Swap

Svop, ugovor o razmeni finansijskih instrumenata 

Šta je svop u finansijama?

Svop Swap je derivativni ugovor kojim dve strane razmenjuju unapred dogovorene novčane tokove ili obaveze dva različita finansijska instrumenta. Tokovi gotovine se obično određuju korišćenjem unapred određene nominalne vrednosti glavnice. Svaki novčani tok je deo svopa (“noga”) Leg. U većini slučajeva, svop ima dve noge, jedna predstavlja obaveze prodavca, a druga obaveze kupca.

Svopovi su nova vrsta derivata uvedenih krajem 1980-ih. Njihova jednostavnost i široka primena, je razlog zbog koga se svpovim često trguje.

Svopovi se mogu koristiti za zaštitu od različitih vrsta rizika kao što su rizik promena kamatne stope i valutni rizik. Poslovi, na primer, mogu biti izloženi riziku promena deviznog kursa i kompanije koriste ugovor o zameni valuta kao instrument zaštite.

Valutni svop i kamatni svop su dve najčešće vrste svopova kojima se trguje na tržištu. Kako su se potrebe tržišta razvijale, pojavilo se više vrsta svopova. Novonstali svopovi za kreditne obaveze Credit Default Swap, inflatorni svopovi Inflation Swap i svopovi sa ukupnim povratom Total Return Swap.

Gde se trguje svopovima?

Za razliku od fjučersa i opcija, svopovima se ne trguje na berzama već na vanberzanskom tržištu Over-the-Counter (OTC). Razlog za to je potreba da ugovori o razmeni budu prilagođeni potrebama i zahtevima obe ugovorne strane.

Pored toga, ugovorne strane u svopovima su obično kompanije i finansijske organizacije, a ne pojedinci.

Neke finansijske institucije obično učestvuju kao tvorci tržišta Market Makers svap tržišta. Institucije, koje su takođe poznate kao svop banke Swap Banks, olakšavaju transakcije uparujući druge ugovorne strane.

Vrste svopova

Finansijska tržišta koriste veliki broj svopova, pogodnih za različite namene od kojih su najpopularnije sledeće vrste:

Svop kamatnih stopa

Svop kamatnih stopa Interest Rate Swap je ugovor u kome strane menjaju jedan tok budućih isplata kamata za drugi. Razmena se obavlja na osnovu unapred određenog nominalnog iznosa glavnice. Ideja razmene kamatnih stopa je da se novčani tokovi prebace sa fiksne kamatne stope na promenljivu kamatnu stopu i obratno.

Dakle, kompanija koja je dobila samo zajam sa promenljivom kamatnom stopom može da ga pretvori u zajam sa fiksnom stopom. Ovo je posebno privlačno zajmoprimcu koji je u mogućnosti da dobije kredit sa fiksnom kamatnom stopom samo uz plaćanje premije. Zamenom kamatne stope može da dobija zajam sa fiksnom kamatnom stopom po nižoj ceni. Kompanija može da primeni obrnuti pristup i zameni svoje fiksne kamate za promenljive. Ova situacija nastaje kada se veruje da će kamatne stope pasti tokom perioda razmene, i želi da iskoristi niže stope.

Valutni svop

Valutnim svopom Currency Swap ugovorne strane razmenjuju iznos glavnice i kamate u različitim valutama. Valutni svopovi se koriste za zaštitu od fluktuacija deviznog kursa.

Robni svop

Robni svop Commodity Swap je derivat namenjen za razmenu promenljivih tokove gotovine. Zasnovani su na spot ceni robe za fiksne tokove gotovine određene unapred dogovorenom cenom robe. Uprkos svom nazivu, tu ne postoji razmena stvarne robe.

Kreditni svopovi

Kreditni svopovi Credit Default Swap (CDS) obezbeđuje osiguranje od neizvršenja dužničkog instrumenta.

Kupac svopa prenosi na prodavca uplate premije. U slučaju kašnjenja imovine, prodavac će kupcu nadoknaditi nominalnu vrednost neispunjene imovine, a imovina se prenosi sa kupca na prodavca. CDS su donekle na lošem glasu zbog uticaja na globalnu finansijsku krizu 2008.

Inflatorni svop

Inflatorni svop Inflation Swap je ugovor kojim se prenosi inflatorni rizika sa jedne strane na drugu zamenom za fiksno plaćanje. U inflatornoj razmeni, jedna strana plaća novčani tok sa fiksnom stopom na zamišljeni iznos glavnice. Druga strana plaća promenljivu stopu povezanu sa indeksom inflacije, kao što je indeks potrošačkih cena (CPI). Strana koja plaća promenljivu stopu plaća stopu prilagođenu inflaciji pomnoženu nominalnim iznosom glavnice. Inflatorne svopove koriste finansijski profesionalci da bi ublažili ili zaštitili od rizika inflacije i iskoristili fluktuacije cena u svoju korist.

Svop sa ukupnim povratom?

Svop sa ukupnim povratom Total Return Swap je ugovor kojim jedna strana plaća na osnovu utvrđene, fiksne ili promenljive stope. Međutim, druga strana, za razliku od prve, plaća na osnovu prinosa osnovnog sredstva Underlying Asset. To uključuje i prihod koji generiše i kapitalne dobitke Capital Gains. U svopovima sa ukupnim prinosom, osnovno sredstvo, koje se naziva referentno sredstvo, obično je indeks kapitala, korpa zajmova ili obveznica. Imovina je u vlasništvu strane koja prima isplatu po utvrđenoj stopi.

Scroll to Top