Analiza finansijskih izveštaja
Šta je analiza finansijskih izveštaja?
Analiza finansijskih izveštaja Financial Statement Analysis je proces čiji je cilj da pruži informacije menadžmentu za donošenje upravljačkih odluka. Sve zainteresovane strane izvan preduzeća takođe koriste podatke iz analiza finansijskih izveštaja da bi saznale kakvo je njeno finansijsko stanje kao i da procene efikasnost poslovanja i vrednost kompanije. U samoj kompaniji se koriste kao sredstvo za praćenje upravljanja finansijama.
Glavna svrha analize finansijskih izveštaja je da iskoristi informacije o prošlim rezultatima kompanije kako bi se utvrdilo kako je najbolje ponašati se u budućnosti. Druga namena je predviđanje potencijalnih rizika i načina za njihovo smanjenje.
Postoji tri najvažnije metode koje se koriste u analizi finansijskih izveštaja:
- Vertikalnu analiza
- Horizontalna analiza i
- Racio analiza
Verikalna analiza posmatra finansijske izveštaje odozgo na dole. Ova metoda pokazuje kako svaka stavka izveštaja utiče na rezultate poslovanja.
Horizontalna analiza upoređuje podatke horizontalno u toku dve ili više godina.
Racio analiza (analiza finansijskih koeficijenata) koristi podatke iz bilans stanja i bilansa uspeha za ocenu likvidnosti, operativne efikasnosti i profitabilnosti kompanije.
Tri najvažnija finansijska izveštaja su bilans uspeha Income Statement, bilans stanja Balance Sheet i izveštaj o novčanim tokovima. Sva tri izveštaja su međusobno povezana i odraz su različitih pristupa poslovanju i učinku kompanije.
Analiza bilansa uspeha
Većina analitičara svoju analizu finansijskih izveštaja počinje bilansom uspeha. Ovo je prva stvar na koju pomislimo kad se započne analiza poslovanja. Često se postavljaju pitanja kao što su: koliki je prihod kompanije, da li je posao profitabilan, kolike su marže itd.
Postoje dve glavna pristupa analizi bilansa uspeha, vertikalna i horizontalna analiza.
Vertikalnu analiza na primeru bilansa uspeha
Na primeru bilansa uspeha može se videti kako izgleda ova analiza. Vertikalnom analizom se svaka stavka upoređuje sa prihodom Revenue, i izražava u procentima. Ako počnemo od vrha izveštaja, za svaku dole navedenu stavku se nalazi procenat učešća u prihodu:
- Cena koštanja prodate robe Cost of Goods Sold
- Bruto dobit Gross Profit
- Deprecijacija Depreciation
- Amortizacija Amortization
- Prodajni, opšti i administrativni troškovi Selling, General, and Administrative (SG&A) Expenses
- Troškovi kamata Interest Expenses
- Zarada pre oporezivanja EBT (Earnings Before Tax)
- Porezi Taxes
- Neto zarada Net Earnings
Horizontalnu analiza
Horizontalna analiza je analiza istorijskih podataka iz bilansa uspeha, bilansa stanja i izveštaja o novčanim tokovima koji se međusobno upoređuju i ukazuju na promenu svake stavke bilansa u apsolutnom iznosu ili kao procentualnu promena jedne u odnosu na drugu godinu.
Bilans uspeha
Bilans uspeha Income Statement analizira prihode kompanija u odnosu na troškove u cilju utvrđivanja neto dobiti Net Income ili neto gubitka Net Loss. Radi lakše analize bilans uspeha je podeljen u tri dela. Počinje sa prihodima od kojih se oduzimaju troškovi prodate robe Cost of Goods Sold (COGS) da bi se dobio bruto prihod Gross Income. Zatim se prelazi na operativnu dobit Operating Income, koji se dobija oduzimanjem fiksnih troškova Fixed Costs troškova od bruto prihoda Gross Income kao što su, na primer, troškovi marketinga, opšti troškovi, deprecijacije i amortizacija Depreciation & Amortization itd. Konačno, nakon odbitka kamata i poreza od zarade pre oporezivanja i kamata EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) dolazi se do neto prihoda.
