Koeficijent pokrivenosti servisiranja duga, koeficijent pokrića duga, koeficijent servisiranja duga
Debt Coverage Ratio (DCR), Debt Service Ratio (DSR).
Šta je koeficijent pokrivenosti servisiranja duga?
Koeficijent pokrivenosti servisiranja duga Debt Service Coverage Ratio je gotovina potrebna za pokriće otplate kamate i glavnice duga za određeni period. Koeficijent pokrivenosti duga, je mera sposobnosti kompanije da profitom iz poslovanja Operating Income plati dugove. Dug obuhvata otplatu glavnice i kamate na kratkoročni dug Short-term Debt i dugoročni dug Long-term Debt. Drugim rečima, to je merilo sposobnosti zajmoprimca da svojim operativnim tokom gotovine Cash Flow from Operating Activities (CFO) otplati dug. Veći koeficijent znači da je subjekt kreditno sposobniji jer ima dovoljno sredstava da blagovremeno izvrši potrebna plaćanja.
DSCR se često koristi kada kompanija ima dugove po osnovu obveznica Bonds, zajmova Loan ili kredita.
Formule
Za izračunavanje DSCR se koristi više formula, ali najčešća je sledeća:
Koeficijent pokrivenosti servisa duga = Neto operativna dobit / Servis ukupnog duga
Debt Coverage Ratio = Net Operating Income / Debt Service
Gde je:
Servis duga = Otplata kamata i lizinga + Otplata glavnice
Debt Service = Interest and Lease Payments + Principal Repayments
Ili
Koeficijent pokrivenosti servisiranja duga = EBITDA / Servis ukupnog duga
Debt Service Coverage Ratio = EBITDA / Debt Service
ili
DSCR = (Novčani tok +/- Prilagođavanja) / (Glavnica + Kamata)
DSCR = (Cash Flow +/- Adjustments) / (Principal + Interest)
Koeficijent pokrivenosti duga se obično izračunava korišćenjem EBITDA kao zamene za novčani tok. EBITDA nije gotovina, ali se upotrebljava jer je lako izračunati. Prilagođavanja (korigovanja) će varirati u zavisnosti od konteksta analize. Često se koristi i ova DSCR formula:
DSCR = (EBITDA – Porezi u gotovini) / (Glavnica + Kamata)
DSCR = (EBITDA – Cash Taxes) / (Principal + Interest)
Koji koeficijent pokrivenosti servisiranja duga je dobar?
Koeficijent ispod 1,0 može značiti da kompanija ima probleme sa solventnošću, a nešto veći od 1,0 da ima jedva dovoljno operativne dobiti za pokrivanje godišnjih dugova.
DSCR iznad 1,25 se smatra dobrim, a opšte je pravilo da je idealan koeficijent pokrića duga 2 ili veći. Koeficijent veći od 2 ukazuje na to da je kompanija u mogućnosti da se još više zaduži.
Da li se neki DSCR smatra dobrim zavisi od industrije u kojoj posluje kompanija, konkurenata i faze rasta. Ako je, na primer, prosek industrije 1,5, a njen DSCR 1,0, to je znak upozorenja i detaljnu analizu. Manja kompanija koja tek izašla na berzu i počinje da stvara novčani tok, ima manji DSCR od zrele kompanije.
DSCR se analizira zajedno s drugim kreditnim pokazateljima
Pokrivenost duga se uvek analizira zajedno sa drugim pokazateljima kao što su koeficijenti leveridža Leverage Ratios i likvidnosti Liquidity Ratios:
Pokazatelji leveridža
- Dug prema kapitalu Debt to Equity Ratio (D/E Ratio)
- Finansirani dug prema EBITDA Funded Debt to EBITDA itd.
Pokazatelji likvidnosti
- Koeficijent tekuće likvidnosti Current Ratio
- Koeficijent ubrzane likvidnosti Quick Ratio
Zašto je DSCR važan?
Koeficijent DSCR ukazuje na finansijsko stanje entiteta. Manji koeficijent ukazuje na povećanu verovatnoću neizvršenja obaveza ili bankrota. Međutim, nizak koeficijent ne znači nužno da je kompanija u opasnosti. DSCR bi trebalo porediti sa DSCR-om drugih kompanija koje posluju u istoj industriji i uporediti ga sa prosekom industrije. Nema smisla porediti avio-kompaniju, koja koristi velike iznose duga, sa softverskom kompanijom koja se više finansira kapitalom akcionara.