Reinvestiranje dividende
Šta je reinvestiranje dividende?
Reinvestiranje dividendi je korišćenja isplata dividende kompanije za kupovinu dodatnih akcija u istoj kompaniji. Dividende se obično isplaćuju kvartalno. Ako se investitor odlučio za reinvestiranje dividendi, gotovinske dividende će kupiti više akcija, umesto da se isplaćuju u gotovini.
Investitori koji imaju akcije i neto dobit Net Income od dividende Dividend moraju da odluče šta da rade sa novcem. Da bi doneli odluku trebalo bi da izaberu jednu od nekoliko mogućnosti:
- Može se trošiti
Gotovina od dividendi se može trošiti.
- Može se štedeti
Štedi se za finansiranje budućih troškova.
- Može se investirati.
Novac od dividende se kombinuje sa gotovinom iz drugih izvora i može se uložiti u akcija drugih kompanija ili fondova.
- Može se reinvestirti
Ponovo se investira za kupovinu više akcija iste kompanije.
Reinvestiranje dividende je korišćenje novca od dividende koju plaća kompanija ili fond za kupovinu više akcija iste investicije. Svaki investitor može da koristi ovu strategiju jer većina brokerskih računa ima automatske programe reinvestiranja dividende. Ovi programi omogućuju kupovinu novih akcija iste kompanije, fonda kojim se trguje na berzi ETF ili zajedničkog fonda Mutual Fund. Slično tome, mnoge kompanije koje plaćaju dividende nude investitorima priliku da učestvuju u planu reinvestiranja dividende Dividend Reinvestment Plan (DRIP). U slučaju da broker ili kompanija ne obezbede DRIP, investitor može ručno reinvestirati svoju gotovinu.
Primer reinvestiranja
Investitor poseduje 100 akcija kompanije koja plaća tromesečnu dividendu od 1 dolara. Posle 3 meseca investitor dobija 100 dolara na ime dividende. Posle prijave za program za automatsko reinvestiranje dividendi, iznos od 100 dolara se reinvestira u kupovinu više akcija. Ako se akcije trguju po 25 dolara po akciji u vreme isplate dividende, investitor bi tada posedovao 104 akcije. Taj rezulta se dobija posle obračuna (100 / 25 = 4).
U narednom kvartalu, ovaj isti investitor bi dobio 104 dolara dividende. Ako se akcijama tada trguje po 26 dolara, reinvestirane dividende bi porasle na 108 akcija (104 / 26 = 4). Ovaj proces uvećanja dobiti bi se nastavio sve dok investitor ne proda akcije ili isključi automatski program reinvestiranja.
Zašto je dobro reinvestirati dividende?
Postoji mnogo razloga za ponovno ulaganje dividende. Reinvestiranje se može lako prijaviti u program automatskog reinvestiranja dividendi preko brokerskog računa. U većini slučajeva nema provizije, ali postoji mogućnost kupovine delimičnih akcija i brzog ulaganja novca.
Međutim, reinvestiranje dividende treba uzeti u razmatranje da se iskoristi prednost složene kamate Compound Interest. Drugim rečima, bi trebalo uzeti u obzir moć prinosa od “kamate na kamatu”.
To je očigledno poređenjem prinosa koji se mogao zaraditi na investiciji u S&P 500 Index sa i bez reinvestiranja dividendi. Na primer, uloženih 10.000 dolara u S&P 500 indeksni fond 1970. godine donelo je više od 350.000 dolara do 2020. Tako veliki prinos je nastao samo zbog rasta cene, bez dividende.
Dodavanje dividendi dramatično uvećava prinos. Investitori koji su reinvestirali dividende u isti fond imali su više od 1,6 miliona dolara na kraju ovog 50-godišnjeg perioda.
S obzirom na mnogo veći potencijal prinosa, investitori bi trebalo da razmotre automatsko reinvestiranje dividende.
Porez na reinvestiranje dividendi
Dividende se obično oporezuju čak i ako investitori automatski reinvestiraju taj novac preko svog brokerskog računa ili putem DRIP-a kompanije. Međutim, poreske stope mogu značajno da variraju u zavisnosti od vrste isplaćene dividende (kvalifikovane ili nekvalifikovane) i oporezivog profita investitora. Poreska stopa na kvalifikovane dividende Qualified Dividends je 0%, 15% ili 20%, u zavisnosti od oporezive dobiti i statusa prijave. U međuvremenu, poreska stopa na nekvalifikovane dividende Non-Qualified Dividends je ista kao na redovnu dobit investitora. Inače, redovan porez na dobit se kreće od 10% do 37%. Pored kvalifikovanih dividendi , druga vrsta dobiti koja nije oporeziva je ona koja je plaćena akcijama kompanije. Pored toga, ove kompanije ne daju investitorima izbor između gotovine i akcija, već moraju prihvatiti akcije. U takvom sučaju, investitori obično ne moraju da plaćaju porez na dividendu akcija dok ih ne prodaju.