Book Value

Knjigovodstvena vrednost preduzeća

vidi, Net Book Value (NBV), Owners’ Equity, Net Worth, Carrying Value, Net Asset Value, Balance Sheet Value

Šta je knjigovodstvena vrednost?

Najjednostavnije rečeno knjigovodstvena vrednost Book Value preduzeća su njena imovina Assets umanjena za njene obaveze Liabilities. Knjigovodstvena vrednost se koristi za određivanje vrednosti kompanije i utvrđivanje da li su akcije precenjena ili podcenjene. Obaveze uključuju sve kratkoročne obaveze Current Liabilities i dugoročne obaveze Long-term Liabilities. Knjigovodstvena vrednost je vrednost kapitala kompanije koja je prikazana u njenim finansijskim izveštajima Financial Statements i jednaka je ukupnom iznosu koji bi svi akcionari dobili ako bi kompaniju bila likvidirana. Ako kompanija želi da okonča poslovanje ono što ostane posle prodaje imovine i izmirenja obaveza je knjigovodstvena vrednost.

Formula

Knjigovodstvena vrednost = Sredstva – Obaveze

Book Value = Assets – Liabilities

Na primer, ako preduzeće ima ukupno 2 miliona dolara sredstava i 1 milion dolara neizmirenih obaveza knjigovodstvena vrednost bi bila milion dolara.

Knjigovodstvena vrednost kompanije ne daje mnogo podataka o stvarnoj vrednosti i potencijalnom profitu koji može doneti. Knjigovodstvena vrednost je termin koji označava osnovnu neto vrednost kompanije. Na primer, samo zato što jedna kompanija ima neto knjigovodstvenu vrednost od 1 milion dolara, a druga ima neto knjigovodstvenu vrednost od 2 miliona dolara, to ne znači da je bolje investirati u drugu. Knjigovodstvenu vrednost je dobro merilo za poređenje različitih akcija samo ako se koristi zajedno sa drugim pokazateljima.

Knjigovodstvena vrednost se obično prikazuje po akciji i određuje deljenjem celokupnog akcionarskog kapitala Shareholders’ Equity sa prosečnim brojem običnih akcija koje su u opticaju Average Shares Outstanding. Ovaj odnos služi za poređenje kompanija i zove se knjigovodstvena vrednost po akciji Book Value per Share (BVPS) 

Primer

Knjigovodstvenu vrednost kompanija A je milion dolara i ima 100.000 akcija. Knjigovodstvena vrednost po akciji je 10 dolara.

Kompanija B vredi 2 miliona dolara i ima 10.000 akcija. Knjigovodstvena vrednost po akciji je 200 dolara.

Knjigovodstvena vrednost je prvenstveno važna za investitore koji investiraju u vrednost Value Investing i žele da pronađu dobre firme sa potcenjenim akcijama, posebno ako procenjuju da će kompanija rasti i da će cene akcije rasti. Ne primer:

Kompanija A ima knjigovodstvenu vrednost po akciji od 10 dolara i tržišnu cenu od 50 dolara po akciji. Odnos tržišne cene i knjigovodstvenu vrednosti je 5 (akcije se prodaju po tržišnoj ceni 5 puta većoj od knjigovodstvene vrednosti). Investitori će verovatno zaključiti da je to precenjena akcija.

Kompanija B ima knjigovodstvenu vrednost po akciji od 200 dolara i tržišnu cenu od 100 dolara po akciji. Odnos tržišne cene i knjigovodstvenu vrednosti je 0,5. Investitori će verovatno zaključiti da je to potcenjena akcija.

Kompanija B je u početku izgledala kao bolji izbor, ali dublja analiza je pokazala da je bolje investirati u kompaniju A. Kompanija koja raste uvek će vredeti više od svoje knjigovodstvene vrednosti.

Iskusni investitori su uvek oprezni i procenjuju vrednost Valuation akcije iz nekoliko uglova umesto da kupuju na osnovu samo jednog pokazatelja vrednosti. Na primer, za konačnu procenu je potrebno analizirati indikatore vrednosti Value Indicators kao što su odnos cene prema zaradi Price to Earnings (P/E), projektovani rast zarade ili odnos cena / zarada prema rastu Price / Earnings to Growth (PEG) Ratio, odnos cene i prodaje Price to Sales (P/S Ratio), koeficijent isplate dividende Dividend Payout Ratio (DPR), prinos od dividendi Dividend Yield, prinos na kapital Return on Equity (ROE) itd.

Scroll to Top