Multiplikator kapitala
Šta je multiplikator kapitala akcionara?
Multiplikator kapitala Equity Multiplier je koeficijent leveridža Leverage koji pokazuje deo imovine kompanije koji se finansira kapitalom akcionara. Izračunava se tako što ukupna vrednost imovine Total Assets podeli ukupnim kapitalom akcionara kompanijeTotal Shareholder’s Equity.
Multiplikator kapitala takođe ukazuje na nivo finansiranja dugom koje je firma koristila za sticanje imovine i održavanje poslovanja. Visoki multiplikator znači da se veliki deo imovine finansira dugom. S druge strane, nizak multiplikator je znak da firma nije u mogućnosti da se zaduži ili menadžment to izbegava.
Kao i drugi koeficijenti finansijskog leveridža, multiplikator kapitala pokazuje veličinu rizika investitora i poverilaca koji ulažu u kompaniju. U stvari, finansijeri i investitori zainteresovani za ulaganje u kompaniju koriste ovaj odnos da bi odredili koliko je kompanija zadužena.
Kompanija koja se previše oslanja na dug ima visoke troškove servisiranja duga i prinuđena je da se dalje zadužuje. Takođe, možda neće moći da dobije dalje finansiranje za povećanje svog tržišnog udela.
Formula
Multiplikator kapitala akcionara = Ukupna sredatva / Ukupan kapital akcionara
Equity Multiplier = Total Assets / Total Shareholder’s Equity
Analiza leveridža
Kada se firma prvenstveno finansira dugom, smatra se da ima visoku leveridž, i stoga investitori i poverioci izbegavaju dalje finansiranje. Veći odnos aktive i kapitala pokazuje da sadašnji akcionari poseduju manje sredstava od trenutnih poverilaca. Niži multiplikator se smatra povoljnijim jer takve kompanije manje zavise od finansiranja dugom. Osim toga, ne moraju da koriste dodatne tokove gotovine za servisiranje dugova kao što to rade firme visoko zadužene kompanije.
Primer
Izračunavanje multiplikatora kapitala | |
Ukupna sredstva | 100.000 |
Ukupan kapital akcionara | 80.000 |
Multiplikator kapitala akcionara | 1,25x |
Iz gornjeg primera se vidi da sredstva akcionara, a ne bankarski dug ili finansijskih institucija, pokreću rast kompanije. U ovom slučaju, multiplikator kapitala je pokazuje da nivo zaduženosti kompanije i rizik investitora koji investiraju u kompaniju nisu veliki.
Prema tome, što je multiplikator kapitala manji, kompanija manje koristi finansijski leveridž Financial Leverage.
Poređenje multiplikatora kapitala tri velike kompanije
Multiplikator kapitala pruža uvid kada se porede kompanije unutar industrija i sektora. Ovde ćemo navesti multiplikatore tri velike kompanije:
Apple 1,83x
Exxon Mobile 1,9x
Coca-Cola 2,7x
Ovde vidimo da se Coca-Cola znatno više finansira dugom nego Apple i Exxon. Sa koeficijentom kapitala blizu 2,7x, Coca-Cola ima 2,70 dolara imovine za svaki dolar kapitala akcionara.
Sektor napitaka ima tendenciju da nosi veći leveridž sa stabilnijim novčanim tokovima koji pokrivaju troškove kamata. Coca-Cola verovatno prihvata veći dug kako bi povećala prinose iz svoje baze sredstava.
Upoređivanje multiplikatora kapitala na ovaj način omogućava procenu relativnih profila rizika i nagrade u svim opcijama ulaganja. Dakle, sami rezultati poređenja kompanija iz različitih delatnosti imaju ograničenu vrednost. Stoga, su relevantniji rezultati poređenja unutar iste delatnosti i sektora.