Costs vs Expenses

Razlikovanje troškova i rashoda

Šta je razlikovanje troškova i rashoda

Mnogi ljudi koriste termine troškovi Costs i rashodi Expenses kao sinonime, ali je važno za upravljanje poslovanjem ili za računovodstvo kompanije razlikovati ova dva pojma. Razlikovanje između troškova i rashoda omogućuje pravilno upravljanje finansijama kompanije.

Napomena: Iako postoji razlika termin Expensis ćemo uglavnom prevoditi kao troškovi. Ono što je važno je da se zna razlika.

Šta je trošak?

Trošak je iznos plaćen za sticanje imovine. Obično se odnosi na jednokratno plaćanje za kupovinu osnovnog sredstva ili sredstva nabavljenog za dugoročnu upotrebu koje se ne može brzo pretvoriti u gotovinu, kao što su zemljište, zgrade i oprema. Trošak se takođe može odnositi na unapred plaćene troškove Prepaid Expenses, kao što je unapred plaćeno osiguranje. Na primer, račun za osiguranje kompanije, kada se primenjuje tokom šest meseci, ostaje trošak dok se ne potroši ili ne istekne. Ako se polisa osiguranja plaća mesečno, mesečna stopa se smatra troškom, a unapred plaćeno osiguranje se tretira kao imovina.

Fiksni troškovi

Primeri fiksnih troškova su:

Određena nematerijalna sredstva Intangible Assets (npr. patenti)

Materijalna sredstva Tangible Assets (npr. oprema, vozila)

Osiguranje

Fiksne kamatne stope iz ugovora o kreditu

Stanarina

Plate ili fiksni iznosi naknada isplaćene zaposlenima

Komunalne usluge (npr. struja, telefoni)

Varijabilni troškovi

Varijabilni trošak je onaj koji varira sa promenama u poslovanju. Pošto ovi troškovi zavise od fluktuacija u poslovnoj aktivnosti, oni su mnogo manje vidljivi na kraći rok. Preduzeća često počinju sa više fiksnih nego varijabilnih troškova. Predvidljivost fiksnih troškova takođe na početku može pomoći u obezbeđivanju ili povećanju profitabilnosti preduzeća. Međutim, dugoročno gledano, većina troškova će neizbežno postati varijabilni, a ne fiksni. Primeri varijabilnih troškova su:

  • Materijal
  • Rad po komadu
  • Provizije

Šta je rashod?

Iako je trošak generalno jednokratno plaćanje, rashod se najbolje može opisati kao iznos koji se redovno plaća za tekuće poslovne operacije. Ova plaćanja su važna za sposobnost kompanije da ostvaruje prihode. Rashodi direktno utiču na koeficijente profitabilnosti Profitability Ratios ili iznos za koji poslovni prihodi ili profit premašuju troškove i rashode. Rashodi su stoga korisni u određivanju i proceni ukupnog učinka kompanije. Međutim, ova plaćanja nemaju dugoročnu korist za poslovanje. Drugim rečima, rashodi se stalno „troše“ ili ističu.

Vrste rashoda

U zavisnosti od vrste i veličine poslovanja, može biti mnogo ili malo rashoda. Rashodi su stoga uslovljeni mnogim faktorima vezanim za poslovne operacije, baš kao što i poslovne operacije zavise od rashoda.

Plate, nadnice, provizije, ostali troškovi rada (npr. ugovori po komadu)

Popravke i održavanje

Kirija

Komunalije (npr. grejanje, klimatizacija, osvetljenje, voda, telefon)

Stope osiguranja

Kamata koja se plaća

Bankarske provizije/naknade

Gubici od prodaje stalne imovine

Rashoi se dalje mogu podeliti u dve odvojene kategorije koje se nazivaju operativni troškovi Operating Expenses i neoperativni troškovi Non-operating Expenses.

