Kapitalna dobit
Šta je kapitalna dobit?
Kapitalna dobit Capital Gain je povećana vrednosti kapitalne imovine kada se ona proda. Jednostavno rečeno, kapitalna dobit nastaje kada se sredstvo proda za više od onoga što je prvobitno plaćeno. Skoro svaka vrsta imovine koju neko poseduje je kapitalna imovina. Ovo se može odnositi na investicije u akcije Shares, obveznice Bonds, gudvil Goodwill, nekretnine ili u sredstva kupljena za ličnu upotrebu.
Primer kapitalne dobiti
Investitor je kupio 100 akcija Microsoft-a (MSFT) na kraju 2018. po ceni od 97,62 dolara po akciji. Zatim odlučuje da ih proda na kraju 2020. po ceni od 218,50 dolara. Pod pretpostavkom da nije bilo provizija povezanih sa prodajom, investitor je ostvario kapitalnu dobit od 12,088 dolara .
218,50 x 100 – 97,62 x 100 = 21.850 – 9.762 = 12.088 dolara
Investitor zarađuje 100.000 dolara godišnje, što ga svrstava u grupu sa velikim prihodima (40.001 do 441.500 dolara za pojedince i 80.001 do 496.600 dolara za one u braku koji podnose prijavu zajedno) za koju je dugoročna stopa poreza na kapitalnu dobit 15%.
Klasifikacije kapitalne dobiti
Kapitalni dobitak može biti realizovan ili nerealizovan. Realizovani dobitak Realized Gain je dobitak od konačne prodaje sredstva ili investicije. Nasuprot tome, nerealizovani dobitak Unrealized Gain nastaje kada trenutna cena sredstva ili investicije premašuje njegovu nabavnu cenu, ali sredstvo ili investicija još uvek nisu prodati. Imajte na umu da se oporezuju samo ostvareni kapitalni dobici, dok su nerealizovani kapitalni dobici samo dobici na papiru Paper Gain koji su obično predmet računovodstvenog izveštavanja, ali ne rezultiraju oporezivanjem.
Pored toga, ostvareni kapitalni dobici se klasifikuju kao kratkoročni ili dugoročni dobici. Bilo koje povećanje kapitalne imovina koju se drži manje od godinu dana smatra se kratkoročnim dobitkom, a svako povećanje kapitalne imovina koja se drži duže od godinu dana smatra dugoročnim dobitkom.
Kapitalni dobici i oporezivanje
Ostvareni kapitalni dobici su predmet oporezivanja. Većina zemalja propisuje poreze na kapitalnu dobit Capital Gains Tax, koji se naplaćuju i pojedincima i korporacijama.
Međutim, za dobit investicionih fondova kao što je zajednički fond Mutual Fund, porez na dobit se određuje investitorima fonda.
Generalno, vreme držanja sredstva ili investicije utiče na poresku stopu koja se primenjuje na kapitalnu dobit. Na primer, ako je dobit kratkoročna, oporezuje se uobičajenom stopom poreza na dobit Income Tax. S druge strane, dugoročni kapitalni dobici se oporezuju po nižoj poreskoj stopi. Na primer, ako je obična poreska stopa 35%, dugoročna kapitalna dobit se može oporezovati po stopi od 20%.