Municipal Bonds

Opštinske obveznice, municipalne obveznice

Muni Bonds, Munis

Šta su opštinske obveznice?

Opštinske obveznice Municipal Bonds su dužničke hartije od vrednosti Debt Securities koje izdaju državne i lokalne samouprave. Obično se koriste za finansiranje javnih radova kao što su izgradnja auto-puteva mostova, škola parkova, biblioteka i drugih infrastrukturnih objekata.

Opštinske obveznice su zapravo zajmovi, koje investitori daju lokalnim samoupravama, pri čemu vlasnici obveznica postaju poverioci. U zamenu za pozajmljeni kapital, vlasnicima obveznica dobijaju kamatu Interest na iznos glavnice Principal. Kamata koja se plaća na municipalne obveznice je često oslobođena poreza. Ova pogodnost ih čini privlačnim investitorima i pojedincima u višim razredima poreza na dobit Income Tax.

Ako je cilj investitora očuvanje kapitala i prihod bez poreza, vredi razmotriti opštinske obveznice.

Vrste opštinskih obveznica

Obveznice opšte obaveze

Obveznice opšte obaveze General Obligation Bonds  izdaju okruzi, države ili gradovi. One nisu obezbeđene imovinom, već „punom verom i kreditom” izdavaoca obveznica, koji može da oporezuje rezidente za isplatu vlasnika obveznica.

Obveznice prihoda

Vrsta opštinske obveznice koja se isplaćuje iz prihoda, takođe je poznata kao prihodna obveznica Revenue Bond. Prihodi se ostvaruju iz nekog projekta, kao što su, prihodi od zakupa ili putarine. Obveznica prihoda se razlikuju od obveznica opšte obaveze jer se isplaćuju samo iz prihoda ostvarenih na projektima finansiranim obveznicama. Poreski prihodi se uopšte ne koriste.

Opštinske obveznice su oslobođene poreza i niskorizične, sa velikom verovatnoćom da će izdavaoci vratiti svoje dugove. Investiranje u opštinskie obveznice je niskorizično, ali ne i bez rizika. Može se, na primer, desiti da izdavalac nije u mogućnosti da plati ugovorenu kamatu ili glavnicu po dospeću.

Nivoi kreditnog rizika opštinskih obveznica

Agencije za procenu kreditne sposobnosti analiziraju sposobnost emitenta da izmiri dužničke obaveze i dodeljuju mu rejting. Ocena kreditne sposobnosti se, inače, kreće od Aaa ili AAA za kreditno najsposobnije izdavaoce do, DDD, DD ili D.

Obveznice sa rejtingom BBB, Baa ili boljim se generalno smatraju odgovarajućim investicijama kada je očuvanje kapitala primarni cilj. Da bi se smanjila zabrinutost investitora, mnoge opštinske obveznice su podržane polisama osiguranja koje garantuju otplatu u slučaju neizvršenja obaveza.

Svake godine, Moody’s Investors Service objavljuje “U.S. Municipal Bond Defaults and Recoveres”, studiju o više od 10.000 izdavalaca opštinskih obveznica. Tokom proteklih 10 godina, prosečna stopa neizvršenja obaveza za investicione municipalne obveznice bila je 0,10%. U poređenju sa stopom neizvršenja obaveza korporativnih obveznica sa sličnim rejtingom, koja je bila 2,25%, to je puno bolji rezultat.

Iako su niskorizične kašnjenje opštinskih obveznica u isplati nije neuobičajeno.

Prednosti opštinskih obveznica

  • Minimiziranje poreza

Mnoge opštinske obveznice su izuzete od federalnih poreza. Pored toga, ako investitor živi u istoj državi gde je izdata obveznica, može biti oslobođeni i državnih i lokalnih poreza. Ovo posebno koristi investitorima u višim poreskim razredima, jer oslobađanje od poreza povećava prinos obveznica. Kupovinom opštinskih obveznice bez poreza investitori mogu dosta uštedeti.

Za poređenje prinosa muni obveznice koristi se formula prinosa ekvivalentnog poreza na neoporezivu opštinsku obveznicu, Tax-equivalent Yield (TEY):

Prinosa ekvivalentnog poreza = Prinos opštinskih obveznica bez poreza / (1 – trenutna marginalna poreska stopa investitora)

TEY = Tax-free municipal bond yield / (1 – investor’s current marginal tax rate)

Recimo, investitor u poreskom razredu od 35% kupuje muni obveznicu sa prinosom od 4%. Obračun prinosa ekvivalentnog poreza bi bio 4 / (1 – 0,35), a TEY obveznice bi bio 6,15%. Drugim rečima, investitor mora da pronađe oporezivu obveznicu sa prinosom od 6,15% da bi prinos bio ekvivalentan sa prinosom muni obveznice.

  • Diverzifikacija

Kada se investira, ne bi trebalo stavljati “sva jaja u jednu korpu”, već diverzifikvati portfolio. Na taj način se smanjuje rizik ulaganja. Investitori koriste muni obveznice uz državne obveznice Treasury Bonds i korporativne obveznice Corporate Bonds. Sve ove hartije od vrednosti imaju različit nivo rizika i nagrade. Obično, muni obveznice nose nešto veći rizik, imaju veći prinos od trezora Treasuries, ali imaju niži prinos od korporativnih obveznica.

  • Sigurnost

Opštinske obveznice se smatraju relativno sigurnim investicijama sa fiksnim prihodom. One su sigurnije od obveznica prihoda, jer opština može da poveća poreze i pokrije neizmirene obaveze. Nasuprot tome, obveznice prihoda zarađuju samo od konkretnog projekta.

Rizici opštinskih obveznica

  • Rizik od neizvršenja obaveza

Iako su ove obveznice relativno sigurna investicija, opštine se ponekad mogu naći u finansijskim teškoćama, što se ipak retko događa. Da bi smanjili rizik od neizvršenja obaveza investitori rizika gledaju kreditni rejting Credit Rating obveznica za koju su zainteresovani. Konačno, opština propisuje pravila o vrednim hartijama, ima veb stranicu sa podacima o cenama i drugim vrednim informacijama za investitore.

  • Kamatni rizik

Ako kamatne stope rastu, cene obveznica padaju, i obrnuto. Ova situacija se desila 2022. godine kada su obveznice ušle na tržište medveda Bear Market, baš kao i akcije.

Ako posle kupovine obveznice kamatne stope porastu, tržišna vrednost obveznice pada i tada ona vredi manje. Sa druge strane, ako kamatne stope na obveznicu kasnije padnu, cena obveznice raste. Pošto cena raste, prinos je veći nego da se kupi nova obveznicu sa nižom kamatnom stopom.

  • Rizik opoziva

Neke muni obveznice se mogu opozvati, što znači da emitent može odlučiti da isplati obveznicu pre datuma dospeća. Kada kamatne stope padnu, emitent može da otplati obveznicu jer može uštedeti refinansiranjem ili izdavanjem druge obveznice sa nižom kamatom.

Scroll to Top