Business Valuation

Procena vrednosti poslovanja, vrednovanje posla

Šta je procena poslovanja?

Procena vrednosti poslovanja, ili procena vrednosti kompanije, je proces određivanja ekonomske vrednosti preduzeća. Sve oblasti poslovanja se analiziraju tokom procesa procene kako bi se utvrdila njegova vrednost i vrednost njegovih poslovnih jedinica.

Procena vrednosti poslovanja se često koristi tokom procesa pregovaranja o spajanju ili akviziciji Mergers & Acquisitions jedne kompanije od strane druge. Takođe se može koristiti i u drugim situacijama. Kompanije često angažuju profesionalne procenjivače koji objektivno procenjuju vrednost poslovanja.

Šta utiče na vrednost preduzeća?

Postoji mnogo faktora koji mogu uticati na vrednost preduzeća. Evo nekih od najvažnijih:

Profitabilnost

Procene se generalno izražavaju kao multiplikator zarade pre kamate, poreza, depresijacije i amortizacije EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization). Na primer, posao sa EBITDA od 1 milion dolara i multiplikatorom od 3x procenjuje se na 3 miliona dolara. Procena posla multiplikatorom biće veća ako se prihod i EBITDA povećavaju nekoliko godina. Multiplikator će biti manji ako se profit smanjuje ili je nestalan.

Prognziranje

Investitori ne žele samo da znaju koliko novca sada zarađuju. Oni takođe žele da vide prognoze i obrazloženje zasnovano na dokazima za projektovane prihode i profit. Da li kompanija ima ozbiljan pristup poslovnom razvoju i pouzdanu metodologiju predviđanja? Koja je ključna tržišna dinamika koja utiče na budući učinak? Da li je povoljno konkurentsko okruženje? Da li postoje regulatorni ili tehnološki problemi koji mogu da omoguće rast i podstaknu poslovanje?  

Menadžment tim i planiranje sukcesije

Imati jak menadžerski tim može biti od velikog značaja. Ko su ključni ljudi Key Man u poslu i kolika je verovatnoća da će ostati u firmi?

Ako posao i prihod, u velikoj meri zavise od vlasnika koji želi da se povuče, kritično je da ima naslednika. U ovoj situaciji, posedovanje plana sukcesije može povećati broj potencijalnih kupaca i dodati vrednost poslu.

Poslovni momentum     

Kao što je gore pomenuto, poslovni momentum kao što je rast prihoda i profita može biti odlučujući za potencijalnog kupca u proceni poslovanja preduzeća. Međutim, momentum nije ograničen samo na finansijske rezultate. Zamah može doći i od novih partnerstava, lansiranja proizvoda, zajedničkih ulaganja ili bilo kojeg zaista značajnog pozitivnog razvoja.

Koncentracija i zadržavanje klijenata

Mala preduzeća se ponekad u velikoj meri oslanjaju na jednog ili nekoliko klijenata za veliki deo prihoda, što većina kupaca obično smatra rizičnim.

„Kada kupci vide rizik, oni ublažavaju taj rizik snižavanjem prodajne cene“, kaže Holdrejt.

Smanjenje zavisnosti od ključnih klijenata važno je za ublažavanje rizika kako bi procena poslovanja ostala jaka. Istovremeno sa niskom koncentracijom je zadržavanje klijenata i dugovečnost. Dugoročni, stabilni odnosi sa klijentima mogu dati poverenje za budućnost.

Sredstva

U mnogim slučajevima, veća kompanija može kupiti malo preduzeće da bi stekla specifičnu imovinu. Procena poslovanja može biti veća ako se poseduju zgrade ili mašine, na primer, ali i intelektualna svojina, posebno ako ima odgovarajuću pravnu zaštitu.

Upravljanje ugovorima

Ako je moguće, uvek je dobro imati ugovor s kupcima. Generalno, što ugovor ima više članova, to je bolje. Osim toga, jezik primenjen u ugovoru bi trebalo da smanji neizvesnost i rizik za potencijalne kupce. Takođe može se proverit da nema založnih prava na posao.

