Likvidnost, sposobnost isplate kratkoročnih obaveza
Šta je likvidnost u računovodstvu?
Likvidnost Liquidity u računovodstvu je mera sposobnosti kompanije da isplati svoje kratkoročne obaveze, koje dospevaju za manje od godinu dana. Obično se prikazuje kao odnos ili procenat onoga što kompanija duguje u odnosu na ono što poseduje. Ove mere mogu dati uvid u finansijsko zdravlje preduzeća.
Na primer, trenutni i predstojeće računi pokazuju da li preduzeće ima dovoljno gotovine da pokrijete sve svoje očekivane troškove. Što je lakše pretvoriti sredstvo u gotovinu, to je sredstvo likvidnije. Recimo, prodavnica koja prodaje kolekcionarske poštanske mora držati marke na zalihama kako bi pronašla pravog kupca za najbolju cenu. Drugim rečima, to znači da te marke nisu baš likvidne. Ali ako ista prodavnica poseduje akcije Shares ili obveznice Bonds, koje se mogu brzo prodati, ta investicije se smatra likvidnom.
Kompanije koriste sredstva Assets za vođenje poslovanja, proizvodnju ili stvaranje vrednosti na druge načine. Sredstva mogu uključivati stvari poput opreme ili intelektualne svojine. Zalihe Inventory se obično smatraju obrtnim sredstvima Current Assets, jer se uglavnom prodaju u roku manjem od godinu dana. Da bi se imovina smatrala likvidnom, potrebno je da ima uspostavljeno tržište sa više kupaca. Takođe, sredstvo mora imati mogućnost da lako i brzo prenese vlasništvo.
Podaci o lkvidnosti u bilansu stanja
Na osnovu podataka iz bilansa stanja Balance Sheet se utvrđuje koliko kompanija poseduje i koliko duguje u datom trenutku. Ovde su potrebni podaci za obračun koeficijenata likvidnosti Liquidity Ratios, koji olakšavaju razumevanje, praćenje i poređenje likvidnosti sa sličnim kompanijama.
Podaci potrebni za analizu likvidnosti se nalaze u bilansu stanja kompanije. Sredstva su navedena po kriterijumu koliko brzo se mogu pretvoriti u gotovinu. Dakle, na vrhu bilansa je gotovina, najlikvidnija imovina.
U bilansu stanja su takođe navedene obaveze Liabilities ili ono što kompanija duguje. Obaveze su navedene po redosledu dospeća. Računi koje kompanija prvo morati platiti su navedeni na vrhu. Upoređivanje kratkoročnih obaveza Current Liabilities sa gotovinom i drugim likvidnim sredstvima omogućava bolje razumevanje finansijskog stanja poslovanja.
Objašnjenje likvidnosti
Sredstva i investicije koje kompanija poseduje imaju finansijsku vrednost. S druge strane, likvidnost pokazuje koliko brzo možete pristupiti tom novcu, ako je potrebno.
Sredstva se razlikuju po svojoj likvidnosti. Na primer, preduzeće ima vlasnički kapital u zgradi koji nije baš likvidan jer se teško pretvara u gotovinu. Zbog toga, teško bi se pokrili neočekivani i hitni troškovi. S druge strane, zalihe za koje se očekuje prodaja u bliskoj budućnosti smatraju se likvidnom imovinom. Iako nije tako likvidna kao gotovina, može se očekivati da će zalihe biti prodate. Međutim, mogu se pojaviti neočekivane okolnosti i sprečiti da se to dogodi.
Merenje likvidnosti može dati informacije o tome kako finansije kompanija trenutno funkcionišu, kao i da da podatke za finansijsko planiranje. Planiranje likvidnosti je odnos očekivanih budućih računa koji dolaze i faktura koje će biti poslate. Akcenat je na predviđanju vremena kada može doći do nedostatka novca za pokriće očekivanih troškova i rešavanje tih nedostataka. Planiranjem likvidnosti se traži vreme kada će dodatni novac biti potreban i kada bi se gotovina mogla iskoristiti za investicije.
Likvidnost imovine
Sredstva su navedena po tome koliko brzo se mogu pretvoriti u gotovinu, odnosno, koliko su likvidna. Gotovina je prva navedena, a zatim slede potraživanja i zalihe koje se jednim imenome zovu obrtna sredstva. Dugotrajna sredstva Non-current Assets prate obrtna sredstva u bilansu stanja i obuhvataju stavke kao što su, recimo, oprema i žigovi. To su sredstva koja se ne mogu brzo prodati za gotovinu.
Najlikvidnija imovina
Obrtna sredstva Current Assets su najlikvidnija sredstva jer se mogu brzo pretvoriti u gotovinu. Ona uključuju gotovinske ekvivalente, potraživanja i zalihe.
Najmanje likvidna imovina
Dugotrajna imovina Non-current Assets je najmanje likvidna jer je potrebno više vremena da se proda. Ova imovina uključuje opremu, zgrade i robne marke.
Zašto je potrebno pratiti likvidnost?
Evo nekoliko saveta za redovno praćenje likvidnosti:
- Pratite finansijsko zdravlje poslovanja
Neophodno je imati dovoljno gotovine za izmirivanje finansijskih obaveza, ali ne previše jer se novac može bolje investirati.
- Obezbedite zajam ili druge izvore finansiranja
Banke i investitori gledaju koeficijente likvidnosti pri određivanju sposobnosti kompanije da otplati dug.
- Poredite se sa drugim kompanijama u istoj industriji
Trebalo bi raditi sve ono što rade slične kompanije sa visokim učinkom u istoj industriji.
Šta su koeficijenti likvidnosti?
Koncept likvidnosti zahteva od kompanije da uporedi obrtna sredstva Current Assets sa tekućim obavezama Current Liabilities poslovanja. Da bi procenili poziciju likvidnosti kompanije, finansijski menadžeri mogu izračunati koeficijente iz informacija koje se nalaze u bilansu stanja.
Koeficijenti likvidnosti Liquidity Ratios su dragocen način koji pokazuje da li će imovina kompanije moći da pokrije obaveze kada dospeju. Postoje tri uobičajena pokazatelja likvidnosti.
- Koeficijent tekuće likvidnosti Current Ratio
- Koeficijent ubrzane likvidnosti Quick Ratio
- Koeficijent trenutne likvidnosti Cash Ratio
Razlika između likvidnosti i solventnosti
Likvidnost je mera sposobnosti kompanije da ispuni kratkoročne finansijske obaveze koje dospevaju za manje od godinu dana.
Solventnost Solvency je, međutim, mera njene sposobnosti da izmiri dugoročne obaveze, kao što su bankarski krediti, penzije i kreditne linije.
Likvidnost se meri koeficijentima likvidnosti tekućim, brzim i trenutnim.
Solventnost se meri drugim odnosima:
- Odnos duga i imovine Debt to Assets Ratio, ili koliko je sredstava preduzeća finansirano dugom?
- Koeficijent pokrića kamata Interest Coverage Ratio, odgovara na pitanje da li kompanija može da plati trošak kamate na svoj dug?
- Odnos duga i kapitala Debt to Equity Ratio, ili koliki deo poslovanja kompanije je finansiran kapitalom akcionara?
Kratkoročni problemi likvidnosti mogu dovesti do dugoročnih problema sa solventnošću. Važno je voditi računa o jednom i drugom, a finansijski pokazatelji su dobar način za praćenje rizika likvidnosti i solventnosti.