Fizički kapital, stvarni kapital, realni kapital
vidi Real Capital, Capital Assets
Šta je fizički kapital?
Fizički kapital se sastoji od materijalnih predmeta stvorenih ljudskom rukom koji se koriste kao podrška procesu stvaranja proizvoda ili usluga. Takođe je poznat kao stvarni kapital Real Capital ili kapitalna sredstva Capital Assets. Primer fizičkog kapitala su mašine, zgrade, vozila, opremu, vozila i računari koje kompanija poseduje.
Fizički kapital, ljudski kapital i zemlja sa prirodnim resursima su tri faktora proizvodnje u klasičnoj ekonomiji Adama Smita. Ova tri faktora podržavaju proces proizvodnje i doprinose realnom rastu BDP-a GDP jedne privrede. Komponente fizičkog kapitala, kao što je proizvodna oprema, na primer, takođe spadaju u kategoriju fiksnog kapitala. Drugim rečima, to znači da se ne utroše tokom procesa proizvodnje i da se mogu ponovo koristiti.
Odnos troškova između zemljišta i prirodnih resursa, ljudskog kapitala i fizičkog kapitala se može koristiti za utvrđivanje cene proizvedenih dobara. Svi ovi faktori zajedno se takođe mogu koristiti za vrednovanje kompanije.
Primer fizičkog kapitala
Stručnjaci se slažu da je fizički kapital važan faktor u proceni vrednosti kompanije. Međutim, realni kapital može biti jedna od najtežih stvari za procenu. Štaviše, može postojati neslaganje oko toga šta sve spada u fizički kapital. Ekonomisti se često ne slažu oko tačnih parametara tri faktora proizvodnje.
Na primer, korporativno sedište kompanije Coca-Cola u Atlanti bi se moglo smatrati fizičkim kapitalom jer ih je napravio čovek. Opet, drugi bi mogli smatrati da korporativni trg spada u kategoriju zemljišta/nekretnina.
Dalje, fizički kapital je često relativno nelikvidan jer je obično projektovani da ispuni određenu svrhu. Mašina koja stavlja čepove na kultne Coca-Cola boce gaziranih pića neće biti od velike koristi za druge slične kompanije.
Većina objekata fizičkog kapitala su istovremeno stalni kapital Fixed Capital. Naime, to znači da se ne troše niti uništavaju tokom proizvodnje, već se mogu ponovo koristiti. Kao takav, osnovni kapital ima dugoročnu vrednost, ali ta vrednost može da se promeni tokom vremena.
Proizvodna oprema je primer gubljenja vrednosti osnovnih sredstava, zbog čega se u finansijskim izveštajima kompanije investicije amortizuju tokom dugog perioda.
Međutim, njegova vrednost može porasti ako se imovina unapredi ili dođe do promena u firmi koje mu podižu vrednost.,
Vrednovanje fizičkog kapitala
Fizički kapital je materijalna imovina Tangible Asset u bilansu stanja, i kao takav, važan je za procenu vrednosti kompanije. Međutim, prilično je teško pravilno proceniti fizički kapital preduzeća jer je teško razgraničiti faktore proizvodnje.
Na primer, neki analitičari smatraju zgradu centrale kompanije delom njenog fizičkog kapitala, ali neki je klasifikuju kao zemljište. Ekonomisti ostaju podeljeni u pogledu tačnih kriterijuma klasifikacije za svaki faktor proizvodnje.
Iako se stvarni kapital ne troši niti uništava tokom procesa proizvodnje, njegov
a vrednost opada tokom vremena usled depresijacije Depreciation. Knjigovodstvena vrednost Book Value je predmet procena, kao što su preostali vek trajanja, otpadna vrednost Salvage Value i metode depresijacije. Knjigovodstvena vrednost osnovnog sredstva može biti veoma različita od njegove fer tržišne vrednosti Fair Market Value (FMV).
Nelikvidna priroda fizičkog kapitala predstavlja još jedan izazov u njegovom vrednovanju. Ponekad su mašine i oprema prilagođeni i mogu se koristiti samo u određene svrhe. Na primer, kompanija ima jedinstven dizajn proizvod, a mašina koja proizvodi taj proizvod mora biti prilagođena njegovom dizajnu. Zbog toga, je teško prodati mašinu što obara njenu fer tržišnu vrednost.
Fizički kapital i faktori proizvodnje
Odnos fizičkog i ljudskog kapitala
Ljudski kapital se odnosi na radne sate i druge resurse kao što su obrazovanje, specijalne veštine ili čak inovativne ideje. Za razliku od fizičkog kapitala, ljudski kapital je nematerijalan.
Proizvodne kompanije obično poseduju veliki deo fizičkog kapitala, dok se tehnološke kompanije više oslanjaju na intelektualni ili ljudski kapital. Ovo takođe objašnjava visoke vrednosti koeficijenata cene prema knjigovodstvenoj vrednostii Price to Book Ratio mnogih tehnoloških firmi. Iz tog razloga, vrednost ljudskog kapitala se ne odražava na bilans stanja.
Vrednost ljudskog kapitala je veoma teško izmeriti zbog njegove nematerijalne prirode. Može se samo pretpostaviti koliko ljudski kapital doprinosi stvaranju vrednosti kompanije. Jedna od metoda za procenu efikasnosti ljudskog kapitala je povećanje tržištnog udela robe ili usluga koje kompanija proizvodi. Premije na plate i troškovi programa beneficija zaposlenih mogu ukazivati na doprinos ljudskog faktora.
Odnos fizičkog kapitala i zemljišta i prirodnih resursa
Zemljište i prirodni resursi su takođe bitan deo i često se pojavljuju kao faktor u procesu proizvodnje. I fizički kapital i zemljište i prirodni resursi su materijalna imovina preduzeća. Glavna razlika je u tome što fizički kapital stvaraju ljudi, dok zemljište i prirodni resursi postoje u prirodi.
Neka dobra mogu čak imati karakteristike oba faktora, što može izazvati nesuglasice u pogledu kategorizacije. U gorepomenutom primeru korporativne zgrade, nju je izgradio čovek, međutim, veliki deo vrednosti zgrade potiče od zemljišta koje prirodno postoji.