Ključni indikatori vrednosti
Šta su ključni indikatori vrednosti?
Ključni indikatori vrednosti se koriste za procenu vrednosti akcija kako bi otkrili one za koje tržište veruju da su potcenjene. Investitori koji koriste ovu strategiju veruju da tržište preterano reaguje na dobre i loše vesti. To dovodi do kretanja cena akcija koje ne odgovaraju dugoročnim osnovama kompanije. Shodno tome, potcenjene akcije daju investitorima priliku da profitiraju od pada cene ispod unutrašnje vrednosti.
Kao sredstvo za analizu akcija, investitori vrednosti koriste finansijske indikatore kako bi odredili osnova kompanije.
Finansijski indikatori koje koriste investitori vrednosti
Najpopularniji finansijski indikatori koje upotrebljavaju investitori vrednosti su:
1. Zarada po akciji Earnings Per Share (EPS)
2. Odnos cene prema zaradi Price to Earnings (P/E)
3. Odnos cena/zarada prema rastu Price/Earnings to Growth (PEG)
4. Odnos tržišne i knjigovodstvene vrednosti Price to Book (P/B)
5. Koeficijent isplate dividende Dividend Payout (DPR)
6. Prinos od dividendi Dividend Yield
Razliku između ključnih indikatora učinka (KPI) i ključnih indikatori vrednosti (KVI)
Investitori i analitičari znaju koliko je važno definisati, pratiti i izveštavati o ključnim indikatorima učinka Key Performance Indicators. Merenjem učinka i upoređivanjem rezultata po kvartalima, kompanije mogu da ustanove gde da ulože.
U novije vreme KPI poput prihoda Revenue, neto dobiti Net Income, novčanog toka Cash Flow i obrta zaliha Inventory Turnover dopunjeni su složenijim indikatorima. Primer su istraživački intenzivni KPI-jevi, neto promoterski rezultat Net Promoter Score, procentualni tržišni udeo i pokazatelji produktivnosti zaposlenih.
Međutim, širenje ključnih indikatora učinka i oslanjanje menadžera isključivo na KPI pokazatelje nije poboljšalo poslovne performanse. KPI upravljanje učinkom, često ne odražava strateške prioritete poslovanja
Srećom, postoji alternativa ključnim indikatorima učinka koja može promeniti način donošenja odluka, postavljanja strategije i razmišljanja o budućnosti.
Pogled unazad na KPI da bi se krenulo napred
Razmotrimo gore pomenute jednostavne KPI-jeve, ostvareni prihod, neto dobit, novčani tok i promet zaliha. Osobina zajednička svim ovim indikatorima je što izveštavaju o prošlosti ili, u najboljem slučaju, o trenutnom stanju poslovanja.
Na primer, godišnji prihod je bio 21,2 milijarde dolara što je povećanje od 6% u odnosu na prethodnu godinu. Možda je to dobar rezultat, ali ova brojka ne otkriva ništa o budućnosti kompanije, već samo o njenom prošlom učinku. Zajedno sa brojkama o novčanom toku, neto dobiti i obrtu zaliha se dobija šira sliku o učinku poslovanja. Međutim, to je samo šira slika onoga što se već dogodilo. Dakle, KPI ne daju ogovor na pitanja budućih izgleda kompanije:
Kako će se poslovanje odvijati u narednoj godini i koji delovi poslovanja će biti uspešni? Gde treba preduzeti mere kako bi se izbegli budući poslovni problemi i pravac u kome bi trebalo usmeriti mere?
U suštini KPI su mere koje govore samo o tome šta se već dogodilo ili šta se dešava sada. Kao rezultat toga, njihovo korišćenje za donošenje odluka o budućnosti je ograničeno. Postavlja se značajno pitanje šta se dešava ako budućnost ne liči na prošlost?
Dakle, to je razlog zašto kompanije traže alternativne pokazatelje koji će im pomoći da upravljaju svojim poslovanjem u neizvesnim vremenima
Rezime
Promena od upravljanja po performansama na upravljanje po vrednosti usmerava pažnju na ono što kompanija namerava da postigne umesto na ono što je već postigla.