Operativni troškovi

Operativni troškovi mogu biti:

Troškovi prodate robe

Marketing, oglašavanje, promocija

Plate, nadnice, beneficije za zaposlene

Kirija

Osiguranje

Amortizacija imovine

U okviru operativnih troškova mogu biti troškovi vezani za naknade, kancelarijsku administraciju i poslovanje, kao i prodaju i marketing. Primeri svakog od njih su prikazani u nastavku:

Naknade

Plate, nadnice, ostale naknade, porez na zarade, provizije (mogu se takođe uračunati u deo troškova prodate robe), beneficije, penzioni plan

Kancelarijska administracija

Računovodstveni troškovi, deprecijacija osnovnih sredstava, troškovi osiguranja, pravni troškovi, kancelarijski materijal, porez na imovinu, kirija, popravke i održavanje, komunalne usluge

Prodaja i marketing

Oglašavanje, direktna pošta, zabava i obroci, prodajni materijali (npr. brošure), putovanja

Operativni troškovi

Operativni troškovi Operating Expenses mogu uključivati:

Troškove prodate robe Cost of Goods Sold

Marketing, oglašavanje, promocije

Plate, nadnice, beneficije za zaposlene

Kirija

Osiguranje

Amortizacija imovine

U okviru operativnih troškova mogu biti troškove naknada, kancelarijsku administraciju i poslovanje, kao i prodaju i marketing. Primeri svakog od njih su prikazani u nastavku:

Naknade: Plate, nadnice, ostale naknade, porez na zarade, provizije (mogu se takođe uračunati u deo troškova prodate robe), beneficije, penzioni plan

Kancelarijska administracija: Računovodstveni troškovi, amortizacija osnovnih sredstava, troškovi osiguranja, pravni troškovi, kancelarijski materijal, porez na imovinu, kirija, popravke i održavanje, komunalne usluge

Prodaja i marketing: Oglašavanje, direktna pošta, zabava i obroci, prodajni materijali (npr. brošure), putovanja

Neoperativni troškovi

Neoperativni troškovi mogu biti:

Kamatne obaveze

Porezi

Troškovi umanjenja vrednosti ili drastično smanjenje nadoknadive vrednosti osnovnog sredstva

Troškovi i rashodi u računovodstvu

U računovodstvene svrhe, troškovi se prikazuju u bilansu stanja Balance Sheet. Akumulirana deprecijacija se odbija od prvobitne cene svake imovine, čime se dobija knjigovodstvena vrednost Book Value imovine. Ukupna cena ili baza troškova imovine može uključivati kupovnu cenu, isporuku, podešavanje i obuku vezanu za sticanje i korišćenje imovine. Zbir svih poslovnih sredstava se zatim sabira da bi se uključio u bilans stanja. Za preduzeća koja prodaju proizvode, troškovi prodate robe, takođe se sabiraju na kraju godine. Nasuprot tome, rashodi se prikazuju u bilansu uspeha Income Statement koji odražava neto prihod Net Income ili odnos dobiti i prihod kompanije. Rashodi se oduzimaju od bruto prihoda Gross Income, čime se smanjuje ukupni prihodi Total Revenue. Ponekad trošak postaje rashod, i premešta se iz bilansa stanja u bilans uspeha. To se dešava kada se troškovi kupovine imovine za poslovne operacije transformišu u trošak poslovanja.

Razlikovanje troškova i rashoda ukratko

Značenje

Trošak: Kupovina imovine ili investicija koja koristi poslovnim operacijama

Trošak: Redovno, tekuće plaćanje potrebno za poslovanje

Finansijski izveštaj

Trošak: Prikazan u bilansu stanja

Rashod: Prikazan u bilansu uspeha

Svrha

Trošak: Poslovna imovina

Rashod: Potreban za ostvarivanje poslovnog prihoda

Uticaj na profitabilnost

Trošak: Indirektan uticaj na profitabilnost poslovanja

Rashod: Direktan uticaj na profitabilnost poslovanja

Koeficijent tekuće likvidnosti

Trošak: Troškovi nastali u vezi sa tekućom imovinom utiču na koeficijent tekuće likvidnosti Current Ratio kompanije ili likvidnost poslovanja

Rashod: Nema uticaja na koeficijent tekuće likvidnosti kompanije

Struktura kapitala

Trošak: Troškovi nastali u vezi sa dugoročnom imovinom utiču na strukturu kapitala kompanije ili način na koji preduzeće finansira svoju imovinu. Imovina se finansira kombinacijom kapitala, duga ili hibridnih hartija od vrednosti.

Rashod: Nema uticaja na strukturu kapitala kompanije

Primer

Trošak: Osnovna imovina, unapred plaćeni troškovi, zalihe itd.

Rashod: Depreciacija Depreciation, kamata, sirovine itd.

Scroll to Top