Marža sigurnosti, margina sigurnosti, granica sigurnosti
Šta je marža sigurnosti?
Marža sigurnosti je procentualna razlika između procenjene unutrašnje (suštinske) vrednosti po akciji Intrinsic Value i trenutne cene akcije.
Margina sigurnosti je ulaganje hartija od vrednosti koje se kupuju samo kada je njihova tržišna cena znatno ispod unutrašnje vrednosti. Drugim rečima, kada je tržišna cena hartije od vrednosti znatno ispod procene njene unutrašnje vrednosti, razlika je margina sigurnosti.
Margina sigurnosti je važan koncept za investitore svih vrsta. Najviše je koriste investitori vrednosti, ali i investitori u rast, investitori fokusirani na prihod i investitori u derivate Derivatives i opcije Options.
Ulaganje kada je margina sigurnosti veća od 20% obično se naziva ulaganjem vrednost Value Investing. Investitori u rast takođe treba da obrate pažnju na veličinu marže. Što je veća margina sigurnosti, manji je rizik investicije. Akcija sa 50% margine sigurnosti će teoretski pasti manje od akcije sa malom marginom ili neće uopšte pasti. Potcenjena akcija nema mnogo prostora za dalji pad.
Formula i primer izračunavanja margine sigurnosti
Formula margine sigurnosti funkcioniše na sledeći način:
Margina sigurnosti = 1 – (Trenutna cena akcija / Unutrašnja vrednost akcije)
Investitor želi da kupi akcije kompanije A po trenutnoj tržišnoj ceni od 9 dolara po akciji. Nakon detaljne analize osnova kompanije, investitor veruje da je suštinska vrednost akcija 10 dolara. Ubacivanje ovih brojeva u formulu daje sledeće rezultate:
MOS = 1 – (9/10) = 10%.
U ovom primeru, margina procenta sigurnosti je 10%.
Investitor bi mogao da odstupi od ciljane cene unutrašnje vrednosti za čak 10% i da teoretski ne doživi gubitak, ili samo veoma mali.
Međutim, on shvata da cena akcija može pasti usled nepredviđenih okolnosti. Da bi se zaštitio od potencijalnog gubitka, investitor bi mogao da planira da trguje po ceni nižoj od suštinske vrednosti akcije. Ovo je razlog zbog koga se izračunava margina sigurnosti.
U gornjem primeru, investitor je odlučuje da 10% nije dovoljno širok raspon marže i postavlja ciljnu cenu na 8 dolara. Cena od 8 dolara je 20% niža od procenjene vrednosti akcije od 10 dolara. Dakle, investitor je povećao maržu sigurnosti na 20%.
Idealna marža sigurnosti
Teško je reći da li postoji idealna margina sigurnosti za bilo kog konkretnog investitora. Što je veća margina sigurnosti, investitor ima više prostora da pogreši, što ne mora biti loše . Imajući to na umu, veća ili šira margina sigurnosti je verovatno bolja za većinu investitora.
Ko koristi formulu margine sigurnosti?
Maržu sigurnosti obično koriste investitori vrednosti Value Ivestors. Investitori sa vrednosti traže potcenjene akcije kako bi pronašli profitabilne prilike za trgovanje. Metod za postizanje profitabilnosti uključuje razliku između tržišne i unutrašnje vrednosti.
Tržišna vrednost akcije je jednostavno cena po kojoj se trenutno trguje. Cena stalno fluktuira i može biti daleko iznad unutrašnje vrednosti ili pasti daleko ispod unutrašnje vrednosti.
Unutrašnja vrednost je kalkulacija cene po kojoj bi akcija trebalo da se trguje na osnovu fundamentalne analize. Postoji nekoliko faktora koji određuju cenu akcija i analiza uzima u obzir i kvantitativne i kvalitativne faktore. Na primer, prošla, sadašnja i procenjena buduća zarada, profit i prihod, prepoznavanje brenda, proizvodi i patenti u vlasništvu itd.
