Akcionarski kapital, kapital akcionara, vlasnički kapital
Net Assets, Equity Capital , Stockholders’ Equity
Šta je kapital akcionara?
Kapital akcionara Shareholders’ Equity je vrednost koji su vlasnici kompanije uložili u svoje poslovanje. Drugim rečima, to je iznos koji bi bio vraćen akcionarima kada bi sva imovina kompanije bila unovčena i dugovi otplaćeni.
Akcionar je lice koje poseduje akcije u javnom ili privatnom preduzeću. Akcionar ima udeo u vlasništvu na osnovu broja akcija koje poseduje i ukupnog broja akcija u opticaju. Na primer, ako određena kompanija ima 100.000 akcija u opticaju kupovinom 1.000 akcija stiče se 1% udela u vlasništvu kompanije.
Kapital akciona je stavka bilansa stanja koja se sastoji od akcijskog kapitala Share Capital i neraspoređene dobiti Retained Earnings. Takođe se može definisti i kao preostala vrednost sredstava Assets umanjenih za obaveze Liabilities.
Formule
Osnovna računovodstvena jednačina Accounting Equation galsi:
Sredstva = Obaveze + Akcionarski kapital
Assets = Liabilities + Shareholders’ Equity
Iz ove formule se izvodi formula akcionarskog kapitala:
Akcionarski kapital = Sredstva – Obaveze.
Shareholders’ Equity = Assets – Liabilities
Formula 1
Akcionarski kapital = Ukupna imovina – Ukupne obaveze
Shareholders’ Equity = Total Assets – Total Liabilities
Formula 2
Akcionarski kapital = Akcijski kapital + Neraspoređena dobit – Trezorske akcije
Shareholders’ Equity = Share Capital + Retained Earnings – Treasury Stock
Akcijski kapital Share Capital se razlikuje od akcionarskog kapitala Shareholders’ Equity jer ne sadrži neraspoređenu dobit. Čini ga samo kapital koje su vlasnici kapitala uložili u kompaniju kupovinom akcija.
Komponente akcionarskog kapitala
Postoje četiri komponente akcionarskog kapitala:
Obične akcije Common Shares
Preferencijalne akcije Preferred Shares
Uplaćeni kapital Paid-in Capital
Neraspoređena dobit Retained Earnings
Razlika između akcionarskog kapitala i kapitala vlasnika
Oba termina označavaju vlasništvo u preduzeću, ali nemaju potpuno isto značenje. Vlasnik kapitala ne mora da bude akcionar, neka preduzeća nemaju akcije. Samostalni preduzetnik, na primer, ima samo jednog vlasnika kapitala Owner’s Equity , koji poseduje 100% udela, ali bez akcija. U partnerstvu dva ili više investitora poseduju udeo u poslu, ali ne postoje akcije, a samim tim ni kapital akcionara.
Kapital akcionara i prinos na kapital (ROE)
Vlasnički kapital je važan pokazatelj za investitore jer se koristi za određivanje prinosa na kapital Return on Equity (ROE). Prinos na kapital akcionara je koeficijent profitabilnosti koji meri efikasnost korišćenja kapitala akcionara u stvaranju profita i rastu kompanije. Analiza prinosa na kapital kompanije tokom nekoliko godina pokazuje trend rasta zarade kompanije. Na primer, ako kompanija prijavi p
rinos na sopstveni kapital od 10% tokom nekoliko godina je dobar pokazatelj da može nastavitii reinvestiranje i rast od 10%.