Ulaganje u vrednost, investiranje u vrednost, ulaganje u vredne akcije
Šta je ulaganje vrednost?
Ulaganje u vrednost je proces traženja i kupovine akcija za koje se smatra da se prodaju po nižoj ceni od njihove unutrašnje (suštinske) vrednosti Intrinsic Value. To je investiciona strategija koja korišćenjem fundamentalne analize pokušava da pronađe hartije od vrednosti koje se prodaju ispod njihove percipirane unutrašnje vrednosti. Iako ne postoji jedinstven metod za izračunavanje suštinske vrednosti, analitičari i investitori obično koriste mere kao što su odnos cene akcije i zarade (P/E) ili odnos cene i knjigovodstva (P/B) da identifikuju akcije vrednosti.
Strategija ulaganja u vrednost je generalno u suprotnosti sa strategijom ulaganja u rast, koja nastoji da pronađe akcije sposobne da značajno povećaju svoju zaradu tokom vremena. Kao rezultat toga, akcije vrednosti uglavnom isplaćuju dividende i imaju niže multiplikatore P/E, dok akcije rasta generalno ne isplaćuju dividende i imaju više P/E.
Kako funkcioniše vrednost ulaganja?
Jednostavno rečeno, ulaganje u vrednost podrazumeva pronalaženje akcija po povoljnim cenama. Investitor vrednosti, da bi pronašao povoljne cene, obično primenjuje metode fundamentalne analize da bi otkrio suštinsku vrednost akcija. Ova analiza može uključiti brojne metrike procene, kao što su:
- Odnos cene i zarade Price to Earnings (P/E)
- Odnos duga i kapitala Debt to Equity (D/E)
- Odnos cene i knjigovodstvene vrednosti Price to Book (P/B)
- Odnos cena/zarada prema rastu Price/Earnings to Growth (PEG)
Kada je investitor vrednosti siguran u svoju procenu suštinske vrednosti akcije, može utvrditi da li cena akcije odražava ovu vrednost ili ne. Ako smatra da je cena akcije znatno ispod njene unutrašnje vrednosti, investitor može odlučiti da kupi akcije. U slučaju da je cena iznad njene intrinzične vrednosti, investitor može da prati akcije i sačeka cenu koja izgleda kao bolja vrednost.
Principi ulaganja u vrednost
Postoji nekoliko principa ulaganja koje vrednosni investitori uglavnom poštuju kada sprovode svoju strategiju ulaganja. Principi ulaganja ključnih vrednosti mogu uključivati procenu unutrašnje vrednosti, traženje margine sigurnosti, dugoročnu perspektivu ili perspektivu suprotstavljanja.
1. Procena unutrašnje vrednosti
Investitor vrednosti može proceniti ono za šta veruje da je prava vrednost kompanije, a zatim može tražiti akcije koje se prodaju sa diskontom u odnosu na njihovu unutrašnju vrednost. Da bi došao do ove vrednosti, investitor može da koristi metriku procene kao što je odnos P/E.
2. Traženje margine sigurnosti
Razlika između unutrašnje vrednosti akcije i njene trenutne cene predstavlja njenu marginu sigurnosti Margin of Safety. U teoriji, što je veća margina sigurnosti (intrinzična vrednost manje tržišna cena), veći je potencijal rasta cene koji se može ostvariti tokom vremena.
3. Dugoročna perspektiva
Investitori vrednosti generalno strpljivo čekaju da njihove kupljene akcije poskupe. Ponekad je potrebno mnogo godina da dostignu ili nadmaše svoju suštinsku vrednost.
4. Perspektiva suprotstavljanja
Investitor vrednosti može investirati suprotno od načina na koji većina investira. Na primer, kada otkriju da su akcije dobre kompanije pogrešno procenjene kao rezultat prodaje drugih investitora, možda će biti skloni da steknu akcije po onome što smatraju povoljnom cenom.
Kako akcije postaju potcenjene?
Akcije mogu postati relativno potcenjene iz više razloga:
- Negativan pritisak na kompaniju ili njenu industriju
- Ciklične tržišne fluktuacije
- Kratkoročni ekonomski događaji
- Veće korekcije tržišta koje nisu specifične za akcije ili njihovu industriju
Kako rastu u cene potcenjenih akcija?
Do promene cena akcija može doći iz više razloga, ali odlučujući faktor na kretanje cena akcija je ponuda i potražnja za akcijama. Dakle, cena potcenjenih akcija može da poraste kada šire tržište shvati njihovu suštinsku vrednost i potražnja za akcijama poraste. Takođe, cene mnogih akcija jednostavno porastu kao posledica ukupnih ekonomskih ili političkih okolnosti.
Ulaganje u vrednost je obično strategija institucionalnih investitora, a institucije ponekad mogu da uđu u određene akcije ili grupe akcija ili da ih povuku iz njih. Kako institucije ulaze ili izlaze iz vrednosnih akcija, one mogu da odu u željenom ili neželjenom pravcu, što rezultira većim povećanjem ili smanjenjem cena.
