Quick Assets

Brza sredstva, brza imovina, brza aktiva

Šta su brza sredstva?

Brza sredstva Quick Assets su gotovina i gotovinski ekvivalenti kompanije, koja se lako mogu pretvoriti u gotovinu u kratkom vremenskom roku. Obično su to kratkoročna gotovinska ulaganja u hartije od vrednosti, akcije ili druge oblike kapitala. Brza imovina se smatra najlikvidnijom imovinom koju preduzeće ima. Brza aktiva se, takođe, smatra konzervativnijom merom likvidnosti od obrtne imovine, jer isključuje zalihe.

Brzu imovinu čine gotovina i gotovinski ekvivalenti Cash and Cash Equivalents, tržišne hartije od vrednosti Marketable Securities i potraživanja Accounts Receivable.

Razumevanje brzih sredstava

Za razliku od drugih vrsta imovine, brza sredstva su resursi koji se mogu pretvoriti u gotovinu u relativno kratkom vremenskom periodu bez značajnog gubitka vrednosti. Gotovina i gotovinski ekvivalenti su najlikvidnije stavke obrtne imovine uključene u brzu aktivu. S druge strane, tržišne hartije od vrednosti i potraživanja se takođe smatraju brzim sredstvima. Brza imovina isključuju zalihe, jer može biti potrebno više vremena da se pretvore u gotovinu.

Kompanije obično drže deo svoje brze imovine u gotovini i tržišnim hartijama od vrednosti koji služe za podmirenje operativnih, investicionih ili finansijskih potreba. Međutim, kompanija koja koja nema dovoljno brzih sredstava može zadovoljiti svoju potrebu za likvidnošću korišćenjem dostupne kreditne linije.

U zavisnosti od prirode posla i industrije u kojoj posluje, značajan deo brze imovine može biti vezan za potraživanja. Na primer, preduzeća koja prodaju proizvode i usluge drugim kompanijama mogu imati velika potraživanja. S druge strane, maloprodajna preduzeća koja prodaju proizvode potrošačkom tržištu mogu imati zanemarljivo mala potraživanja.

Kako izračunati brza sredstva?

Sve informacije potrebne za obračun brze imovine se mogu pronaći u bilansnoj imovini. Nalaze se u okviru stavki obrtne imovine Current Assets i obaveza Liabilities.

Kompanije ih koriste za izračunavanje finansijskih pokazatelja, pre svega koeficijenta ubrzane likvidnosti Quick Ratio. Štaviše, za izračunavanje brzog koeficijenta su neophodna brza imovina. Brzi odnos pokazuje kompaniji da li može da pokrije kratkoročni dug koristeći svoja likvidna sredstva.

Obrtna sredstva  i brza imovina su stavke bilansa stanja Balance Sheet koje analitičari koriste za određivanje likvidnosti. S druge strane, ona su deo obrtnih sredstava, a zalihe se moraju oduzeti od obrtnih sredstava da bi se dobila brza imovina. Brza sredstva se smatraju konzervativnijom merom likvidnosti kompanije od obrtnih sredstava, jer isključuju zalihe Inventory.

Formula

Brza imovina se koriste za određivanje sposobnosti kompanije da izmiri svoje troškove u kratkom roku korišćenjem najlikvidnijih sredstava. Osnovna formula za izračunavanje brzih sredstava je:

Brza sredstva = Obrtna sredstva – Zalihe

Quick Assets = Current Assets – Inventories

Ili

Brza sredstva = Gotovina + Tržišne hartije od vrednosti + Potraživanja

Quick Assets = Cash + Marketable Securities + Accounts Receivable

Primer

Primer brzih sredstava (Quick Assets)
Gotovina400.000
Tržišne hartije od vrednosti600.000
Potraživanja5.000.000
Zalihe1.500.000
Brza sredstva6.000.000

Vrednost brzih sredstava kompanije je 6 miliona dolara (400.000 dolara + 600.000 dolara + 5.000.000 dolara = 6.000.000). (Brza imovina isključuju zalihe jer je kompaniji potrebno više vremena da ih pretvori u gotovinu).

Scroll to Top