Povoljna kupovina preduzeća, negativan gudvil
vidi Negative Goodwill (NGW), Badwill
Šta je povoljna kupovina preduzeća?
Povoljna kupovina preduzeća Bargain Enterprise Purchase se dešava kada se firma kupi po nižoj vrednosti od njene fer tržišne vrednosti Fair Market Value.
U ovoj vrsti transakcija poslovi se prodaju uglavnom zbog krize. Nakon tržišnog kraha 2008. godine, veliki broj finansijskih kompanija koje su trgovale uz ogromne diskonte na svoju knjigovodstvenu vrednost Book Value su bile u problemima. Takođe su bile dobra prilika za povoljne kupovine. Firme koje su imale na raspolaganju dovoljno gotovine su ih kupile po vrlo povoljnoj ceni.
Povoljna kupovina preduzeća se često dešava kada dođe do krize likvidnosti kada se preduzeća i imovina prodaju ispod fer tržišne vrednosti. Generalno, tokom krize likvidnosti, ova imovina se mora brzo prodati, stoga se moraju ponuditi po sniženoj ceni.
Šta bi trebalo preduzeti za povoljnu kupovinu?
Da bi sticalac kupio preduzeće po povoljnoj vrednosti, mora preduzeti sledeće korake:
Prvi korak je evidentiranje imovine Assets i obaveza Liabilities zajedno sa njihovom fer vrednosti.
Sledeći korak je procena, da li su sva imovina i obaveze pravilno evidentirane. Sve naknade koje bi trebalo platiti vlasnicima, takođe moraju biti zabeležene. Ako postoji razlika između plaćene naknade i fer vrednosti, to se mora evidentirati.
Na primer, vlasnici preduzeća ABC su prinuđeni da prodaju svoje poslovanje po daleko nižoj ceni od tržišne vrednosti. ABC bi zatim trebalo biti prodato BCD-u za 8.000.000 dolara. Sticalac tada angažuje firmu koja će analizirati i proceniti svu imovinu i obaveze. Nakon sprovođenja analize, firma je zaključila da je fer vrednost neto imovine ABC-a 1.500.000 dolara. Oduzimanjem (15.000.000 – 8.000.000) rezultira dobitkom od 7.000.000 što predstavlja povoljni kupovinu.
Primeri povoljne kupovine
Možda najpoznatija od ovih povoljnih kupovina tokom tog burnog perioda bila je Barclay’s sticanje Lehman Brothers-a, tačnije, njegovih operacija investicionog bankarstva u Severnoj Americi, u septembru 2008. godine. Rezult akvizicije je bio negativni goodvill od 2,26 milijardi GBP u knjigama Barclay’s-a. Da bi bilo jasnije, negativan gudvil je dobitak od akvizicije ili dobitak od povoljne kupovine.
Još jedna povoljna kupovina u finansijskoj krizi je preuzimanje kompanije Bank of Scotland od strane Lloyds TSB-a 2009. godine. Ova transakcija je proizvela negativan gudvil od približno 11 milijardi GBP koja je dodata kapitalu Lloyds-a i neto prihodu te godine.