Obveznice visokog prinosa, obveznice neinvesticionog ranga, visokoprinosne obveznice, obveznice visokog rizika, nepoželjne obveznice
Junk Bonds, Non-investment Grade Bonds
Šta su obveznice visokog prinosa?
Obveznice visokog prinosa, su obveznice koje plaćaju više kamatne stope zbog nižeg kreditnog rejtinga od obveznica investicionog ranga Investment-grade Bonds. To su korporativne obveznice sa kreditnim rejtingom ispod Moody’s Baa3 ili BBB- rejtinga Standard and Poor’s (S&P) i Fitch.
Izdavanje obveznica Bonds je jedan od načina na koji kompanija može da pozajmi novac. Za obveznicu kompanija dobija novac uz obavezu da otplati kredit sa kamatom kada obveznica dospe.
Obveznica visokog prinosa, ili “smeće obveznica” Junk Bond, je korporativna obveznica Corporate Bonds koja predstavlja dug izdavaoca. Izdavalac ovom obveznicom obećava da će platiti kamatu i vratiti glavnicu po dospeću.
Obveznice neinvesticionog ranga nude veće prinose na investicije Return on Investment (ROI) i potencijal za kapitalnu dobit. S druge strane, rizičnije su i nestabilnije tokom ekonomskih kriza od obveznica investicionog ranga. Pošto je veća verovatnoća neizvršenja isplate, plaćaju veći prinos od obveznica investicionog ranga da bi kompenzovale investitore.
Dugove sa visokim prinosom obično izdaju startap kompanije ili kapitalno intenzivne firme sa visokim koeficijentima duga Debt Ratios. Međutim, neke obveznice sa visokim prinosom su “pali anđeli”, a to su obveznice koje su izgubile dobar kreditni rejting.
Obveznice neinvesticionog ranga i kreditni rejting
Agencije za kreditni rejting, mere kvalitet i rizičnost obveznica i daju ocenu ili kreditni rejting. Uzima se u obzir više faktora koji utiču na mogućnost neizvršenja obaveza i veličinu mogućeg gubitka. Što je viši kreditni rejting, to je obveznica manje rizična i obrnuto.
Korporativne obveznice sa kreditnim rejtingom Baa i više (uključujući A, Aa i Aaa) od Moody’s ili BBB i više (uključujući A, AA i AAA) od S&P ili Fitch su klasifikovane kao obveznice investicionog ranga. Obveznice sa kreditnim rejtingom ispod Baa ili BBB spadaju u kategoriju obveznica visokog prinosa.
Visokoprinosne obveznice karakteriše niži kreditni kvalitet od obveznica investicionog ranga. To je tako jer je veća mogućnost kašnjenja i neizvršenja plaćanja kamate ili čak otplate glavnice. Investitori očekuju da će to nadoknaditi višim stopama prinosa za veće rizike koje preuzimaju. To je razlog zašto se obveznice moraju emitovati sa višim prinosima od onih sa boljim kreditnim kvalitetom
Obveznice neinvesticionog ranga u odnosu na obveznice investicionog ranga
Uprkos nazivu „smeće obveznice“, obveznice sa visokim prinosom i dalje imaju određene prednosti u poređenju sa obveznicama investicionog ranga. Najočigledniji je njihov veći prinos. Obveznice sa nižim investicionim rejtingom se emituju sa višim prinosima kako bi privukle investitore. Raspon je obično oko 150-300 bps bazna poena. Uzgred budi rečeno, bazni poen (BPS) se koristi kao mera promena u kamatnim stopama finansijskog instrumenta.
Investitori sa većim ambicijama koji traže veće prinose radije dodaju visokoprinosne obveznice u svoje portfelje nego obveznice investicionog ranga. Obveznice sa visokim prinosom takođe pružaju potencijal za veću kapitalnu dobit. Ako kompanija emitent poboljša svoje finansijske performanse ili privreda uđe u fazu ekspanzije, cena visokoprinosnih obveznica može značajno porasti.
Pored investicionih pogodnosti, visokoprinosne obveznice se mogu koristiti kao indikator rizika. Obim trgovanja i cene obveznica odražavaju stepen rizika na tržištu.
Visok rizik kreditnog neispunjenja glavni je nedostatak visokoprinosnih obveznica koji investitore najviše brine. Investitori sa niskim nivoom spremnosti i sposobnosti da snose rizik obično izbegavaju ulaganje u obveznice sa visokim prinosom. Njihova cena je takođe promenljivija od cena obveznice investicionog ranga.
Investitori su veoma osetljivi na svako pogoršanje finansijske situacije izdavaoca obveznica sa visokim prinosom. Kompanije emitenti sa nižim kreditnim rejtingom, obveznica sa visokim prinosom su ranjiviji tokom ekonomskih kriza. Dakle, cena obveznica je nestabilnija u poređenju sa obveznicama investicionog ranga, što ih čini nesigurnim utočištem.
Kreditni rejting obveznice je takođe promenljiv. Agencije za rejting će prilagoditi svoje rejtinge ako se finansijski učinak izdavaoca poboljša ili pogorša. Visokoprinosna obveznica može preći u kategoriju investicionog ranga „zvezda u usponu“ Rising Star, kao što se obveznica investicionog ranga takođe može smanjiti na junk obveznicu „anđeo pada“ Falling Star.
Primer obveznica visokog prinosa
Izdavanje visokoprinosnih obveznica je uobičajen način za prikupljanje kapitala kompanija koje su u finansijskim problemima, posebno tokom ekonomske krize. Na primer, tokom COVID-19, Ford Motors je izdao tri serije obveznica sa visokim prinosom nakon što je prijavio značajan iznos gubitka za prvi kvartal 2020. Svaka serija je nudila kamatnu stopu od 8,5%, 9,0% i 9,625 %. Na taj način, Ford je prikupio ukupno 8 milijardi dolara.