Hedž fondovi
Šta su hedž fondovi?
Hedž fondovi Hedge Funds su profesionalno vođeni fondovi koji koristi udruženi novac investitora za kupovinu investicionih hartija od vrednosti i drugih investicija. Hedž fondovi su privatni fondovi koji su izuzeti od regulatornih i operativnih ograničenja javnih zajedničkih fondova, što im omogućava da preuzmu veće rizike i angažuju se u atraktvnijim strategijama. Ovo izuzeće, međutim, zahteva od njih da ograniče svoje učesnike na investitore i institucije velike neto vrednosti.
Da bi maksimizirao prinose i minimizirao rizik, menadžer hedž fonda može da drži tradicionalne investicione hartije od vrednosti, kao što su akcije Shares i obveznice Bonds, ali može koristiti i netradicionalne strategije, uključujući kratke pozicije Short Selling i derivate Derivatives, kao što su opcije. Zbog svoje agresivne i špekulativne prirode, hedž fondovi mogu biti rizičniji od javnih fondova, kao što su zajednički fondovi i fondovi kojima se trguje na berzi (ETF).
Hedž fondovi su slični zajedničkim fondovima Mutual Funds, ali za razliku od njih, namenjeni su samo za ultra-bogate. Oni udružuju novac, uglavnom institucionalnih investitora, i zatim ga ulažu u razne hartije od vrednosti. Međutim, za razliku od većine zajedničkih fondova, hedž fondovi koriste naprednu strategiju hedžinga kratke prodaje i finansijski leveridž Financial Leverage. Cilj koji se želi postići su veoma visoki prinosi za njihove klijente uz minimiziranje rizika.
Hedž fondovima upravljaju vrhunski profesionalci koji ostvaruju nadprosečne prinose. Zbog toga, naplaćuju mnogo veće provizije od zajedničkih fondova i fondova kojima se trguje na berzi Exchange Traded Fund (ETF). Štaviše, većina ima veoma visoke investicione minimume, što nije dostupno prosečnom investitoru.
Svaki fond je drugačiji, a pošto su manje regulasani od zajedničkih fondova, imovina koju kupuju i strategije koje koriste se razlikuju.
Kako funkcionišu hedž fondovi?
Generalno, cilj hedž fondova je da ostvaruju pozitivne prinose bez obzira na tržišne uslove. Drugim rečima, hedž fondovi imaju za cilj da zarađuju bez obzira na to da li akcije i druga imovina rastu ili opadaju u vrednosti, tako da njihovi klijenti mogu da profitiraju i na rastućim tržištima Bull Market i na opadajućim tržištima Bear Market.
Većina hedž fondova kupuje akcije kojima se javno trguje, ali mogu da trguju i alternativnim sredstvima kao što su umetnička dela, nekretnine, valute, čak i patentima. Fondovi imaju različite ciljeve i koriste različite tehnike, ali svi imaju za cilj da proizvedu izuzetne prinose za svoje klijente dok pokušavaju da minimiziraju rizik.
Ko može da investira u hedž fondove?
Za razliku od sličnih otvorenih fondova kao što su zajednički fondovi i ETF-ovi, oni nisu dostupni većini malih investitora. Generalno, samo institucionalni investitori, akreditovani investitori i bogati pojedinci mogu da ulažu u hedž fondove. Da bi se smatrao akreditovanim investitorom, pojedinac mora imati neto vrednost od preko milion dolara, zarađivati preko 200.000 dolara godišnje ili biti licencirani profesionalac za investicije. Većina hedž fondova ima investicioni minimum između 25.000 i 1 milion dolara.
Razlika između hedžinga i hedž fondova
Sam termin hedžing Hedging može se definisati kao zaštita investicije od rizika ili napredna strategija upravljanja rizikom. Ovaj pojam uključuje kupovinu ili prodaju investicija kako bi se smanjio rizik od gubitka. Hedžing je strategija kojom se izloženost riziku ili eliminiše ili smanjuje. U suštini postoje dva načina suprotstavljanja niskom riziku:
- Na prvom mestu nikada ne preuzimati rizike ili
- Zaštititi se od rizika da bi se smanjila izloženost riziku.
Pored toga, važno je razlikovati hedžing od hedž fondova Hedge Funds. Međutim, ovi fondovi su, za razliku hedžinga, privatni investicioni fondovi za akreditovane investitore. Hedž fondovi se ponekad mogu baviti hedžingom, ali većina njih preuzima visok rizik. U svakom slučaju, hedžing i hedž fondovi nisu ni na koji način sinonimi ili čak blisko povezani.
Najveći hedž fondovi
Black Rock
Renaissance Technologies
Bridgewater Associates
Man Group
Citadel
D.E. Shaw Co.
AQR Capital Management
Millenium Management
Elliot Asset Management
Two Sigma