Koeficijenti prinosa, koeficijenti povrata investicije
Šta su koeficijenti prinosa?
Koeficijenti prinosa Return Ratios su finansijski pokazatelji koji procenjuju profitabilnosti kompanije u odnosu na njen prihod, imovinu, kapital ili investiciju. Koeficijenti povrata takođe procenjuju da li se ostvaruje najveći mogući prinos na investiciju i kako se upravlja investicijama. Generalno, oni pomažu investitorima i analitičarima da procene koliko efikasno kompanija generiše prinose iz svojih resursa. Evo nekih uobičajenih odnosa povrata:
Prinos od investicije
Prinos od investicije Return on Investment (ROI) se upotrebljava za procenu koristi investitora u odnosu na troškove ulaganja. Najčešće se poredi neto dobiit Net Income sa troškovima kapitala investicije Cost of Investment. Što je veći koeficijent, i korist je veća. Rezultat se izražava u procentima.
Prinos od investicije = Neto Dobit / Troškovi investicije
ROI = Net Income / Cost of Investment
Prinos na kapital akcionara
Prinos na kapital akcionara Return on Equty Ratio (ROE) meri efikasnost korišćenja kapitala akcionara u ostvarivanju profita i rasta kompanije. ROE poredi godišnju neto dobit Net Income sa vrednošću akcionarskog kapitala Shareholders’ Equity i izražava se u procentima.
ROE je vrlo važan za potencijalne investitore jer pokazuje da li je prinos od uložnog kapitala vredan ulaganja. Takođe pokazuje da li se uloženi kapital vraća akcionarima u zadovoljavjućem procentu i koliko dobro posluje menadžment kompanije.
Prinos na kapital akcionara = Neto prihod / Kapital akcionara
Return on Equity = Net Income / Shareholders’ Equity
Upoređivanjem ROE kompanije sa prosekom grane, može se utvrditi da li kompanija ima prednost u odnosu na konkurente.
Prinos na uložena sredstva
Prinos na uložena sredstva Return on Assets (ROA) je odnos koji pokazuje profitabilnost kompanije u odnosu na ukupna sredstva. ROA pokazuje sposobnost kompanije da efikasno koristi svoja sredstva za ostvarivanje profita.
ROA upoređuje neto profit Neto Income sa kapitalom koji je uložen u sredstva. Što je veći prinos, to je produktivniji i efikasniji menadžment u korišćenju resursa. ROA pomaže menadžmentu, analitičarima i investitorima da ocene efikasnost pretvaranj ulaganja u profit.
Prinos na imovinu se izračunava deljenjem neto dobiti kompanije sa ukupnim sredstvima, a zatim množenjem rezultata sa 100.
ROA = (Neto prihod / Ukupna sredstva) x 100
ROA = (Net Income / Total Assets) x 100
Prinos na angažovani kapital
Prinos na angažovani kapital Return on Capital Employed (ROCE) meri koliko efikasno kompanija koristi svoj angažovani kapital za ostvarivanje profita. ROCE se smatra jednim od najboljih koeficijenata profitabilnosti Profitability Ratios zato što poredi EBIT i angažovani kapital Capital Employed. Investitori ga koriste da utvrde da li je dobro ulagati u kompaniju.
Veći ROCE ukazuje da se više zarađuje po novčanoj jedinici uloženog kapitala što znači da je i profitabilnost veća. Zbog toga je ROCE korisniji koeficijent od prinosa na sredstva Return on Assets (ROA) u proceni dugoročne profitabilnosti preduzeća.
Prinos na angažovani kapital = EBIT / Angažovani kapital
ROCE = EBIT / Capital Employed
Prinos na investirani kapital
Prinos na investirani kapital Return on Capital (ROIC) je pokazatelj profitabilnosti koji meri procenat prinosa u odnosuna uloženi kapital. Ovaj koeficijent pokazuje koliko dobro preduzeće raspoređuje svoj kapital na profitabilne projekte ili investicije.
Drugim rečima, ROIC je zarada kompanije iznad prosečnog troška koji plaća za dužnički i vlasnički kapital. Smatra se da kompanija stvara vrednost ako njen ROIC premašuje ponderisanu prosečnu cenu kapitala Weighted Average Cost of Capital – WACC. ROIC veći od cene kapitala znači da je kompanija zdrava i da raste. Slično tome, ROIC niži od cene kapitala sugeriše neodrživ poslovni model.
Prinos na uloženi kapital se izračunava uzimajući u obzir cenu investicije i ostvarene prinose. Prinosi se odnose na zaradu posle oporezivanja Net Operating Profit After Tax (NOPAT), ali pre plaćanja kamate. Vrednost investicije se izračunava oduzimanjem tekućih dugoročnih obaveza koje dospevaju u toku godine od imovine kompanije.
Trošak investicije je ukupan iznos potreban kompaniji za poslovanje ili iznos dužničkog finansiranja i finansiranja vlasničkim kapitalom Equity Financing. Povrat se zatim deli sa troškovima investicije:
ROIC = NOPAT / Investirani kapital
ROIC = NOPAT / Invested Capital