Revenue

Prihod, bruto prihod, bruto prodaja, prihod od prodaje

vidi Top Line, Gross Sales, Gross Revenue, Sales Revenue

Šta je prihod?

Prihod Revenue, ili bruto prodaja Gross Sales, je vrednost svih prodatih proizvoda i usluga iz uobičajenog poslovanja operacija u određenom periodu. Prihod kompanije se prikazuje u prvom redu bilansa uspeha Top Line i definiše kao prihod od prodaje proizvoda ili usluga. Dakle, prihod je iznos zarađen od kupaca i klijenata pre nego što se oduzmu troškovi kompanije. Računa se množenjem prosečne prodajne cene brojem prodatih jedinica.

Kada se od prihoda kompanije oduzmu troškovi dobija se neto dobiit Net Income.

Ako se od prihoda od prodaje odbiju operativni troškovi Operating Expenses dobijaju se poslovna dobiit Operating Income.

Neposlovna dobiit Non-Operating Income je deo prihoda kompanije od aktivnosti koje nisu iz njene osnovne delatnosti ili su jednokratni prihodi.

Neto dobiit, poznata i kao krajnji rezultat Bottom Line, je prihodi umanjen za rashode. Dobit  se ostvaruje kada su prihodi veći od rashoda.

Primeri prihoda

Uobičajeni primeri prihoda koji se često pojavljuju u finansijama i računovodstvu su:

  • Prihodi od prodaja robe
  • Prihod od prodaja usluga, (na primer, konsalting)
  • Prihod od zakupa od komercijalne imovine
  • Prihodi od kamata na kredite

Prihodii se mogu podeliti:

  • Prema delovima kompanije koji ga ostvaruju. Na primer, fabrika automobila može klasifikovati prihode za svaki tip vozila. Alternativno, može da grupiše prihod prema tipu automobila (tj. putnička i teretna).
  • Na materijalne i nematerijalne linije proizvoda. Ako kompanija proizvodi materijalne i nematerijalne proizvode može da ih grupše, na primer kao hardware i software proizvode.
  • Na operativnu dobit Operating Income (prodaje iz osnovne delatnosti kompanije) i neoperativnu dobiit Non-operating Income koji potiču iz sekundarnih izvora. Pošto su ovi neoperativni izvori prihoda često nepredvidivi ili se ne ponavljaju, oni se mogu nazvati jednokratnim događajima ili dobicima. Na primer, prihodi od prodaje imovine, neočekivani prihodi od investicija ili novac dodeljen sudskim sporovima predstavljaju neoperativnu dobit.

Formula

Formula prihoda može biti jednostavna ili složena, u zavisnosti od vrste posla. Za prodaju proizvoda izračunava se množenjem prosečne prodajne cene sa ukupnim brojem prodatih proizvoda.

Prihod = Broj prodatih jedinica x Prosečna cena

Revenue = Number of Units Sold x Average Price

Za uslužne kompanije se izračunava kao vrednost svih ugovora o uslugama, ili kao broj kupaca pomnožen sa prosečnom cenom usluga.

Prihod = Broj kupaca x Prosečna cena usluga

Revenue = Number of Customers x Average Price of Services

Formula uslužne kompanije se razlikuje od prodavca na malo. Razlika u obračunu takođe može postojati između kompanije koja prihvata i one koja ne prihvata vraćanje robe.

Izračunavanje prihoda

Prihod može nastati pre, posle ili u vreme kada je gotovina primljena. Najjednostavniji način izračunavanja prihoda tokom obračunskog perioda je saberanje zarađenih iznosa, što se razlikuje od iznosa primljene gotovine. Na primer, prodaja na kredit od 30 dana u oktobru je bila 200.000 dolara iako u oktobru nije primljena gotovina. Izvještavanje o prihodima u periodu u kojem su nastali je poznato kao obračunsko računovodstva Accrual Accounting.

Da bi povećala profit, a time i zaradu po akciji EPS za svoje akcionare, kompanija povećava prihode i/ili smanjuje rashode. Investitori često razmatraju prihod kompanije i neto dobiit odvojeno da bi utvdili njeno finansijsko zdravlje. Neto dobit može rasti dok prihodi stagniraju zbog smanjenja troškova.

Važno je napomenuti da mnogi koriste termin Income za označavanje prihoda. Ipak, bolje je koristiti termin prodaja Sales ili prihod od prodaje Sales Revenue kada se govori o robi prodatoj kupcima. Naprotiv, reč Income se češće koristi za dobit koja se dobija oduzimanjem troškova od prihoda.

Scroll to Top