Bilans stanja
Bilans stanja Balance Sheet, je finansijski izveštaj koji izveštava o imovini Assets, obavezama Liabilities i kapitalu Equity kompanije. Ovaj bilans daje pregled finansija na dan objavljivanja, šta kompanija poseduje a šta duguje.
Bilans stanja mora poštovati računovodstvenu jednačinu Accounting Equation koja je osnovni princip računovodstva i osnovni element bilansa stanja :
Sredstva = Obaveze + Kapital
Assets = Liabilities+ Equity
Koeficijenti bilansa stanja se mogu podeliti u nekoliko kategorija, kao što su koeficijenti likvidnost Liquidity Ratios, leveridža Leverage Ratios i koeficijenti efikasnost Efficiency Ratios.
Glavni pokazatelji likvidnosti preduzeća
- Koeficijent ubrzane likvidnosti Quick Ratio
- Koeficijent tekuće likvidnosti Current Ratio
- Neto obrtni kapital Net Working Capital
Osnovni pokazatelji leveridža
- Koeficijent zaduženosti Debt to Equity Ratio
- Koeficijent duga prema kapitalu Debt to Capital Ratio
- Dug prema EBITDA Debt to EBITDA
- Koeficijent pokrića kamata Interest Coverage Ratio
- Koeficijent pokrića fiksnih troškova Fixed Charge Coverage Ratio
Najvažniji pokazatelji efikasnosti
- Koeficijent obrta zaliha Inventory Turnover Ratio
- Prosečan broj dana potrebnih za naplatu potraživanja Accounts Receivable Days
- Dani neizmirenih obaveza Days Payable Outstanding (DPO)
- Ukupan promet sredstava Asset Turnover Ratio
Navedeni finansijski pokazatelji, pokazuju koliko efikasno kompanija ostvaruje prihod i koliko brzo prodaje zalihe.
Korišćenje finansijskih koeficijenata izvedenih iz bilansa stanja i poređenje sa istorijskim vrednostima u odnosu na industrijske proseke ili konkurenciju omogućava procenu solventnost i stepena zaduženosti kompanije.
Izveštaj o novčanim tokovima
Cash flow Statement ili Izveštaj o tokovima gotovine daje pregled priliva i odliva gotovine Cash Inflow and Cash Outflow tokom posmatranog vremenskog perioda.
Izveštaj o novčanim tokovima se sastoji od tri komponente:
- Gotovinski tok iz poslovanja Cash Flow from Operating Activities (CFO)
- Gotovina iz finansiranja Cash Flow from Financing Activities (CFF)
- Novčani tok iz finansijskih aktivnosti Cash Flow from Investing Activities (CFI)
Mnogi investitori smatraju da je izveštaj o novčanim tokovima najvažniji pokazatelj učinka kompanije i teško je zamisliti da do nedavno kompanije nisu morale da podnose izveštaj o novčanim tokovima.
Investitori smatraju izveštaj o tokovima gotovine važnim merilom profitabilnosti i dugoročnih budućih izgleda kompanije. Na osnovu ovog izveštaja može lako da se proceni da li kompanija ima dovoljno novca da plati svoje troškove. Drugim rečima, izveštaj o tokovima gotovine odražava finansijsko zdravlje kompanije.
Analiza finansijskih pokazatelja
Ključni finansijski pokazatelji:
- Koeficijenti prinosa na sredstva (imovinu) Return on Assets (ROA) i prinos na kapital akcionara Return on Equity (ROE)
- Pokazatelji profitabilnosti Profitability Ratios, efikasnosti Efficiency Ratios i stepena zaduženosti Leverage Ratios
- Ostali pokazatelji klasifikovani prema važnosti – primarni, sekundarni i tercijarni koeficijenti
- Dupont analiza DuPont Analysis