Strategije ulaganja u vrednost
Ulaganje u vrednost uključuje kupovinu hartija od vrednosti koje se prodaju ispod njihove percipirane unutrašnje vrednosti. Investitori vrednosti se stoga odlučuju za različite pristupe u pokušaju da utvrde da li se date investicije trguju ispod unutrašnje vrednosti. Neki od pokazatelja koje analiziraju su odnos cene i zarade, odnos cene i knjigovodstvene vrednosti i vrednost diskontovanog toka novca.
1. Odnos cene i zarade
Odnos cene i zarade Price to Earnings (P/E) se izračunava tako što se tržišna vrednost cene po akciji podeli sa najnovijom zaradom po akciji kompanije EPS. Investitori takođe mogu koristiti predviđenu buduću zaradu za ovu kalkulaciju. Nizak odnos P/E može ukazivati na to da se akcija prodaje sa popustom u odnosu na njenu zaradu.
2. Odnos cene i knjigovodstvene vrednosti
Odnos cene i knjigovodstvene vrednosti se izračunava deljenjem tržišne kapitalizacije Market Capitalization kompanije sa knjigovodstvenom vrednošću Book Value kapitala iz poslednjeg izveštajnog perioda. Knjigovodstvena vrednost preduzeća je preostala vrednost ako bi kompanija unovčila svu svoju imovinu i isplatila sav dug.
Neki investitori vrednosti traže P/B koeficijent manji od 1,0, dok drugi traže akcije sa P/B nižim nego kod drugih kompanija u istoj industriji.
3. Diskontovana vrednost novčanog toka
Metoda diskontovanog novčanog toka Discounted Cash Flow (DCF) procenjuje vrednost akcija kompanije predviđanjem budućih novčanih tokova kompanije, ili njene sposobnosti da generiše gotovinu tokom vremena. Ove projekcije novčanih tokova se zatim diskontuju nazad na sadašnju vrednost koristeći diskontne stope. Rezultujuća sadašnja vrednost budućih novčanih tokova se zatim poredi sa trenutnom tržišnom cenom akcije i procenjuje da li je potcenjena.
Prednosti i nedostaci ulaganja u vrednost
Prednosti
Prihod od dividendi
Akcije vrednosti obično isplaćuju dividende, koje se mogu koristiti za kupovinu više akcija ili uzeti od strane investitora kao prihod.
Potencijal za stabilne prinose
Akcije vrednosti mogu da daju konzistentnije prinose sa manjom volatilnošću u poređenju sa akcijama rasta.
Dugoročni rast
Pored dividendi, akcije vrednosti imaju potencijal za povećanje kapitala tokom vremena.
Nedostaci ulaganja u vrednost
Rizik od gubitka
Kao i kod bilo koje druge vrste akcija, vrednosne akcije rizikuju da će vrednost investicije pasti ispod investiranog iznosa.
Zahteva vreme
Metode ulaganja vrednosti, fundamentalna analiza i aktivno upravljanje zahtevaju vreme.
Subjektivnost
Intrinzična vrednost i definisanje cena su subjektivne prirode, zahtevaju procenu inputa u pogledu budućih zarada, tokova gotovine i kamatnih stopa, kao i predviđanje kako će investitori vrednovati akcije tokom vremena.
Poznati investitori vrednosti
Neki od najpoznatijih investitora vrednosti u istoriji ulaganja su Benjamin Graham, Warren Buffett, Charlie Munger i Bill Ackman. Investitori često oponašaju stilu i uspeh najpoznatijih vrednosnih investitora.
Benjamin Graham: Smatra se ocem ulaganja u vrednost, Grejem je bio britansko-američki ekonomista i investitor koji je takođe napisao ili koautor dve klasične knjige o investiranju vrednosti, Analiza hartija od vrednosti Security Analysis i Inteligentni investitor The Intelligent Investor.
Warren Buffett: Pod uticajem Benjamina Grahama i predsednik i izvršni direktor Berkshire Hathaway Inc (BRK.A), Bafetov stil ulaganja u vrednost omogućio mu je da postane jedan od najbogatijih ljudi na svetu.
Charlie Munger: Milijarder, investitor i bivši advokat za nekretnine, Munger je bio potpredsednik Berkshire Hathaway Inc i desna ruka Buffett-a..
Bill Ackman: Osnivač i izvršni direktor hedž fonda Pershing Square Capital Management, Ackman je poznat po ulaganju u problematične (potcijenjene) kompanije.
Rezime
Ulaganje u vrednost se može jednostavno opisati kao proces pronalaženja i kupovine akcija po povoljnim cenama. Da bi pronašao povoljne cene, investitor vrednosti može da koristi različite metode da otkrije suštinsku vrednost akcija, a zatim da pokuša da kupi akcije po ceni znatno nižoj od te vrednosti.