Net Working Capital (NWC)

Neto obrtni kapital, obrtni kapital

vidi Working Capital

Šta je neto obrtni kapital?

Neto obrtni kapital Net Working Capital (NWC) je mera ukupne likvidnosti preduzeća. Izračunava se oduzimanjem ukupnih tekućih obaveza Total Current Liabilities preduzeća od ukupnih obrtnih sredstava Total Current Assets. Ukupna obrtna sredstva uključuju gotovinu, potraživanja Accounts Receivable, zalihe Inventory, nekretnine, postrojenja i opremu Property, Plant, and Equipment (PP&E). Ukupne obaveze uključuju obaveze prema dobavljačima Accounts Payable, dugoročne dugove Long-term Debt i ostale dugoročne obaveze Long-term Liabilities.

U poslovnim finansijama, termini „obrtni kapital“ i „neto obrtni kapital“ se često koriste naizmenično. Međutim, postoji velika razlika između ova dva pojma. Obrtni kapital je mera kratkoročne likvidnosti preduzeća, dok je neto obrtni kapital mera ukupne likvidnosti preduzeća. To se najbolje vidi kada se uporede formule obrtnog kapitala i neto obrtnog kapitala:

Formula obrtnog kapitala

Obrtni kapital = Obrtna sredstva – Kratkoročne obaveze

Working Capital = Current Assets – Current Liabilities

Formula neto obrtnog kapitala

Neto obrtni kapital = Ukupna obrtna sredstva – Ukupne tekuće obaveze

Net Working Capital = Total Current Assets – Total Current Liabilities

Glavna razlika između obrtnog i neto obrtnog kapitala je vremenski okvir na koji se odnose – obrtni kapital je kratkoročna mera likvidnosti, dok je neto obrtni kapital dugoročna mera likvidnosti.

Ako kompanija ima mnogo više obrtnih sredstava od kratkoročnih obaveza, odnosno jaku poziciju obrtnog kapitala, kratkoročne obaveze se lako izmiruju. Ovo je važno jer pokazuje da je kompanija u stanju da plati svoje račune na vreme.

Pored toga, snažna pozicija obrtnog kapitala daje kompaniji fleksibilnost u korišćenju mogućnosti koje se mogu pojaviti. Ako kompanija ima jaku poziciju obrtnog kapitala, možda će moći da produži rok plaćanja dobavljačima sa 30 na 60 i više dana. Ovo oslobađa gotovinu koja bi se mogla koristiti u druge svrhe. Međutim, ako preduzeće ima mnogo gotovine u kratkoročnim sredstvima kao što su zalihe može biti ograničena mogućnost investiranja u dugoročni rast. S druge strane, neto obrtni kapital ima neke prednosti u odnosu na obrtni kapital. Prvo, pruža precizniju sliku ukupne likvidnosti kompanije jer uzima u obzir i kratkoročne i dugoročne obaveze kompanije. Drugo, to je mera koja bolje izražava buduće izglede kompanije zato što uključuje sva sredstva, a ne samo kratkoročna.

Scroll to Top