Long Position

Duga pozicija, imalac je vlasnik hartije od vrednosti

Šta je duga pozicija? 

Duga pozicija u hartiji od vrednost Long Position znači da je imalac hartije od vrednosti njen vlasnik. Investitori održavaju duge sigurnosne pozicije u očekivanju da će akcije porasti u vrednosti u budućnosti. Suprotna od duge pozicije je „kratka“ pozicija Short Position. Zauzimanje duge pozicije ukazuje na optimizam u pogledu budućnosti imovine.

Duga“ Long ili „duga pozicija“ je važan investicioni termin. Na tržištima kapitala investitori obično zauzimaju duge pozicije u akciji ili obveznici što jednostavno znači da ih kupuju. Mnogi smatraju duge pozicije investicijom, ali za stručnjake na tržištu to je samo jedna od brojnih opcija.

Pored akcija, duge pozicije se mogu otvoriti u nekoliko vrsta imovine, kao što su, na primer, robe i valute.

Šta treba znati o dugim pozicijama

Ulaskom u dugu poziciju akcija kompanije, dolara, sirove nafte ili nečeg drugog, investitor veruje da će vrednost imovine porasti i da će zaraditi.

Na primer, ako se akcije kompanije trenutno trguju po ceni od 35 dolara, a očekuje se porast na 40 dolara, investitor može odlučiti da kupi 1.000 akcija. Na taj način se obavlja duga trgovina. Ako akcije porastu za 5 dolara, zarada je 500 dolara.

Prednost duge pozicije je u tome što nema ograničenja potencijalnih dobitaka i ne može se izgubiti više od početne vrednosti trgovine.

Duga i kratka pozicija

Kada se trguje imovinom, može se zauzeti jedna od dve pozicije – duga ili kratka. Ako investitor veruje da će vrednost imovine porasti, zauzimate dugu poziciju. Profit se ostvaruje prodajom po višoj ceni nego što je plaćeno.

S druge strane, ako se očekuje pad vrednost imovine, zauzima se kratka pozicija. Kratka trgovina se pokreće prodajom. Posedovanjem kratke pozicije se ne poseduju akcije u potpunosti, već se pozajmljuju od brokera. Invetitor očekuje da će ih prodati, a zatim ponovo kupiti po nižoj ceni.

Rizici duge pozicije

Duge i kratke pozicije se takođe razlikuju prema riziku koji nose. Za investitore koji otvaraju dugu poziciju, glavni rizik je pad vrednosti imovine koju poseduju, što rezultira gubitkom. Glavna pretnja za one koji otvaraju kratku poziciju je porast vrednosti akcija koje su pozajmili. Investitor i dalje mora da vrati pozajmljena sredstva čak i ako nije ostvario profit.

Zato se kratke pozicije smatraju znatno rizičnijim od dugih. Kod dugih pozicija, gubici su ograničeni jer ne mogu pasti ispod nule, ali kod kratkih pozicija rizik je beskonačan jer ne postoji gornja granica koliko cene akcija mogu da rastu.

Duge pozicije u fjučersima

Varijanta duge trgovine može biti ulazak u dugu poziciju fjučers ugovora Futures Contract radi zaštite od nepovoljnih kretanja cena. Ugovara se kupovina nečega u budućnosti po današnjoj ceni. Kompanije često ugovaraju duge fjučers ugovore kako bi nadoknadile rizik od volatilnosti na tržištima robe.

Na primer, avio-kompanija očekuje rast cene nafte u narednim mesecima. Da bi se zaštitila orizika kupuje 1.000 barela nafte za tri meseca po ceni od 70 dolara po barelu od svog dobavljača goriva, što bi ukupno koštalo 70.000 dolara. Za tri meseca, bez obzira da li je cena po barelu iznad ili ispod 70 dolara, avio-kompanija je obavezna da kupi naftu od dobavljača po ugovorenoj ceni. Zauzvrat, od dobavljača se očekuje da isporuči fizičku robu kada ugovor istekne.

Špekulanti i hedžeri takođe trguju na robnim tržištima. Špekulanti će kupovati i prodavati fjučerse da bi ostvarili profit. Ako misle da će cene rasti, kupiće fjučerse (duga pozicija), a ako misle da će cene pasti, prodavaće fjučerse (kratka pozicija). Obim trgovine od strane špekulanata povećava likvidnost tržištu.

Duge pozicije u opcijama

Na tržištu opcija Options, trgovački ugovor funkcioniše na sličan način kao fjučers ugovor. Opcije nude pravo zauzimanja duge ili kratke pozicije, iako niste obavezni da iskoristite tu opciju. To je ono što ga razlikuje od fjučers ugovora. Kao što samo ime kaže, ugovor o opcijama odražava opciju za kupovinu ili prodaju imovine po unapred određenoj ceni i datumu. Kupuje se ako je hartija od vrednosti ostvarila očekivanja, a odbija se kupovinu ako ishod nije onakav kakav je očekivan. Kupovinom imovine se zauzima duga pozicija u ugovoru o opcijama.

Ako se očekuje rast cena imovine, otvara se duga pozicija za call opciju Call Option, a za pad cene se može otvoriti duga pozicija za put opciju Put Option.

Pretpostavimo da call opcija ima cenu izvršenja od 1,50 dolara i premiju od 33 centa. Ako ste optimistično nastrojeni prema akciji, možete otvariti dugu poziciju za jednu call opciju od 1.000 akcija umesto da kupite akcije u potpunosti. Cena plaćena za sticanje opcije je 330 dolara (1.000 x 33 centa). Po isteku roka, ako se akcija trguje iznad 1,50 dolara, možete iskoristiti svoje pravo na dugu poziciju za kupovinu 1.000 akcija po ceni od 1,50 v. Ako ste pogrešili u proceni i cena akcije je pala ispod 1,50 dolara, vaša call opcija će isteći bezvredna.

Kombinovanje dugih i kratkih pozicija

Iskusni investitori drže nekoliko različitih vrsta pozicija u bilo kom trenutku. Pri tome njihov portfolio sadrži kombinaciju imovine koja se drži dugoročno, fjučers opciju koja može, ali i ne mora biti iskorišćena i strategiju kratke prodaje koja nastoji da obezbede povrat pre nego kasnije.

Mnogi investitori ne samo da diverzifikuju raspon investicija koje drže u portfoliju, već i same pozicije. Investiranje se svodi na balansiranje nagrade i rizika.

Kombinovanje duge i kratke pozicije i vrste imovine je samo za iskusnije investitore.

Scroll to Top