Kako investitori mogu koristiti marginu sigurnosti
Nakon utvrđivanja suštinske vrednosti akcije, investitor može jednostavno da je kupi ako je trenutna tržišna cena niža. Ali ako je proračun investitora bio pogrešan marža sigurnosti može biti veoma važna kada se ulaže u akcije.
Svi faktori se ne mogu uzeti u obzir i napraviti savršena kalkulacija, margina sigurnosti može biti tampon od mogućih gubitaka.
Formula margine sigurnosti se takođe koristi u računovodstvu za utvrđivanje koliko prodaja može pasti pre nego što kompanija postane neprofitabilna. Ovde je akcenat samo na upotrebi formule u investiranju.
Značaj margine sigurnosti
Iako je koncept granice sigurnosti jednostavan, trebalo bi potpuno razumeti njene prednosti. Najvažniji deo ulaganja u vrednost je strukturirani pristup za smanjenje rizika i povećanje prinosa.
Ispod su ključne prednosti korišćenja margine sigurnosti u proceni akcija:
Zaštita od tržišnih fluktuacija i otpornost tokom ekonomske krize
Marža sigurnosti deluje kao tampon i na promenljivim i na medveđim tržištima Bear Markets. Na primer, akcija sa suštinskom vrednošću od 100 dolara se kupi za 60 dolara, 40% marže štiti od iznenadnih padova tržišta. U recesiji, kada akcije padaju, ova akcija ima će verovatno održati svoju vrednost ili barem doživeti manje ozbiljan pad.
Ublažavanje rizika i margine za grešku u proceni
Ovaj pristup smanjuje rizik od finansijskog gubitka jer dozvoljava pogrešne proračune u proceni vrednosti akcija. Na primer, ako investitor proceni vrednost akcije na 120 dolara, ali je kupi na 80 dolara, postoji značajna tampon zona. Čak i ako je stvarna unutrašnja vrednost 110 dolara, investitor i dalje može zaraditi zbog početne konzervativne kupovne cene.
Podstiče dugoročnu pristup
U skladu sa filozofijom ulaganja vrednosti, promoviše strpljenje tokom tržišnih fluktuacija. Pretpostavimo da investitor kupi akciju po ceni od 50 dolara, što je znatno ispod njene izračunate unutrašnje vrednosti od 75 dolara. Ovaj raspon omogućava investitoru koji veruje u dugoročni potencijal akcija da ostane miran i zadrži ih tokom kratkoročnih padova na tržištu.
Povećani potencijal povrata i osnova za kontrirano ulaganja
Marža sigurnosti značajno povećava potencijal povrata kada tržište ponovo procenjuje akcije. Na primer, razmotrimo dva scenarija: U prvom, investitor kupuje akcije po njenoj suštinskoj vrednosti od 100 dolara, nadajući se tržišnoj korekciji. Čak i korekcija tržišta od 20% naviše bi donela prinos od 20%. Međutim, u drugom scenariju, ako se ista akcija kupi za 60 dolara (40% ispod unutrašnje vrednosti), korekcija tržišta od 20% povećala bi vrednost akcije na 120 dolara, što predstavlja 100% povrat na početnu investiciju. Ova velika razlika pokazuje kako margina sigurnosti može dramatično povećati profitni potencijal. Pored toga, ovaj princip podržava kontrirana ulaganja Contrarian Investing omogućujući pronalaženje i kupovinu potcenjenih akcija, sa većim profitnim potencijalom.
Ukratko, margina sigurnosti je vrlo važna za pametno ulaganje. Pomaže u zaštiti od tržišnih uspona i padova, dozvoljava greške u vrednovanju akcija, podržava dugoročno gledište i može dovesti do većeg profita. To je jednostavan, ali moćan način da napravite sigurnije i potencijalno profitabilnije odluke o ulaganju