Bull Market

Bikovsko tržište, rastuće tržište, tržište bika

Šta je bikovsko tržište?

Američka komisija za hartije od vrednosti SEC definiše tržište bika Bull Market kao “vreme kad cene akcija rastu i kada je raspoloženje tržišta optimistično”. SEC dalje kaže da tržište bika karakteriše “rast od 20% ili više u širokom tržišnom indeksu tokom najmanje dvomesečnog perioda”. Kada ekonomija raste, nezaposlenost je mala, potrošači kupuju, investitori su optimistični, a na berzi ima više prilika za zaradu. S druge strane, medveđe tržište Bear Market predstavlja pad tržišta od 20% ili više.

Rastuća tržišta mogu trajati više godina. Najduže rastuće tržište je trajalo 11 godina, od marta 2009 nakon velike recesije, i završilo se Covid-19 u martu 2020.

Karakteristike rastućeg tržišta bika

Tržište bika se prepoznaje po njegovim osobinama:

  • Kontinuirano povećanje indeksa širokog tržišta Broad Market Index

Ratuće tržište se javlja sa rastom tržišnih indeksa 20% ili više, tokom dva meseca ili duže. Primeri tržišnih indeksa, koji se uzimaju u obzir, su S&P 500 Index ili Dow Jones Industrial Average (DJIA),

  • Poverenje investitora

Tokom bikovskog tržišta, investitori veruju u snagu berze Stock Market i njen budući potencijal. Na bikovskom tržištu investitori kupuju više akcija i zadržavaju svoje investicije duže vremena.

  • Jaka nacionalna ekonomija

Bikovsko tržište je obično praćeno snažnim rastom ukupne nacionalne ekonomije. Rastuću ekonomiju karakterišu visoka zaposlenost, rastući bruto domaći proizvod (BDP) Gross Domestic Product (GDP) i pozitivni ključni ekonomski pokazatelji.

Primeri iz istorije bikovskih tržišta

Tokom istorije bilo je nekoliko značajnih tržišta bikova, svako sa svojim jedinstvenim karakteristikama i pokretačima. Evo nekoliko primera nekih od najvećih bikovskih tržišta:

  • Bikovsko tržište od 1920. do 1929. godine

Tržište bika , dvadesetih godina prošlog veka je bilo je izazvano špekulacijama i trajalo je sve do sloma berze 1929. Odlikovao ga je brz ekonomski rast, rastuće cene imovine i povećana potrošnja potrošača.

  • Japansko tržište bika 1980-ih

Tržište bika u Japanu osamdesetih godina, karakterisao se brzim ekonomskim rastom i rastućim cenama imovine. Na kraju se završilo pucanjem j balona cena imovine 1990-ih.

  • Reganovo tržište bika 1980-ih

U 1980-im, berza je doživela bikovsko tržište koje je bilo vođeno ekonomskom politikom Reganove administracije i snažnim performansama tehnološkog sektora. Ovo tržište bika je trajalo od 1982. do avgusta 1987. kada je povećanje indeksa S&P 500 bilo za preko 100%. Završio se slomom berze crnog ponedeljka u oktobru 1987, kada je indeks S&P 500 pao preko 20% u jednom danu.

  • Tržište bika iz 1990-ih:

Ovo bikovsko tržište, takođe poznato kao dot com balon, bilo je vođeno brzim rastom interneta i tehnološkog sektora. Trajalo je od ranih 1990-ih do ranih 2000-ih, a indeks S&P 500 je porastao preko 200%.

  • Bikovsko tržište 2009.

Ovo bikovsko tržište počelo je u martu 2009. i trajalo je do februara 2020., što je najduže tržište bika. Bilo je podstaknuto snažnim rastom zarade, niskim kamatama i optimizmom investitora, a indeks S&P 500 je porastao za preko 300%.

Ovo je samo nekoliko primera nekih od najvećih bikovskih tržišta u istoriji. Bilo je mnogo drugih, svaki sa svojim jedinstvenim spletom okolnosti i pokretača.

Scroll to Top