Share Capital

Akcijski kapital, udeo akcionara u vlasništu

vidi Contributed Capital, Aditional Paid-in Capital (APIC), Shareholders’ Equity, Paid-in Capital, Equity Capital

Šta je akcijski kapital?

Akcijski kapital Share Capital kompanije je novac koji kompanija prikupi prodajom običnih Common Shares ili preferencijalnih akcija Preferred Shares. Iznos akcionarskog ili vlasničkog finansiranja kompanije može da se promeni tokom vremena sa dodatnim javnim ponudama. Preduzeće se može odlučiti za javnu ponudu akcija kako bi povećalo osnovni kapital u svom bilansu stanja. Drugim rečima, javnom ponudom se prodaje udeo u kapitalu da bi se prikupio kapital.

Akcijski kapital se iskazuje u bilansu stanja kompanije u delu akcionarskog kapitala  Shareholder’s Equity. Podaci mogu biti navedene u posebnim stavkama u zavisnosti od izvora sredstava. Stavke obično uključuju liniju za obične akcije, drugu za preferencijalne akcije i treću za dodatni uplaćeni kapital.

Obične akcije i prioritetne akcije se iskazuju po nominalnoj vrednosti u trenutku prodaje. Stvarni iznos koji kompanija primi iznad nominalne vrednosti se prijavljuje kao „dodatni uplaćeni kapital“.

U bilansu stanja, prihodi od prodaje akcija su navedeni po njihovoj nominalnoj vrednosti Par Value. Linija dodatno uplaćeni kapital Additional Paid-in Capital odražava realnu cenu plaćenu iznad nominalne vrednosti Par Value za akcije.

Iznos akcijskog kapitala prijavljen od strane kompanije uključuje samo uplate za kupovine izvršene direktno od kompanije. Kasnija prodaja i kupovina akcija i rast ili pad njihovih cena na berzi nemaju uticaja na akcijski kapital kompanije.

Kompanija može odlučiti da ima više od jedne javne ponude nakon inicijalne javne ponude Initial Public Offering (IPO). Prihodi od kasnijih prodaja bi povećali akcijski kapital u njenom bilansu stanja. Na primer, ako kompanija proda 10.000 akcija po 10 dolara njen akcijski kapital se povećao za 100.000 dolara.

Formula

Akcijski kapital = Emisiona cena po akciji x Broj akcija u opticaju

Share Capital = Issue Price per Share x Number of Outstanding Shares

Ova jednostavna formula, može raščlaniti cenu emisije na dve glavne komponente – nominalnu vrednost i dodatni uplaćeni kapital. Sledeća formula to pokazuje.

Akcijski kapital = Broj akcija x Nominalna vrednost akcije + Dodatno uplaćeni kapital

Share Capital = Number of Shares x Par Value of Share + Aditional Paid-in Capital

  • Nominalna vrednost Par Value je minimalna zakonska cena koju akcionar mora da plati da bi stekao jednu akciju kompanije.
  • Dodatni uplaćeni kapital je iznos koji su investitori spremni da plate za akcije iznad nominalne vrednosti. Ako se od emisione cene oduzme nominalna vrednost, ostaje dodatni uplaćeni kapital.

Autorizovani akcijski kapital

Pre nego što kompanija počne da prikuplja vlasnički kapital, mora da dobije dozvolu za izvršenje prodaje akcija. Kompanija mora da navede ukupan iznos kapitala koji želi da prikupi i osnovnu (nominalnu) vrednost svojih akcija.

Maksimalni iznos akcijskog kapitala koji je preduzeću dozvoljeno da prikupi naziva se autorizovani ili odobreni kapital Authorized Capital.

Ovo ne ograničava broj akcija koje kompanija može izdati, ali postavlja gornju granicu iznosa koji se može prikupiti prodajom akcija. Na primer, broj autorizovanih akcija je 10 miliona dolara, a nominalnu vrednost 1 dolar, kompanija može izdati i prodati do 10 miliona dolara.

Izdati akcijski kapital

Ukupna vrednost akcija koje kompanija odabere da proda investitorima naziva se njenim izdatim akcijskim kapitalom Issued Share Capital. Nominalna vrednost izdatog akcijskog kapitala ne može biti veća od vrednosti odobrenog akcijskog kapitala  Authorized Share Capital. Neke kompanije, u zavisnosti gde se nalaze, mogu da izdaju akcije investitorima po pozivu Called-up Shares uz obećanje naknadne isplate.

Razlika između akcijskog i akcionarskog kapitala

Akcijski kapital Share Capital se razlikuje od akcionarskog kapitala Shareholders’ Equity jer ne sadrži neraspoređenu dobit Retained Earnings. Čini ga samo kapital koje su vlasnici kapitala uložili u kompaniju kupovinom akcija.

Akcijski kapital u bilansu stanja

Nominalna vrednost akcija je obično 1 dolar ili manje. Dakle, razlika između nominalne vrednosti i stvarne prodajne cene, koja se naziva uplaćeni kapital Paid-in Capital, je obično vrlo velika. Ipak, ta razlika nije uključena u akcijski kapital niti ograničena autorizovanim kapitalom.

Evo primera i kako se to pojavljuje u bilansu stanja:

Pretpostavimo da kompanija ABC izdaje 1.000 akcija. Svaka akcija ima nominalnu vrednost od 1 dolara i prodaje se za 20 dolara. Računovođa kompanije će upisati 1.000 dolara kao akcijski kapital, a preostalih 20.000 dolara kao dodatni uplaćeni kapital.

Scroll to Top