Budući P/E odnos, trenutna cena akcije / projektovana zarada, odnos cene akcije i projektovane buduće zarade, napredni P/E
Šta je budući P/E odnos?
Budući P/E odnos Forward P/E je odnosa trenutnecene akcije i projektovanezarade koji koristi procenjenu buduću zaradu po akciji EPS, a ne njen istorijski EPS. Odnos cene akcije i procenjene buduće zarade pokazujekoliko su investitori spremni da plate danas za dolar buduće zarade kompanije.
Pošto Forward P/E koristi procenjenu zaradu po akciji, procena može biti netačna i davati pristrasne rezultate ako se pokaže da je stvarna zarada drugačija. Analitičari često kombinuju budući P/E i Price to Earnings (P/E) da bi bolje procenili buduću zaradu.
Kada kompanija pogreši u proceni, zarada po akciji može biti niža od zarade iz prethodnog kvartala što često dovodi do pada cene akcija. Iz tog razloga, kompanije potcenjuju buduće zarade kako bi povećale šanse da nadmaše konsenzus anallitičara za naredni kvartal. Međutim, neke kompanije mogu preceniti projekciju zarade da bi izgledale privlačnije investitorima.
Formula budućeg P/E
Formula za izračunavanje budućeg P/E deli trenutnu cenu akcije kompanije sa njenom procenjenom budućom zaradom po akciji (EPS).
Budući P/E = Trenutna cena akcije / Predviđeni EPS
Forward P/E = Current Share Price / Forecasted EPS
Kako izračunati budući P/E odnos?
Forward P/E odnos pokazuje odnos cene akcije danas i njene prognozirane zarade po akciji (EPS). Budući P/E se obično koristi jer procenjena buduća zarada kompanije može preciznije da izrazi njen stvarni finansijski učinak. Buduća profitabilnost kompanije će se verovatno značajno promeniti u bliskoj budućnosti.
Najčešće, kompanije koje se vrednuju korišćenjem budućeg P/E multiplikatora su rastuće kompanije koje su danas jedva profitabilne i tek treba da postanu rentabilne. Polazna pretpostavka je da će u narednoj godini kompanija pronaći načine za bolju monetizaciju svoje baze kupaca i postati profitabilnija.
Budući P/E odnos prema pratećem odnosu P/E
Za razliku od toga, prateći odnos cena/zarada (P/E) Trailing Price to Earnings (P/E) se bazira na istorijskom EPS kompanije koji je prijavljen u prethodnom periodu.
Prateći P/E = Trenutna cena akcije / Istorijski EPS
Trailing P/E = Current Share Price / Historical EPS
Prednost korišćenja pratećeg odnosa cena/zarada P/E je u tome što mera zarade nije zasnovana na pretpostavkama koje se odnose na budućnost, jer se iznos zarade po akciji može potvrditi kao činjenična na osnovu istorijskog učinka.
Budući multiplikatori i ciklus rasta
Kompanije sa visokim rastom obično daju prioritet sticanju novih kupaca i visokom rastu po cenu ogromne potrošnje (sagorevanja) novca.
Pretpostavlja se da je istorijska zarada više eksperimentalna u pogledu identifikovanja ciljanog profila kupaca i poboljšanja strategije firme za privlačenje kupaca. Kompanije u ranoj fazi mogu sebi to da priušte zato što se oslanjaju na postojeće ili nove investitore koji im obezbeđuju nedostajući kapital.
Primer izračunavanja budućeg P/E
Trenutna tržišna cena akcije = 30 dolara
Zarada po akciji (EPS) kompanije u prethodnoj godini na osnovu poslednjih dvanaest meseci (LTM) – prijavljen je gubitak od deset centi.
EPS 2021 = (0,10 USD).
Na osnovu procena analitičara se očekuje da EPS kompanije dostigne 0,5 dolara 2022, a zatim 1,5 dolara 2023.
Procenjeni EPS 2022 = 0,5 USD
Procenjeni EPS 2023 = 1,5 USD
Koristeći trenutnu cenu akcije, može se izračunati prateći jednogodišnji i dvogodišnji budući odnos P/E
Jednogodišnji projektovani P/E = 30 USD / 0,5 USD = 60x
Dvogodišnji projektovani P/E = 30 USD / 1,5 USD = 20x
EPS u jednogodišnjem P/E više nije negativan, ali pošto je kompanija još uvek jedva profitabilna, odnos P/E od 60x i dalje nije previše koristan.
Dvogodišnji napredni P/E je već na 20x, što je približnija procena vrednosti i uporediva sa konkurentima iz iste industrije.
Što je period predviđana duži, to zarade kompanije teži da se normalizuju tokom vremena i približi se industrijskom proseku. Zbog toga multiplikatori budućeg P/E opadaju kako kompanija sazreva.
Međutim, čak i dvogodišnji EPS iz projektovanog modela je manje upotrebljiv jer je zasnovan na pretpostavkama.
Prednosti i mane očekivanih multiplikatora
Određene neprofitabilne kompanije nemaju drugu opciju osim da koriste napredni P/E koeficijent, jer bi negativan EPS obesmislio taj odnos.
Međutim, multiplikatori napredne procene Forward Valuation Multiples se ne koriste isključivo za neprofitabilne kompanije, jer se često prateći i budući P/E odnosi često prikazuju jedan pored drugog.
Jedna izrazita prednost budućeg P/E odnosa je to što se finansije kompanije normalizuju uklanjanjem efekata stavki koje se ne ponavljaju Non-recurring Items .
Ograničenje za budući P/E koeficijent je oslanjanje na predviđanje procenjene zarade, što dovodi do pristrasnosti i nerealne pretpostavljene vrednosti.
Pošto su budući P/E koeficijent zasnovani na subjektivnim mišljenjima različitih analitičara kapitala, odnosi se mogu značajno razlikovati od osobe do osobe. Naime, svaki pojedinac ima svoj jedinstveni pristup potencijalu rasta kompanije.