Operacije na otvorenom tržištu
Šta su operacije na otvorenom tržištu?
Operacije na otvorenom tržištu (OMOs) su jedno od sredstava centralne banke za upravljanje novčanom masom i kamatnim stopama. U SAD sistem Federalnih rezervi FRS sprovodi operacije na otvorenom tržištu kako bi regulisao ponudu novca koji se nalazi u rezervi banaka. Fed kupuje hartije od vrednosti trezora da bi povećao ponudu novca i prodaje ih da bi je smanjio.
Kupovina hartija od vrednosti
Kada centralna banka želi da poveća ponudu novca u privredi, ona kupuje državne hartije od vrednosti Treasurys :
- Dugoročne državne obveznice Treasury Bonds,
- Kratkoročne državne zapise Treasury Bills,
- Srednjoročne državne zapise Treasury Notes i
- Državne obveznice zaštićene od inflacije Treasury Inflation-protected Securities.
Povećanje novčane mase snižava kamatne stope, olakšava dobijanje kredita i podstiče privrednu aktivnost.
Prodaja hartija od vrednosti
Kada centralna banka želi da smanji ponudu novca, ona povlači novac iz opticaja prodajom državnih hartija od vrednosti bankama i finansijskim institucijama. Ovo izvlači novac iz bankarskog sistema i tako utiče na povećanje kamatnih stopa Interest Rate.
Ključni ciljevi operacija na otvorenom tržištu
Centralna banka postiže operacijam naotvorenom tržištu čita niz ciljeva:
Postizanje ciljne kamatne stope
Centralne banke često koriste OMO za regulisanje kratkoročne kamatne stope, kao što je na primer stopa federalnih fondova Federal Funds Rate u Sjedinjenim Državama. Regulisanjem ponude novca u bankarskom sistemu, centralne banke utiču na kamatne stope po kojima banke pozajmljuju jedna drugoj.
Kontrola monetarne politike
Operacije na otvorenom tržištu su mno sredstvo centralne banke za vođenje monetarne politike. Oni mogu prilagoditi nivo rezervi u bankarskom sistemu, što utiče na aktivnosti davanja zajmova i zaduživanja.
Tržišne transakcije
Centralna banka kupuje ili prodaje državne hartije od vrednosti bankama i finansijskim institucijama. Ove transakcije spadaju u operacije na otvorenom tržištu.
Državne hartije od vrednosti se koriste za operacije na otvorenom tržištu
Centralne banke obično koriste državne hartije od vrednosti, kao što su trezorski zapisi ili obveznice, za ove operacije. One se smatraju sigurnom i visoko likvidnom imovinom.
Efekti OMOs se relativno brzo osećaju na finansijskim tržištima
Na primer, kupovina državnih hartija od vrednosti upumpava novac u bankarski sistem, što dovodi do povećanog kreditiranja i nižih kamatnih stopa.
Operacije na otvorenom tržištu su reverzibilne
Reverzibilnost znači da se operacijama na otvorenom tržištu mogu poništiti efekti prethodne operacije. Na primer, mogu se ponovo prodati hartije od vrednosti koje je centralna banka prethodno kupila ili otkupiti hartije od vrednosti koje je prethodno prodala.
Prema tome, operacije na otvorenom tržištu su ključno sredstvo za centralne banke za vođenje monetarne politike, upravljanje kamatnim stopama i uticaj na ukupne ekonomske uslove u zemlji. Zajedno sa drugim sredstvima kao što su obavezne rezerve i diskontna stopa centralne banke postižu ciljeve monetarne politike.
Primer
Centralna banka jedne zemlje želi da stimuliše ekonomsku aktivnost povećanjem ponude novca. Da bi to postigla, sprovodi operacije na otvorenom tržištu kupujući trezorske obveznice Treasury Bond od komercijalnih banaka i drugih finansijskih institucija.
Centralna banka je kupila trezorske obveznice u vrednosti od 200 miliona dolara od komercijalnih banaka na otvorenom tržištu i povećala njihove rezerve. Komercijalne banke sada imaju više novca za kreditiranje preduzeća i potrošača što stimuliše zaduživanje, potrošnju i investicije, jednom rečju podstiče ekonomska aktivnost.