Shares

Akcije, deonice

Stocks

Šta su akcije?

Akcije Shares su hartije od vrednosti koje njenom imaocu daju vlasništvo nad delom kapitala preduzeca. Vlasnik akcija poseduje onaj deo kapitala preduzeća koji odgovara procentualnom učešću njegovih akcija u ukupnom broju akcija preduzeća. Vlasnici akcija mogu biti pojedinci, banke, penzioni fondovi, osiguravajuće kuće itd.

Termini “shares” i “stocks” se često koriste naizmenično, ali različito predstavljaju kompaniju. Iako ovo može izgledati zbunjujuće, pitanje je u kom kontekstu se govori o kompaniji i koliko vlasništva akcionar ima u njoj. Na primer, kompanija XYZ je izdala stocks, a akcionar je kupio 10 shares. Ako svaka akcija predstavlja 1% vlasništva, on poseduje 10% kompanije. Kompanija je izdala stocks, a kupljene su shares. Drukčije rečeno, kupuju se shares, ne kupuju se stocks. Stock je širi pojam koji označava finansijske instrumenate koje kompanija izdaje, dok su shares ono što se zapravo kupuje.

Vrste akcija

Postoje dva osnovna tipa akcija, obične i preferencijalne (prioritetne).

Obične akcije

Obične akcije Common Stock (Common Shares) daju akcionarima pravo glasa, veću kontrolu nad poslovanjem i potencijalnu zaradu od povećanje cena akcija i dividendi. Akcionari mogu da glasaju o važnim odlukama kompanije, biraju članove u odbor direktora, odobravaju izdavanje novih hartija od vrednosti i isplatu dividendi Dividend. Pored toga, obične akcije mogu imati pravo preče kupovine, mogu kupiti nove akcije i zadržati svoj procenat vlasništva kada se izdaju nove akcije.

Preferencijalne akcije Preferred Shares

Preferencijalne akcije takođe poznate kao povlašćene ili prioritetne akcije ne nude zaradu od povećanja cene, ali se mogu otkupiti po povoljnoj ceni uz redovne dividende. Dividende se isplaćuju akcionarima pre nego što se isplate dividende na obične akcije. Većina povlašćenih akcija ima fiksnu dividendu, dok je obične akcije mogu ali ne moraju imati. Akcionari koji poseduju povlašćene akcije uglavnom nemaju pravo glasa, dok vlasnici običnih akcija imaju.

Većina kompanija izdaje akcije, ali se trguje samo akcijama koje su na berzama.

Akcijama kompanije prikupljaju kapital

Prilikom osnivanja kompanije, vlasnici mogu izdavati akcija za prikupljanje kapitala. Kompanije zatim dele svoje stocks na shares koje se prodaju investitorima. Investitori su uglavnom investicione banke ili brokeri koji, prodaju akcije drugim pojedinačnim investitorima ili putem zajedničkih fondova Mutual Funds ili fondova kojima se trguje na berzi Exchange Traded Fund (ETF).

Pošto akcije predstavljaju udeo u vlasništvu, a ne dug, ne postoji zakonska obaveza kompanije da nadoknadi akcionarima ako je posao neuspešan. Neke kompanije mogu plaćati akcionarima dividende dok će drugi možda odlučiti da to ne učine, već će radije ulagati u rast i profitabilnost.

Kako deonice zarađuju novac

Ako želite da zaradite novac na akcijama, postoji nekoliko stvari koje treba da znati:

Izbor investicionog računa

Investicioni račun Investment Account je potrebno imati za kupovinu akcija. Sličan je bankovnom računu, novac se stavlja na investicioni račun i koristiti za kupovinu akcija. Investicioni račun nije sama investicija, već je to mesto gde će investicija živeti.

Mogućnost ulaganja u indeksnih fondova

Ulaganje u indeksne fondovi Index Funds je lakši način da se zaradi od kupovine pojedinačnih akcija. Indeksni fondovi se sastoje desetina ili čak stotina akcija koje odražavaju tržišni indeks kao što je S&P 500, tako da nije potrebno mnogo znanja o pojedinačnim kompanijama da biste uspeli.

Sa indeksnim fondovima, se ulaže u mnogo akcija odjednom i ne mora se njima upravljati pojedinačno. Ulaganje kroz fondove može smanjiti rizik. Ako se uloži u tri kompanije, jedna prestane da posluje, to će prilično teško pogoditi portfolio. Ako se investira u 500 kompanija, a jedna prestane da posluje, to neće toliko uticati na portfolio. Iako je moguće zaraditi više sa pojedinačnim akcijama nego sa indeksnim fondom, verovatnoća gubitka novca je veća.

Strategija „kupi i drži“ deonice

Ključ zarade na akcijama je što duži boravak na berzi. Dužina vremena na tržištu je najbolji indikator ukupnog učinka. Strategija kupovine i držanja Buy and Hold je kupovina akcija za koje se veruje da će mnogo godina imati dobre rezultate.

Prosečan prinos na berzi je oko 10% godišnje, bolji od prinosa na bankovni računu ili obveznice Bonds. Ali mnogi investitori ne uspevaju da zarade tih 10% jednostavno zato što ne ostaju dovoljno dugo na berzi. Zarađivanje novca na akcijama se ne dešava preko noći. Neki ljudi trguju dnevno i pokušavaju da ostvare brzi profit, ali dnevno trgovanje Day Trading je vrlo rizično.

Većina finansijskih savetnika preporučuje ulaganje samo novca koji vam neće biti potreban najmanje pet godina. Na taj način imate vremena da prevaziđete tržišne uspone i padove i još uvek zaradite novac.

Za dugoročne investitore, pad tržišta može jednostavno značiti da su akcije na rasprodaji.

Što se više vremena ulaže na tržištu, to je više prilika da ulaganja porastu. Akcije sa najboljim učinkom imaju tendenciju da povećavaju svoj profit tokom vremena, a investitori nagrađuju ove veće zarade višom cenom akcija. Ta viša cena se pretvara u prinos za investitore koji poseduju akcije.

Razmotriti ulaganje u akcije koje plaćaju dividendu

Ako se razmatra ulaganje u akcije kompanije koja plaća dividendu, više vremena provedeno na tržištu omogućava da se prikupi veći iznos dividende. Trgovina na dnevnoj, nedeljnoj ili mesečnoj osnovi neće doneti prinos od dividende. Takođe se može trgovati na berzi sa visokim dividendama i ulagati u fondove kojima se trguje na berzi Exchange Traded Fund (ETF).

Scroll to Top