Zero Bound Interest Rate

Nulta kamatna stopa, kamatna stopa nula i ispod nule

Šta je kamatna stopa nula i ispod nule?

Nulta kamatna stopa Zero Bound Interest Rate je situacija kada centralne banke snižavaju kamatne stope do nule i ispod nule.

Sredstvo monetarne politike centralne banke za stimulisanje privrede može postati neefikasno ako kratkoročne kamatne stope ne mogu pasti na nulu ili ispod nule. Do nedavno to je bilo opšteprihvaćeno mišljanje, ali je pretpostavka testirana i pronađeno je da je pogrešna.

U tri nedavna slučaja, centralne banke su snizile kamatne stope ispod nule ali sa skromimn rezultatom. Jedini “uspeh” je bio da se situaciju nije pogoršala. U sva tri slučaja akcija centralne banke je bila odgovor na finansijsku krizu.

Razumevanje nulte kamatne stope

Uopšteno govoreći, kratkoročne kamatne stope su za kredite s rokom dospeća manjim od jedne godine. U ovu kategoriju spadaju bankovni sertifikati o depozitu Certificate of Deposit (CD) i državni zapisi Treasury Bills. Za investitore, ovo su krajnje sigurne investicije jer plaćaju minimalnu kamatu, ali zato nema rizika od gubitka glavnice.

Federalne rezerve SAD Federal Reserve System, periodično revidiraju kamatne stope. Spuštanje kamatne stope na niže može podstaći ekonomsku aktivnost. Nasuprot tome, povećanje kamatne stope usporava pregrejanu ekonomiju.

Takođe postavlja stopu prekonoćnih kredita (“overnight.”). To je kamatna stopa koju banke i FED naplaćuju jedna drugoj za međusobno pozajmljivanje i pozajmljivanje novca na veoma kratke rokove (preko noći).

Ali ova prilagođavanja Federalnih rezervi su inkrementalna, a ovlašćenja Fed-a su ograničena.

Šta se dešava kada kratkoročne stope padnu na nulu?

Doskoro je bilo opšteprihvaćeno mišljenje da kamatna stopa ne može pasti ispod nule i da to neće stimulisati ekonomsku aktivnost. Drugim rečima, nula je granica iza koje monetarna politika neće funkcionisati. Konačno, stope ispod nule znače negativnu kamatu.

Zajmoprimac traži zajam i da mu se plati za privilegiju da uzme novac. Ili, banka prihvata vašu gotovinu i zahteva da joj se plati za tu privilegiju.

Donedavno se pretpostavljalo da centralne banke, određujući stope na prekonoćne pozajmice, nisu imale mogućnost da potisnu nominalnu kamatnu stopu preko 0% i u negativnu teritoriju.

A ipak se to dogodilo, u tri slučaja.

Prinosi na jednomesečne i tromesečne zapise američkog trezora T-bill su pali ispod nule 25. marta 2020.

Pad stope federalnih sredstava u martu 2020.

U martu 2020. godine, FED je snizio stopu federalnih sredstava Federal Funds Rate na 0%-0,25%. To je bila reakcija na ekonomsko usporavanje početkom “pandemije” COVID-19.

Prinosi na jednomesečne i tromesečne državne zapise pali su ispod nule 25. marta 2020, nedelju i po dana nakon što su Federalne rezerve smanjile referentnu stopu. Investitori su pohrlili u sigurnost investicija sa fiksnim prihodom, čak i uz blagi gubitak.

To je bio prvi put u četiri i po godine kada je došlo do kratkog pada ispod nule.

Finansijska kriza 2008-2009

Verovanje u smanjenje kamatne stope bilo je na ozbiljnom iskušenju posle finansijske krize 2007-2008. Monetarna politika je izgubila sposobnost da stimuliše rast.

Oporavak je bio spor, a centralne banke, uključujući Federalne rezerve SAD i Evropsku centralnu banku ECB, su oborile kamatne stope na rekordno niske nivoe. ECB je čak uvela politiku negativnih kamatnih stopa na prekonoćne pozajmice u 2014.

Stagflacija u Japanu devedesetih

Tokom većeg dela 1990-ih, kamatna stopa japanske centralne banke, Banka Japana, se kretala blizu nulte granice dok se zemlja borila da se oporavi od ekonomskog kraha i smanji opasnost od deflacije.

Banka Japana Bank of Japan je u 2016. uvela negativne kamatne stope naplativši bankama depozitarima naknadu za čuvanje svojih prekonoćnih sredstava. Iskustvo Japana bilo je poučno za druga razvijena tržišta.

Taktika centralnih banaka u krizi

U ekstremnim uslovima, centralne banke mogu da koriste nekonvencionalna sredstva za stimulisanje privrede.

Studija njujorškog Fed-a je pokazala da je, pošto su se kamatne stope kretale blizu nulte granice, važno da centralna banka upravlja očekivanjima investitora. To bi moglo značiti uveravanje investitora da će kamatne stope ostati niske u doglednoj budućnosti i da će banka preduzimati agresivne mere poput kvantitativnog popuštanja i kupovine obveznica na otvorenim tržištima.

Scroll to Top