Kako funkcioniše procena vrednosti preduzeća

Procena vrednosti preduzeća je proces određivanja trenutne vrednosti preduzeća korišćenjem objektivnih merila. Procenjuju se svi aspekti poslovanja. Obično se sprovodi kada kompanija želi da proda sve ili deo svog posla. Procena vrednosti može sadržati detaljnu analizu poslovanja kompanije:

  • Menadžmenta
  • Strukture kapitala
  • Izgleda za buduće zarade
  • Tržišne vrednosti

Alati koji se koriste za procenu mogu se razlikovati među proceniteljima, preduzećima i industrijama. Uobičajen pristup vrednovanju poslovanja sadrži pregled finansijskih izveštaja i modela diskontovanih novčanih tokova.

Metode vrednovanja

Kompanija se može vrednovati na više načina, mada nijedna metoda nije ispravnija od drugih.

Tržišna kapitalizacija

Tržišna kapitalizacija Market Capitalization predstavlja ukupnu tržišnu vrednost svih akcija preduzeća. Korišćenje tržišne kapitalizacije je najjednostavniji metod vrednovanja poslovanja. Izračunava se množenjem cene akcije kompanije sa ukupnim brojem akcija u opticaju.

Ova vrednost nije fiksna, menja se sa rastom i padom cena akcija i zavisi od toga koliko akcija kompanija trenutno ima. Izračunava se množenjem broja otvorenih akcija sa cenom po akciji.

Akcijama Microsoft-a se trgovalo po 406,02 dolara 9. avgusta 2024. sa ukupnim brojem otvorenih akcija od 7,43 milijarde. Kompanija je tada procenjena na 406,02 x 7,43 = 3,01 hiljada milijard dolara.

Trebalo bi imati u vidu da tržišna kapitalizacija ne uzima u obzir dug kompanije koji bi kompanija sticalac morala da isplati. Pored toga, ne uzima u obzir gotovinu koja bi trebalo da nadoknadila taj dug. Mora se izračunati vrednost preduzeća kompanije da bi se odredili ovi faktori.

Metoda vremenskih prihoda

Tok prihoda u određenom vremenskom periodu, Times Revenue Method se primenjuje na multiplikator koji zavisi od industrije i privrednog okruženja. Tehnološka kompanija može biti vrednovana sa 3x prihoda, dok se uslužna firma može proceniti sa 0,5x prihoda.

Multiplikator zarade

Multiplikator zarade može se koristiti umesto metode vremenskog perioda da bi se dobila preciznija slika stvarne vrednosti kompanije. Dakle, profit je pouzdaniji pokazatelj finansijskog uspeha kompanije od prihoda od prodaje Sales Revenue. Multiplikator zarade prilagođava buduće profite novčanim tokovima koji bi se mogli investirati po trenutnoj kamatnoj stopi tokom istog perioda. On prilagođava trenutni odnos P/E da bi se uzele u obzir trenutne kamatne stope.

Metod diskontovanog novčanog toka                 

Metod diskontovanog novčanog toka je slična multiplikatoru zarade. Ovaj metod se zasniva na projekcijama budućih novčanih tokova koji se prilagođavaju da bi se dobila trenutna tržišna vrednost kompanije. Glavna razlika između metode diskontovanog novčanog toka i metode multiplikatora zarade je u tome što ona uzima u obzir inflaciju pri izračunavanju sadašnje vrednosti.

Knjigovodstvena vrednost

Ovo je vrednost akcionarskog kapitala Shareholders’ Equity u preduzeću kako je prikazana u bilansu stanja. Knjigovodstvena vrednost se dobija oduzimanjem ukupnih obaveza Total Liabilities preduzeća od ukupne imovine Total Assets.

Likvidaciona vrednost  

Likvidaciona vrednost je neto gotovina koju će preduzeće dobiti ako se njegova imovina likvidira i njegove obaveze isplate danas.

Šta govori procena poslovanja?

Procena poslovanja govori o novčanoj vrednosti kompanije, koja se obično određuje kombinacijom imovine, obaveza, zarade, potencijalne buduće zarade i tržišne kapitalizacije. Obično se predstavlja kao iznos koji bi kupac morao da plati da bi kupio kompaniju.

Rezime

Vrednovanje kompanije ili poslovne vrednosti je praksa izračunavanja objektivne novčane vrednosti posla ili preduzeća. Procenitelji analiziraju imovinu i obaveze, tokove gotovine, zarade ili druge pokazatelje i utvrđuju tržišnu vrednost kompanije.

Procena vrednosti se često određuje kao deo spajanja ili akvizicije, ali je mogu koristiti i investitori ili u poreske svrhe. Kompanija se može vrednovati na nekoliko načina, tako da ne postoji jedinstvena tačna procena vrednosti kompanije.

Scroll to Top