Otkup sopstvenih akcija, ponovni otkup akcija
Share Repurchase, Share Buyback
Šta je otkup akcija?
Otkup sopstvenih akcija Stock Buyback je finansijska transakcija u kojoj kompanija otkupljuje sa tržišta svoje prethodno izdate akcije koristeći gotovinu. Profitabilna javna preduzeća Publicly Traded Company često vraćaju višak gotovine akcionarima isplatom dividendi Dividend. Pored toga ona takođe mogu nagraditi svoje investitore otkupom sopstvenih akcija. Javno preduzeće vrši otkup sopstvenih akcija na berzi kada ima višak gotovine. Kompanija kupuje akcije na sekundarnom tržištu od svih investitora koji žele da ih prodaju. Otkup akcija ne cilja nijednu određenu grupu vlasnika, slobodan je za svakoga.
Javna preduzeća otkupljuju akcije na osnovu ovlašćenje za ponovnu kupovinu Repurchase Authorization upravnog odbora. Ovlašćenje, pored toga, detaljno opisuje koliko je novca dodeljeno za otkup, broj akcija ili procenat akcija namenjenih za otkup.
Zašto kompanije otkupljuju sopstvene akcije?
Glavni razlog zbog koga kompanija otkupljuje sopstvene akcija je stvaranje vrednosti za akcionare. Drugim rečima, to znači da je cilj postizanje rastućih cena akcija. Kad god postoji potražnja za akcijama, cena akcija raste. Kada kompanija kupuje sopstvene akcije potražnja raste, a to utiče na povećanje cene akcija. Ukratko, to je način na koji se stvara vrednost za sve akcionare.
Prema principu maksimiziranja vrednosti za akcionare, kompanija uvek treba da teži da ostvari najveći mogući prinos za svoje investitore. Povećanje vrednosti akcija i vraćanje gotovine vlasnicima bilo u obliku dividendi ili otkupa akcija je način na koji kompanije maksimiziraju vrednost za akcionare.
Prednosti otkupa akcija
Dok su isplate dividendi Dividend najčešći način vraćanja gotovine akcionarima, postoje prednosti otkupa akcija:
- Direktno povećanje cene akcija
Glavni cilj bilo kog programa otkupa akcija je da se ostvari veća cena akcija. U određenom trenutku upravni odbor može smatrati da su akcije kompanije potcenjene, zbog čega misle da je pravi trenutak za otkup. Investitori mogu videti otkup kao izraz očekivanja menadžmenta za budući rast cena akcija. Na kraju krajeva, zašto bi kompanija htela da otkupi akcije za koje veruje da će opasti u vrednosti?
- Poreske olakšice
Isplate dividendi se oporezuju kao dobit, dok se rastuće vrednosti akcija uopšte ne oporezuju. Vlasnici koji prodaju svoje akcije nazad kompaniji plaćaju porez na kapitalnu dobit, ali akcionari koji ne prodaju dobijaju nagradu na osnovu veće vrednosti akcija i ne plaćaju porez.
- Fleksibilnije su od dividende
Svaka kompanija koja inicira novu dividendu ili poveća postojeću dividendu moraće da nastavi da ih isplaćuje tokom dugog vremens isplate. To je zato što rizikuju niže vrednosti akcija i nezadovoljne investitore ako smanje ili eliminišu dividendu u budućnosti. U međuvremenu, pošto je otkup akcija jednokratan, on je mnogo fleksibilnijiđe sredstvo za upravljanje.
- Neutralisanje uticaja razvodnjavanja akcija Stock Dilution.
Rastuće kompanije u trci za privlačenje talenata izdaju opcije na akcije Stock Options da bi zadržale zaposlene. Opcije povećavaju ukupan broj akcija u opticaju i razvodnjavaju akcije postojećih akcionara. Otkup sopstvenih akcija je jedan od mogućih načina da se neutrališe efekat razvodnjavanja.
Kako otkup akcija utiče na vrednost kompanije
Pošto otkup akcija uklanja gotovinu iz bilansa kompanije i potencijalno smanjuju broj akcija u opticaju, to može imati velik uticaj na ključne pokazatelje koje investitori koriste za procenu vrednosti javnog preduzeća.
Kada kompanija otkupi sopstvene akcije, one se poništavaju, čime se trajno smanjuje broj akcija u opticaju ili se zadržavaju kao trezorske akcije Treasury Stock. One se ne računaju kao akcije u prometu, što utiče na mnoge važne finansijske pokazatelje kompanije.
Ključni pokazatelji kao što je zarada po akciji Earnings Per Share (EPS) se izračunavaju tako što se neto dobit Net Income kompanije podeli sa brojem akcija u opticaju Outstanding Shares. Smanjenjem broja akcija povećava se EPS, što može učiniti da kompanija bolje izgleda potencijalnim investitorima.
Isto važi i za odnos cene i zarade Price to Earnings (P/E) Ratio koji pomaže investitorima da razumeju relativnu procenu kompanije upoređujući njenu cenu akcija sa zaradom po akciji.