Koeficijent gotovine, koeficijent trenutne likvidnosti
Cash Asset Ratio, Koeficijent gotovine
Šta je koeficijent gotovine?
Koeficijent gotovine Cash Ratio meri sposobnost preduzeće da izmiri tekuće obaveze gotovinom ili gotovinskim ekvivalentima Cash and cash Equivalents,. U poređenju s koeficijentima tekuće likvidnosti Current Ratio i ubrzane likvidnosti Quick Ratio Cash Ratio je strožiji i konzervativniji jer su samo najlikvidnija sredstva uzeti u obzir.
Gotovinski ekvivalenti se mogu brzo pretvoriti u gotovinu uz minimalan rizik. Primeri ekvivalenata su štedni računi Saving Account, trezorski zapisi Treasury Bill i instrumenti tržištu novca.
Formula
Koeficijent gotovine = Gotovina i gotovinskim ekvivalenti / Tekuće obaveze
Cash Ratio = Cash and cash Equivalents / Current Liabilities
Korišćenjem ovog odnosa poverioci, analitičari i investitori mogu odrediti procenat tekućih obaveza Current Liabilities kompanije koji je pokriven najlikvidnijim sredstvima. Generalno, gotovinski koeficijent jednak ili veći od 1 ukazuje da ima dovoljno najlikvidnijih sredstava za izmirenje svih kratkoročnih obaveza. Dobro je imati gotovinski odnos iznad 1 dok je, s druge strane, koeficijent ispod 0,5 rizičan. U tom slučaju, kompanija ima dvostruko veći kratkoročni dug Short-term Debt u odnosu na gotovinu. Previsoka vrednost ukazuje da kompanija ima previše gotovine, i da višak gotovine ne investira u povećanje zarade i rast.
Poverioci preferiraju visok koeficijent gotovine, jer to pokazuje da kompanija može lako da otplati svoj dug.
Primer
Podaci iz bilansa stanja Balance Sheet kompanije ABC su sledeći:
Primer koeficijenta trenutne likvidnosti kompanije ABC u USD | |
Gotovina | 100.000 |
Gotovinski ekvivalenti | 200.000 |
Tekuće obaveze | 350.000 |
Koeficijent trenutne likvidnosti | 0,86 |
Vrednost koeficijenta je izračunat po formuli:
Koeficijent trenutne likvidnosti = Gotovina i gotovinskim ekvivalenti / Tekuće obaveze = (100.000 + 200.000) / 350.000 = 0,86
Prednosti gotovinskog koeficijenta
- U poređenje sa koeficijentim tekuće i ubrzane likvidnosti, koeficijent gotovine je pouzdaniji jer koristi samo gotovinu, a ne i obrtna sredstva Current Assets. Takođe, ne uzima u obzir obrtna sredstva, kao što su zalihe Inventory i potraživanja Accounts Receivable. Ova sredstva se ne mogu lako pretvoriti u gotovinu. Na taj način se eliminiše rizik od neplaćanja tekućih obaveza.
- Koristi samo najlikvidnija sredstva za merenje finansijskog zdravlja kompanije. Šta god da se desi kompaniji, štaviše i ako je pred likvidacijom, to skoro da nema uticaja na ovaj odnos. Koeficijnt trenutne likvidnosti zavisi samo od raspoloživog novca.
- Pokazuje kakvi su budući izgledi kompanije za rast. Veća vrednost koeficijenta ukazuje da kompanija ima značajan potencijal rasta kroz spajanja i akvizicije Mergers & Acquisition. S druge strane, niža vrednost ukazuje na ograničen potencijal rasta.
Nedostaci gotovinskog koeficijenta
- Podstiče menadžment da drži velik iznos gotovine kako bi gotovinski koeficijent bio što bolji. Kompanija bi možda bolje investirala gotovinu u poslovanje što može negativno uticati na dugoročnu profitabilnost kompanije.
- Nije potpuno jasno koji je koeficijent gotovine dobar i koji odnos bi preduzeće trebalo da održava.
- Zanemaruje obrtna sredstva koja se lako pretvaraju u gotovinu kao što su zalihe i tržišne hartije od vrednosti Marketable Securities.
- Veličina gotovinskog koeficijenta pruža najkonzervativniji uvid u likvidnost kompanije jer se uzimaju u obzir samo gotovina i gotovinski ekvivalenti. Ovaj koeficijent ne pruža dobru ukupnu sliku kompanije, zato što nije poželjno da kompanije imaju mnogo gotovine u bilansu stanja. Pošto nije preporučljivo imati tako mnogo gotovine i ekvivalenata, gotovinski koeficijent se retko koristi u finansijskoj analizi.