dva termina se često koriste naizmenično. Međutim, postoji velika razlika između ova dva pojma.
Razlika između obrtnih sredstava i tekućih obaveza pokazuje operativnu likvidnost preduzeću za finansiranje svakodnevnih operacija.
Sličnost neto obrtnog kapitala je u tome što takođe uzima u obzir obrtna sredstva i tekuće obaveze ali isključuje gotovinu i kratkoročne obaveze iz obračuna.
Obrtni kapital meri bruto obrtni kapital, a neto obrtni kapital pokazuje neto likvidna sredstva nakon oduzimanja kratkoročnog duga. Ključna razlika leži u činjenici da se obrtni kapital fokusira samo na obrtna sredstva, dok neto obrtni kapital obuhvata i tekuće obaveze koje treba izmiriti u kratkom roku.
Razlika se najbolje vidi iz proširene formule neto obrtnog kapitala:
Neto obrtni kapital = (Obrtna imovina – Gotovina) – (Tekuće obaveze – Kratkoročni dug)
Net Working Capital = (Current Assets – Cash) – (Current Liabilities – Short-Term Debt)