NAV vs Book Value

NAV prema knjigovodstvenoj vrednosti, neto vrednost imovine prema knjigovodstvenoj vrednosti, razlika između neto vrednosti imovine i knjigovodstvene vrednosti

NAV prema knjigovodstvenoj vrednosti?

Neto vrednost imovine Net Asset Value (NAV) i knjigovodstvena vrednost Book Value su finansijski pokazatelji koji se koriste za procenu vrednosti kompanije ili investicije. Iako su ove metrike slične izračunavaju se i koriste u različitim kontekstima. Razumevanje razlika je važno za investitore, jer im može pomoći da donesu informisane odluke o svojim ulaganjima.

Razlike između neto vrednosti imovine i knjigovodstvene vrednosti

Definicija

Neto vrednost imovine se koristi za izračunavanje vrednosti zajedničkog fonda Mutual Fund, fonda kojim se trguje na berzi Exchange Traded Fund (ETF) ili bilo kog drugog udruženog investicionog sredstva. Predstavlja neto vrednost celokupne imovine u fondu, nakon odbitka obaveza, podeljena sa brojem akcija u opticaju. NAV se obično izračunava na dnevnoj bazi.

Knjigovodstvena vrednost je, s druge strane, mera neto vrednosti kompanije ili investicije. Predstavlja vrednost imovine kompanije umanjenu za obaveze, kako je prikazano u bilansu stanja. Knjigovodstvena vrednost se izračunava u određenom trenutku i ne ažurira se tako često kao NAV.

Izračunavanje

Za izračunavanje NAV-a, je potrebno oduzeti obaveze od ukupne imovine fonda. Dobijena vrednost se zatim deli sa brojem otvorenih akcija. Ova kalkulacija daje vrednost ulaganja po akciji u bilo kom trenutku.

Nasuprot tome, obračun knjigovodstvene vrednosti uključuje oduzimanje ukupnih obaveza kompanije od ukupne imovine. Preostala vrednost predstavlja knjigovodstvenu vrednost preduzeća.

Kontekst

NAV se obično koristi u kontekstu zajedničkih fondova i ETF-ova. Prvenstveno se koristi za određivanje cene po kojoj investitori mogu kupiti ili prodati akcije u fondu. Izračunavanjem NAV, investitori mogu dobiti tačnu i ažurnu procenu svojih investicija.

Knjigovodstvena vrednost se obično koristi u kontekstu procene pojedinačnih kompanija. Ona daje sliku neto vrednosti kompanije i može se koristiti za procenu njenog finansijskog zdravlja i vrednosti u odnosu na njenu imovinu i obaveze.

Tajming

NAV se izračunava na dnevnoj bazi za zajedničke fondove i ETF-ove. Ovo omogućava investitorima da tačno procene svoje investicije, što je posebno važno za one koji žele da kupe ili prodaju akcije.

Knjigovodstvena vrednost se obično izračunava na kraju izveštajnog perioda, na kraju fiskalne godine ili kvartala. Kao rezultat toga, ne odražavati trenutnu vrednost kompanije ako je došlo do značajnih promena od poslednjeg izveštajnog perioda.

Korist za investitore

NAV je posebno koristan za investitore koji žele da prate učinak svojih ulaganja u zajedničke fondove ili ETF-ove. Obezbeđuje poatke o vrednost investicije u realnom vremenu i može se koristiti za procenu učinka fonda u odnosu na njegovu referentnu vrednost ili druga moguća ulaganja.

Rezime

Knjigovodstvenu vrednost češće koriste investitori, analitičari i zajmodavci za procenu finansijskog zdravlja i vrednosti kompanije. Pored toga, može se uporediti sa cenom akcija da bi se utvrdilo da li je kompanija potcenjena ili precenjena.

U zaključku, dok su i neto vrednost imovine (NAV) i knjigovodstvena vrednost finansijske metrike koje se koriste za procenu vrednosti investicije ili kompanije, one se izračunavaju i koriste u različitim kontekstima. NAV se prvenstveno koristi za zajedničke fondove i ETF-ove, pružajući investitorima ažurnu procenu njihovih investicija. Knjigovodstvena vrednost se, s druge strane, koristi za procenu pojedinačnih kompanija i procenu njihovog finansijskog zdravlja. Razumevanje ovih razlika može pomoći investitorima da donesu bolje informisane odluke o svojim investicijama.    

Scroll to Top