Goodwill

Gudvil, vrednost koju kompanija dodatno plaća prilkom akvizicije

vidi Acquisition Premium

Šta je gudvil?

Gudvil je nematerijalna imovina Intangable Assets koja se pojavljuje kada jedna kompanija kupuje drugu. Kompanija koja želi da stekne drugu kompaniju spremna je da plati premiju u odnosu na fer tržišnu vrednost Fair Market Value neto imovine Net Assets ciljne kompanije. Gudvil je u stvari višak nabavne cene ciljnog  preduzeća. Vrednosti koje kompanija dodatno plaća su, na primer, dobra reputacija kompanije, lojalna baza kupaca ili klijenata, vrednost imena kompanije, solidne korisničke usluge, prepoznatljivost brenda, visoko kvalifikovana radna snaga, dobri odnosi sa kupcima i zaposlenima, vlasnička tehnologija itd. Kompanija kupuje vrednu nematerijalnu imovinu druge kompanije koja joj može doneti konkurentsku prednost. Imovina nije fizička, niti se njena vrednost može precizno odrediti. Stavke uključene u gudvil kao što su intelektualna svojina i prepoznavanje brenda nije lako izmeriti.

Vrednost gudvil-a obično nastaje pri akviziciji Acquisition kompanije. Iznos koji kompanija sticalac Acquirer plaća za ciljnu kompaniju je iznad vrednosti njene neto imovine računate po fer vrednosti i predstavlja vrednost ciljanog goodvill-a. Ako kompanija sticalac plati manje od knjigovodstvene Book Value vrednosti ciljne kompanije, dobija negativan gudvil što znači da je kupio kompaniju ispod njene fer vrednosti.

Gudvil se knjiži kao nematerijalna imovina u bilansu stanja Balance Sheet kompanije sticaoca na računu dugotrajne imovine Long-term Asset. Gudvil se smatra nematerijalnom, ili dugotrajnom imovinom jer nije fizičko sredstvo poput zgrada ili opreme.

Prema opšteprihvaćenim računovodstvenim principima Generally Accepted Accounting Principles (GAAP) i Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja International Financial Reporting Standards (IFRS), kompanije su dužne da procene vrednost gudvil-a u svojim finansijskim izveštajima najmanje jednom godišnje i evidentiraju sva obezvređenja Impairment.

Formula

Proces izračunavanja gudvil-a je u principu jednostavan, ali u praksi može biti prilično složen. Za određivanje gudvil-a potrebno je od nabavne cene ciljne kompanije oduzeti fer tržišnu vrednost sredstava i obaveza:

Gudvil = Nabavna cena ciljne kompanije – (Fer tržišna vrednost sredstava – Fer tržišna vrednost obaveza)

Goodwill = Purchase price of the target company – (Fair Market Value of Assets – Fair Market Value of Liabilities)

Gudwil za razliku od većine drugih nematerijalnih ulaganja ima neograničen vek trajanja i ne treba da se amortizuje.

Razlika između gudvila i druge nematerijalne imovine

Postoji značajna razlika između gudvila i druge nematerijalne imovine, kao što su patenti, intelektualna svojina ili istraživanje i razvoj. U suštini, gudvil nastaje samo tokom sticanja. Kao takav, ne može se kupiti ili prodati nezavisno, za razliku od nematerijalne imovine kao što su autorska prava, na primer. Pored toga, ostala nematerijalna ulaganja su definitivna jer postoji predvidiv kraj njihovog korisnog veka trajanja, dok je gudvil neograničen.

Nedostaci gudvila

Pošto je gudvil nije lako proceniti, teško ga je izračunati posebno ako nema pristupa svim potrebnim podacima.

Ponekad, kada se kompanija koja je bila uspešna suoči sa nelikvidnošću, gudvil se uklanja iz bilo kakvog vrednovanja preostalog kapitala. U trenutku bankrota ili nesolventnosti kompanije gudvil koji je nekad vredeo sada više nema nikakvu vrednost. Takav gudvil se smatra negativnim, a to znači da je kupac stekao firmu po povoljnoj ceni.

Scroll to Top